Cocu: Altijd strijd om prestige tegen PSV 100 Brzoskowski zet alles opzij voor zwemcarrière AZ-Feyenoord: niet beslissend, wel belangrijk mm 46 SPORT JUPILER LEAGUE Na een jaar afwezigheid keert NEC als kampioen van de Jupiler League alweer terug naar de eredivisie. De coach legde onder meer uit waarom Memphis Depay (21) toe is aan de volgende stap en waar schijnlijk uit Eindhoven vertrekt in de zomer. „Hij blijft continu een dreigende speler, die ook an deren in stelling kan brengen. Op zijn leeftijd zie je dat niet zoveel. Het knappe aan hem is dat zijn rendement op peil blijft op mo menten dat het wat minder gaat. De kans op een vertrek acht ik heel groot. Garanties zijn er niet en die kan ik ook niet geven, maar ik denk wel dat hij in de buurt van de Europese top kan ko- Brzoskowski scherpte bovendien opnieuw zijn persoonlijk record aan. Ditmaal met twee seconden tot 15.11,17 minuten. Een ticket voor de WK in Kazan had de pu pil van Marcel Wouda al op zak. men." Cocu gaf ook aan waarom Jetro Willems beter nog bij PSV kan blijven. „Jetro heeft zich goed ont wikkeld en is dit seizoen van waarde, maar is nog niet uitge leerd hier. Ik heb begrepen dat de onderhandelingen over zijn nieu we contract in de eindfase zitten, maar hoe de stand van zaken pre cies is weet ik ook niet." Willems kan zijn lopende verbintenis (tot midden 2017) met meerdere jaren verlengen en na een seizoen vol assists een forse salarisverhoging tegemoet zien. Zelf wilde de trainer toch vooral laten merken dat PSV de uitwed strijd tegen FC Twente niet licht zinnig mag opnemen. „Zij zullen misschien al bezig zijn met de be kerwedstrijd van volgende week (halve finale tegen PEC Zwolle). Maar wij kunnen absoluut niet denken dat we in Enschede wel even zullen winnen. Er staat voor een thuisploeg altijd prestige op het spel als PSV de tegenstander is." Afgelopen december voldeed hij op de Swim Cup in Amsterdam al aan een - gezien zijn jonge leef tijd - soepelere WK- limiet. Ver eiste is wel dat er vormbehoud wordt getoond. En dat deed Brzos kowski overtuigend. „Het liep heel lekker. Na zo'n zes honderd meter ben ik gaan ver snellen en ja, dan gaat het op een gegeven moment wel au doen." Brzoskowski is een alleskunner op de langere afstanden: 400, 800 en 1500 meter. Donderdag plaats te hij zich op de 800 vrij al voor de WK. Door zijn opmars in het zwembad zet Brzoskowski zijn studie fysiotherapie even op een lager pitje. „Ik wil de komende maanden al mijn energie in het zwemmen stoppen." NIJMEGEN - Iets minder dan elf maanden geleden vloeiden de tra nen in Nijmegen en smeten boze supporters stoeltjes op het veld van het Goffertstadion. Gistera vond was er sprake van tranen van geluk. NEC kroonde zich in de 32e speelronde met een t-o-overwinning (goal van Chris tian Santos) op Sparta Rotterdam tot kampioen van de Jupiler Lea gue. Want door de zege bleef het gat met nummer twee FC Eindho ven, dat in Amsterdam met 2-1 won van Jong Ajax, 21 punten. Door de nederlaag in de play-offs tegen Sparta Rotterdam degra deerde NEC vorig seizoen na twintig jaar uit de eredivisie. De 'Nijmegen Eendracht Combina tie' wist zich echter op indruk wekkende wijze op te richten. Op dezelfde plek en uitgerekend te gen dezelfde tegenstander verze kerde de ploeg van trainer Ruud Brood zich gisteren van het kam pioenschap in de Jupiler League en een razendsnelle terugkeer naar het hoogste niveau. Nijmegen is in korte tijd van de hel naar de hemel gegaan. Vorig seizoen ging zo'n beetje alles mis. Met een elftal vol onbekende bui tenlandse broodvoetballers zwalk te NEC door de eredivisie. Na het vroege ontslag van trainer Alex Pastoor kreeg ook clubman Anton Janssen de zielloze ploeg niet aan de praat. De Nijmegena- ren ontsnapten weliswaar ternau wernood aan rechtstreekse degra datie, maar in de play-offs ging het alsnog mis. Een grote schoon maak volgde, mede om financiële redenen. Nijmegen was in last. De begro ting moest terug van 12,5 naar 8,5 miljoen euro, zeventien perso neelsleden verloren hun baan. Bijna evenveel voetballers vertrok ken afgelopen zomer uit Nijme gen. De vele buitenlanders maak ten plaats voor Nederlandse karak terjongens waarmee het publiek zich wél kon identificeren, zoals Sjoerd Ars, Gregor Breinburg en Tom Daemen. Samen met de Iraanse vedette Alireza Jahan- bakhsh, de