Op 27 mei 1990 schoot de IRA twee Australische toeristen dood in Roermond. Paul van Gagel donk schreef er een boek over. Een voorpublica tie. 2 SPECTRUM reconstructie Het bezoek aan Roermond moet de afsluiting wor den van een week endje Nederland. De Australische advocaten Nick Spanos (28) en Stephen Melrose (24) werken allebei in Londen. Melrose heeft zijn vrouw Lyndal (25) meegeno men. Spanos is in het gezelschap van zijn vriendin Vicki Coss (24). Voordat de vier vrienden voor de terugreis naar de ferry in Calais rijden, willen ze ergens onderweg de nacht door brengen. Bij toeval komen ze terecht in Roermond, waar ze een hapje wil len eten en overnachten. Om 22.15 uur parkeert Stephen zijn Citroen BXmet Brits kenteken, op de Markt. Na de maaltijd bij een Chi nees-Indisch restaurant lopen ze naar hun auto. Stephen wil nog een foto maken van de verlichte kathedraal. Hij loopt naar de kofferbak om zijn ca mera te pakken. Vijftien seconden la ter stapt een man uit een donkerbrui ne auto. Hij heeft een bivakmuts op. In zijn linkerhand draagt hij een ge weer. Hij loopt op een drafje tussen de geparkeerde auto's door naar Step hen. De man richt een kalasjnikov op de benen van Stephen en vuurt een salvo af. Stephen valt. Een kort salvo van dichtbij maakt een einde aan het leven van de Australische advocaat. De drie anderen kunnen geen kant op. Op de achterbank verbergt Vicki Coss haar hoofd in de schoot van haar vriend Nick Spanos. De schutter loopt om de auto heen en schiet dwars door het portier op Spanos. Het geknal complottheorieën hun hart ophalen, als het gaat om de IRA-aanslagen in Europa. Zo is er Melanie Anan, van wie een tante door de IRA is ver moord. Op 7 september 1989 wordt Heidi Hazell, de Duitse echtgenote van een Britse militair, in haar auto op een parkeerplaats met een kalasjni kov doodgeschoten. Heidi Hazell is geen militair. In een verklaring geeft de IRA de vergissing toe. Anan zegt nu dat de Britten niet hap pig waren om de Duitsers bij het op sporen van de daders te helpen. Anan: „De Britten vertrouwden de Duitsers niet, omdat ze bang waren dat vertrou welijke informatie zou worden gelekt naar de toenmalige DDR. De Britten deden daarom zelf onderzoek naar de aanslagen, maar gaven de namen van getuigen niet door aan de Duitsers. Zo moet het ook gegaan zijn in het ge val van Heidi." Ook de Duitsers stonden niet te sprin gen om de Britten van dienst te zijn. stopt. Vicki kijkt op. Uit een wondje in het gezicht van haar vriend komt bloed. Nick zit rechtop, stil en met een doffe blik in zijn ogen. Vicki ziet dat een helft van zijn gezicht is wegge schoten. Ze gilt en springt uit de auto. Tijdens het wegrennen ziet ze Step hen liggen, in een plas bloed. De donkere auto begint te rijden en stopt vlak bij de Citroen BX. Een twee de man met bivakmuts en ook in het zwart gekleed stapt uit. Met een revol ver schiet hij nog een paar keer op het lichaam van Melrose. Lyndal Melrose stapt uit de auto. Ze wil het lichaam van Stephen met een plaid bedekken. De man met het ma chinegeweer richt zijn wapen drei gend naar de vrouw. Lyndal deinst te rug, maar legt toch de plaid over haar man en rent weg. Haar jurk zit onder het bloed. „IRA, IRA, bel de politie!", schreeuwt ze. „Ik ben nog maar ne gen maanden getrouwd en nu is mijn man stervende!" Twee weken na de aanslag worden de IRA-strijders Donna Maguire, Sean Hick, Gerard Harte en Paul Hughes aangehouden bij de Belgisch-Neder landse grens. In de nabijheid, in de bossen van Meerle-Hoogstraten, vindt de politie een wapendepot. Daarin liggen twee wapens, die ook bij de aanslag in Roermond zijn ge bruikt: een kalasjnikov en een Ru- ger.357-revolver. Het rechercheteam verzamelt een berg aan bewijsmateri aal. Maar het is indirect bewijs. Het onderzoeksteam komt ook op het spoor van de Amstelveense studente Ingrid H. Zij blijkt relaties te hebben gehad met IRA-strijders Martin Con- lon en Sean Hick en hand- en span diensten aan hen te hebben verleend. Uit haar verklaring blijkt dat de vier verdachten nauw samenwerkten. Hoe wel het zeer waarschijnlijk is dat ze iets met de aanslag te maken hebben, ontbreekt het directe bewijs dat zij de aanslag ook hebben gepleegd. Alle hoop is daarvoor gevestigd op de getuigenis van Roermondenaar Jos Heitzer, die Harte heeft herkend als bijrijder. Bij het proces in februari 1991 maken de rechters korte metten met het indirecte bewijs. Hughes, Hick en Maguire worden vrijgespro ken. Harte wordt, vooral op grond van de getuigenissen van Heitzer, veroor deeld tot achttien jaar cel. Maar in juni wordt hij vrijgesproken: de recht bank betwijfelt de betrouwbaarheid van Heitzers verklaring. Vijfjaar geleden bezocht de familie Melrose nog eens de plek waar hun ge liefde Stephen werd vermoord. Wedu we Lyndal Melrose was daar niet bij. Ze kon een hernieuwde confrontatie met de rampplek niet aan. Dat gold ook voor Vicki Coss, de vriendin van het andere slachtoffer, Nick Spanos. Lyndal is inmiddels hertrouwd. Zij en Vicki willen niemand meer te woord staan over deze inktzwarte zondag. Intussen kunnen de liefhebbers van De Australische toeristen eerder op de fatale dag, in Amsterdam. Van links naar rechts: Stephen Melrose, Lyndal Melrose, Nick Spa' nos en Vicki Coss. foto Archief Politie Limburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 62