ledereen wil nieuwe Simmons worden9 lUUUAL 1249,- Het kleine Curasao is een onuitputtelijke bron van honkbaltalent. „Ze hebben de absolute wil om te slagen." SPORT 53 12 dagen Noorse Fjorden en Noordkaap cruise met de MSC Splendida ROTTERDAM - Curasao, dat is zon, zee, strand en... een onuitputtelij ke bron van geweldige honkbal lers. Er is geen plek op aarde die, verhoudingsgewijs, meer spelers levert aan het hoogste Amerikaan se niveau - de Major League - dan het tropische eiland. Het geheim achter dit succes? Een hoge dosis talent en de absolute wil bij deze jongens om te slagen. Ook niet on belangrijk: „We hebben de slecht ste velden ter wereld." Binnenkort begint de Little Lea gue weer in Curasao, de competi tie voor spelers van negen tot zes tien jaar. Ben Thijssen, die op het eiland werkt voor de Dutch Carib bean Baseball Academy, weet nu al dat tientallen Amerikaanse scouts zich zullen verdringen ach ter de thuisplaat om een glimp van de wedstrijden op te vangen. „Ik denk dat elk van de dertig Ma jor League-clubs er eentje stuurt. Ze zijn tegenwoordig bijna perma nent aanwezig op Curasao," zegt EXPLOSIEVE GROEI de voormalig assistent-coach van Oranje. Het eiland, dat iets ten noorden ligt van Venezuela, is de laatste jaren uitgegroeid tot een van de favoriete kweekvijvers van de Major League. Als morgennacht in Noord-Ameri- ka de honkbalcompetitie begint, staan er ook weer meerdere Cura- qaose spelers in de hoofdmacht van diverse clubs. Andrelton Sim mons is een absolute wereldtop per als korte stop en tekende vo rig seizoen een 7-jarig contract bij Atlanta Braves voor 54 miljoen eu ro. Didi Gregorius mag het, ook als korte stop, proberen bij een van de grootste Amerikaanse clubs, de New York Yankees. Jonathan Schoop speelt voor Balti more Orioles op het tweede honk. En Los Angeles Dodgers en Texas Rangers kunnen niet wach ten tot Kenley Jansen en Ju- rickson Profar zijn hersteld van hun voet- en schouderoperatie. Deze spelers zijn allen producten van het Curaqaose honkbal. In de lagere divisies van het Amerikaan se profhonkbal azen nog tiental len mannen van het eiland op hun kans. „En op Amerikaanse universiteiten spelen ook zeker zestig jongens van Curasao," weet Thijssen. „Zij hebben geen contract gekre gen en proberen via deze weg als nog in beeld te komen bij Major League-organisaties." Hoe het kan dat zo'n kleine gemeenschap - er zijn op Curasao een kleine 1700 honkballers - zoveel goede spelers voortbrengt? Robert Een hoorn, sinds enkele maanden alge meen directeur van AZ, maar daar voor een levenlang actief in het honkbal, heeft er wel een verkla ring voor. „Honkbal is heel erg po pulair op Curasao en daarom is de kans daar heel groot dat een goe de atleet gaat honkballen." Maar dat is niet het enige, weet de man die als technisch direc teur van de honkbalbond de ban den aanhaalde met het Curacaose honkbal. „Ze hebben de absolute wil om te slagen. Dat zie je al van af jeugdige leeftijd. We gaven vo rig jaar een clinic op het eiland en je wil niet weten hoeveel kinde ren daar te voet heen kwamen. Vanuit alle hoeken van het eiland. Dat zegt al iets over de bereidheid om offers te brengen." Ze hebben talent, zijn groot en sterk, hebben een goede mentali teit en spreken de belangrijkste honkbaltalen: Engels en Spaans. Maar er is nog een reden waarom Curaqaoënaars zo goed kunnen honkballen. „We hebben de slechtste velden ter wereld," ver telt Ben Thijssen lachend. Dat klinkt vreemd, maar Eenhoorn weet precies wat Thijssen be doelt. „Een honkballer moet ex plosief zijn en dat leer je vanzelf op een waardeloos veld. Daar moet je voetenwerk perfect zijn om adequaat te kunnen reageren als de bal over de grond naar je toekomt. Anders zit die bal zo op je voorhoofd." Hensley Meulens was in 1989 de eerste speler van het eiland die het tot de Major League bracht. Hij viert tegen woordig grote successen als slag- coach van San Francisco Giants, maar bekommert zich ook om het honkbal op Curasao. Meulens zorgde er zo'n tien jaar geleden voor dat de Curacaose profs in de winter 'thuis' met el kaar gingen trainen. Dat gebeurt nog steeds. „Zeventienjarige jon gens die nog niet zijn doorgebro ken leren zo heel veel van de man nen die al in de Major League spe len," legt Thijssen uit. „Ze ontwikkelen zich veel sneller en zijn goed voorbereid op het profleven. En omdat er steeds meer jongens zijn die het hebben gemaakt, groeit het besef bij de anderen dat zij die droom ook kunnen waarmaken. Iedereen hier wil de volgende Simmons worden." Thijssen twijfelt er dan ook niet aan dat het aantal spelers van Curasao in de Major League alleen maar zal toenemen. „Op de Academy begeleiden we jongens van tussen de vijftien en achttien jaar. Als we ook de twaalfjarigen onder onze hoede kunnen krij gen, en in die leeftijdscategorie meer structuur kunnen aanbren gen, groeien er nog meer spelers naar een hoog niveau. Er loopt hier zo veel talent rond. Ik begrijp die scouts wel." NoéenVc hutten besch\kbaar' Alleen bij Bolderman: Vertrekdatum: 27 mei ZATERDAG 4 APRIL 2015 Andrelton Simmons signeert voor een wedstrijd van de Atlanta Braves een bal van een jonge fan. foto ANP/Scot Cunningham door Bart Boerop Het aantal Curacaose honkballers bij Amerikaanse profclubs is de laatste jaren explosief gestegen. Het zijn er dit seizoen bijna vier keer zoveel als vijftien jaar geleden. Lang niet al deze jongen spelen op het hoogste niveaude Major League. Ze proberen zich waar te maken in lagere divisies in de hoop ooit door te breken. Aantal honkballers die spelen bij Amerikaanse professionele organisaties Curasao Aruba Nederland infographic Rolant Quist INCL. TRANSFERS Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.b0lderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53