Venezolaanse verras sing Christian Santos en de nieu we trainer Ruud Brood gaven zij NEC een totaal ander gezicht. Net als het eveneens gedegradeerde Roda JC begon de Nijmeegse ploeg aan de Jupiler League met de vurige ambitie om zo snel mo gelijk weer te promoveren. Hoe moeilijk dat is, merkten clubs als Sparta, De Graafschap en VW de laatste jaren wel, en Roda dit sei zoen ook. Op NEC staat echter geen maat. De club van rood, groen en zwart steekt ver boven de rest uit. De Nijmegenaren incasseerden de minste tegentreffers en maakten met afstand de meeste doelpun ten, al 88 stuks. Een aanzienlijk deel komt van het 'superkwartet' Ars (24), Santos (19), Anthony Limbombe en Jahanbakhsh (bei den 12). Van de 32 gespeelde wed strijden won NEC er liefst 28, waardoor vrijdag het welverdien de kampioensfeest mocht losbar sten. In de resterende zes duels is het doel om de grens van 100 pun ten te doorbreken, iets wat nog nooit een club is gelukt. Het zou het unieke jaar van NEC, waarin alles anders werd, nóg meer glans geven. TWEEDE KAMPIOENSCHAP VOOR ROY HENDRIKSEN Bij winst in de Kaasstad vergro ten de Rotterdammers hun voor sprong tot zeven punten en is het Europese ticket al bijna binnen, al hield trainer Fred Rutten gisteren nog een slag om de arm. „Met daarna nog vijf wedstrijden te gaan is dat geen definitieve beslis sing, maar wel een belangrijke stap", zei hij. Een nederlaag kan voor Feye noord het begin van een doemsce nario vormen. AZ nadert de Rot terdammers dan tot op één punt, en ook nummer vijf Vitesse kan dan weer dichterbij sluipen. De donkere wolken van een com pleet mislukt seizoen dreigen zich in dat geval samen te pakken boven de Maasstad. Feyenoord is namelijk al uitgeschakeld in de strijd om het kampioenschap, het toernooi om de KNVB-beker en de Europa League. Of Feyenoord volgend seizoen op nieuw Europa in mag, kan dus mede afhangen van de wedstrijd van morgen. Of aanvoerder Jordy Clasie daarin mee kan doen, is vol gens Rutten nog onzeker. Luke Wilkshire maakt in elk geval weer wel deel uit van de selectie van Feyenoord. In één jaar is alles anders voor NEC door Rik Elfrink EINDHOVEN - De deuren gingen bij PSV afgelopen week wat vaker dicht dan eerder dit seizoen. Toch maakte trainer Phillip Cocu giste ren tijdens de persconferentie alles behalve een krampachtige indruk en nam hij uitgebreid de tijd om stil te staan bij de wedstrijd tegen FC Twente van vanavond en de se lectie voor volgend seizoen. door Natasja Weber EINDHOVEN - Na dik een kwartier zwemmen werd het op de laatste meters een echt man-tegen-man gevecht. Maarten Brzoskowski lag lange tijd aan kop maar uiteindelijk moest hij op de 1500 meter vrije slag nipt zijn meerdere erkennen in de Hongaar Péter Bernek. De 19-jarige zwemmer uit Best maal de er niet om. Hij kroonde zich tot Nederlands kampioen op de lang ste afstand in het zwembad. In de resterende zes duels is het doel om de grens van honderd punten te doorbreken, iets wat nog nooit een club is gelukt. Het zou het unieke jaar van NEC nog meer glans geven. Roy Hendriksen viert als assis tent-trainer van Ruud Brood zijn tweede kampioenschap in de Jupi ler League. Eerder promoveerden de in Middelburg woonachtige Hendriksen en Brood al met RKC Waalwijk naar de eredivisie. Brood: „Ik ben enorm trots. Niet alleen op de spelers en de staf, maar op de hele club. Er zitten hier zoveel echte clubmensen. Als je na de degradatie van vorig jaar dan op deze manier weer terug komt, doet dit je echt wel wat." Volgens Brood beschikt NEC over de faciliteiten en over het publiek die bij een eredivisieclub passen. „Elke week hadden we de favorie- tenrol, maar daarmee zijn we pri ma omgegaan." door Jan Martens ROTTERDAM - Er leiden dit seizoen twee wegen van de eredivisie naar de Europa League. De kortste, via plek drie op de ranglijst, en de lan ge, onzekere, omslachtige, via de play-offs om één Europees ticket tussen de nummers vier tot en met zeven uit de eindstand. Met Feyenoord en AZ staan morgen in Alkmaar de huidige nummers drie en vier van eredivisie tegenover el kaar. Een stampvol stadion en een juichend NAC dat in de top acht van de eredivisie mee kan draaien. Dat is waar Jan-Willem van Dijk met zijn geliefde club naartoe wil. foto ANP/Marco de Swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46