4 Voedselautoriteit vindt te veel bestrijdingsmiddelen op 'superfood' Elfstedentocht Friesland 6 BINNENLAND MH17 Justitie bracht deze week onverwacht taps en beelden naar buiten in het MH17-onderzoek. DEN HAAG/KIEV - Berichten van een rebellenleider die op 17 juli 2014 in de namiddag enthousiast meldt dat 'ze' een vliegtuig van de vijand hebben neergeschoten. Onderschepte telefoongesprekken tussen separatisten over het ver plaatsen van een BUK-raketinstal- latie. En foto's van hetzelfde BUK-systeem dat in rap tempo de Russisch-Oekraïense grens over- gesmokkeld wordt. Eén en één is twee voor iedereen die sinds het neerstorten van vlucht MH17 van Malaysia Airli nes in openbare bronnen op zoek ging naar bewijs dat de Russen achter de crash zouden zitten. Meer dan acht maanden nadat 298 passagiers de dood vonden op een akker in Oost-Oekraïne, lijkt het Openbaar Ministerie voor het eerst zelf ook publiekelijk reken sommen te maken. Alle aanwijzingen en onderzoe ken van bloggers en journalisten ten spijt, hield het OM zich tot nu toe op de vlakte over de steeds concreter wordende aanwijzingen voor Russische betrokkenheid bij het uit de lucht schieten van MH17. Omdat het diplomatiek ge zien gevoelig ligt, maar ook om dat justitie in de continue stroom van propagandaberichten vanuit zowel Oekraïne als Rusland zich er niet aan durfde te wagen de ver meende 'smoking guns' ook als zodanig te zien. Hoewel er veel aanwijzingen waren dat een BUK-raket MH17 neerschoot, 'ble ven alle scenario's open'. Die terughoudendheid lijkt nu plaats te maken voor een gerichte zoektocht naar concrete daders. Dat justitie begin deze week bij wijze van 'getuigenoproep' ge luidsfragmenten en beelden naar buiten bracht waarin 'gesprekken van separatisten' te horen zijn, is veelzeggend. Deels gaat het om tapgesprekken die al direct na de ramp door de Oekraïense veilig heidsdienst SBOe naar buiten ge bracht werden; deels om nieuw gedetailleerd materiaal, waaruit opgemaakt kan worden dat separa tisten na de crash druk communi ceerden over het verplaatsen van een BUK-installatie over de Rus sisch-Oekraïense grens. Hoewel het OM nog steeds een slag om de arm houdt bij het aan wijzen van daders, toont het over nemen en publiceren van de Oe kraïense taps in ieder geval dat die als betrouwbaar genoeg wor den gezien. Hoofdofficier Fred Westerbeke sprak deze week niet voor niets van 'authentieke opna mes die uit-en-te-na zijn onder zocht'. De 'smoking gun' waar Ne derland naar zoekt, gloort in de verte. Althans, zo lijkt het. Dat justitie vóór een eventueel strafproces taps naar buiten brengt, is uitzonderlijk. Dat be aamt ook internationaal strafadvo- caat Geert-Jan Knoops. „Het kan aangeven dat men worstelt met het vinden van goede getuigen, maar het kan ook bedoeld zijn om de zaak te versterken." Tegelijkertijd twijfelt Knoops aan de bewijslast die de geluidsfrag menten leveren, helemaal nu de namen van de degenen die te ho ren zijn - separatisten met een verleden bij de Russische inlich tingendiensten - al circuleren. Ja, er wordt omfloerst gesproken over het neerschieten van vliegtui gen. Ja, er wordt gerept over het verplaatsen van een BUK-sys teem. Maar wat zegt dat over de vraag over wie 'op de knop' heeft gedrukt en in opdracht van wie? Zoekt het OM nog een kring ver der, de echte crew van de BUK-in- stallatie? „De taps zullen, naar ik inschat, niet voldoende zijn om het bewijs van 'daderschap' te le veren." Publicatie van de tap door Neder land, als leider van het strafrechte lijk onderzoek, vormt een opmaat voor een grotere uitdaging: de daders benoemen, terugvin den en uitleveren. „Ik luister naar je, Boerjatik." „Waar moeten we deze schoon heid lossen?" „Welke? Deze?" „Is er een bemanning bij?1 „Ja, er is een bemanning bij." „Je hoeft het nergens te verstoppen, het gaat er nu naartoe. Heb je begrepen waar?" „Ik heb het begrepen, maar ze hebben op zijn minst tijd nodig, dus hebben ze er naar gekeken." Kras.nl/46099 of bel 0900-96977ocPg Bij 12 van de 52 onderzochte mon sters (23 procent) werd een over schrijding van de norm geconsta teerd. De aangetroffen restanten van de gewasbeschermingsmidde len waren zo klein dat ze geen risico voor de gezondheid vor men. Toch heeft de NVWA de le veranciers, waarvan de namen niet bekend zijn gemaakt, beboet. Superfoods zijn producten die door een hoog gehalte aan goede voedingsstoffen en anti-oxidan- ten positieve effecten zouden heb ben op de gezondheid. Maar de ge zondheidseffecten die geclaimd worden, zijn volgens het Voe dingscentrum over het algemeen niet voldoende wetenschappelijk onderbouwd. Aanleiding voor de steekproef is een aantal meldingen dat de NVWA vorig jaar kreeg van con sumenten. Na het eten van goji- bessen zouden zij hebben moeten overgeven of kregen ze diarree. Dit kan volgens de NVWA echter niet zijn veroorzaakt door de kleine hoeveelheden bestrijdings middelen. Ook het 'superfood' quinoa kwam het afgelopen jaar negatief in de belangstelling. Daar werden resten van bestrij dingsmiddelen op aangetroffen terwijl het om biologische teelt zou gaan. Gojibessen, chiazaad en quinoa worden in uiteenlopende gerech ten gebruikt, zoals salades, fruit- sapjes, soep en muesli. De toe zichthouder controleert steek proefsgewijs of groente en fruit voldoen aan de wettelijke norm, de Maximale Residu Limiet. Daar bij worden grote veiligheidsmar ges in acht genomen. Glimp van een 'smoking gun' door Niki van der Naald en Cyril Rosman I beeld De Persdienst Op de pedalen voor het populairste rondje van Nederland: de Elfstedentocht. Op uw route liggen o.a. Sneek en Leeuwarden. Klantbeoordeling 8,2 Incl. verblijf, ontbijt, diner, bagagevervoer en fietsroutes Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds DEN HAAG - Op de 'superfoods' goji- bessen, chiazaad en quinoa zitten nog te vaak te veel resten van be strijdingsmiddelen, blijkt uit een steekproef van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). Individuele fietsreis Boek nu met korting! 7 dagen al v.a.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6