Je riebewies bie de waspoeier STREEKTAAL CULTUUR 41 Zeeuws Museum in nek-aan-nek race bij wedstrijd Finalisten in de Zeeuwse Belofte bekend Mark Olson, destijds frontman van The Jayhawks, treedt dinsdag met Ingunn Ringvold op in De Kloveniersdoelen. MIDDELBURG - Het Zeeuws Mu seum in Middelburg verkeert in een nek-aan-nek race met het Fries Museum en het Amsterdam Museum voor de BankGiro Lote rij Museumprijs 2015. Aan de prijs is een bedrag van €100.000 ver bonden, te besteden aan één of meer projecten op het werkter rein van het winnende museum. „Bij het bekend worden van de no minatie begin maart meldden we al dat we hier uiteraard trots op zijn", zegt Yvette Lardinois van het Zeeuws Museum. „We wil den het daarbij laten en de stem ming verder afwachten. Nu hoor den we echter vandaag dat het heel spannend gaat worden in de eindfase. Natuurlijk willen we graag winnen en daarom laten we nu toch nog graag even weten dat mensen nog tot en met 12 april kunnen stemmen via: www.mu- seumprij s.nl/zeeuwsmuseum Op tweede paasdag verzorgt het Zeeuws Museum om 14.00 uur een extra gratis rondleiding. MIDDELBURG - Clear Clamour, Hat red Defined, Django Boegheim en Keaton treden op 5 mei tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissin- gen op in de finale van de Zeeuw se Belofte. Dat is de regionale voorronde voor de Sena Perfor mers PopNL Awards. De winnaar van de Zeeuwse Belofte doet dus mee aan de PopNL Awards op 29 augustus in de Melkweg in Am- sterdem. Clear Clamour is een rockband uit Goes. Ze staan voor 'poprock' met invloeden uit blues, funk en hardrock. Keaton is een Walcher- se popband met invloeden uit funk, blues en jazz. Django Boeg heim is een singer-songwriter uit Middelburg en staat voor mooie catchy songs. Hatred Defined be staat uit bandleden uit Zierikzee. Ze deden veel ervaring op bij an dere bands voor ze elkaar vonden. MIDDELBURG - Mark Olson lijkt aan een tweede en wellicht derde leven bezig. Hij kende succes met de alt countryband The Jayhawks. Met zijn voormalige vrouw Victo ria Williams richtte hij The Origi nal Harmony Ridge Creekdippers op, een meer akoestisch vervolg van zijn carrière. Een scheiding in 2005 resulteerde twee jaar later in The Salvation blues: Een album vol verwerking en volgens kenners het beste werk van Olson. Daarna volgden een een solo al bum, een hernieuwde samenwer king met mede Jayhawks-oprich- ter Gary Louris en zelfs een reü nie album van die band in 2011: Mockingbird time. Olson zwierf inmiddels min of meer over de aardbol samen met de Noorse zangeres Ingunn Ring vold. Dat deden ze 'vanwege visa problemen'. Ze hielden domicilie in onder meer Armenië, Tsjechië, Noorwegen en Zuid-Afrika. „We zouden voor enige tijd bij een ken nis in Zuid-Afrika verblijven. Het werd dus zes maanden. Daar leer den we een geheel ander levensrit me en levensstijl. Terug in Ameri ka realiseerde ik me dat. Daaruit is de titel Good-bye Lizelle ont staan voor de cd die we in de afge lopen periode hadden opgeno men. Lizelle is een veel voorko mende naam in Zuid-Afrika. Het staat voor een mooie terugblik en het gegeven dat je wel weet wat het verleden bracht, maar niet weet hoe de toekomst is." De cd werd niet in een studio op genomen, maar onderweg, letter lijk in het veld. Een bewuste en noodzakelijke keuze. Het tweetal was voortdurend onderweg en een schaterlach. Good-bye Lizelle ademt de sfeer van de hippie ja ren zestig, de West-coast pop uit L.A. en San Francisco. Diezelfde galm, de lichtvoetigheid, veel hoog in de mix, harmony vocals, een vleugje alt country en af en toe een flirt met George Harrison. Een terugkeer naar de jeugd van Olson zou je zeggen, maar wel met teksten van een man die in de loop der jaren rijper is gewor den. Hij vertelt geestdriftig over de verandering die hij als persoon en muzikant doormaakte. „Ik groeide op bij mijn grootmoe der. Zij bracht me de liefde voor boeken en gedichten bij. Ik wilde schrijven over belangrijke zaken in het leven, maar wat wist ik kon niks vastleggen. Bovendien had Olson inmiddels een aversie tegen 'Protools', een opname soft wareprogramma. „Je kunt daar al les mee verdoezelen. Ik kocht een mobiel opname apparaat. Je hoeft nergens een volledige installatie op te zetten. Door heel veel opna men en mislukkingen heb ik ge leerd hoe een prima veldopname te maken. Ik heb mijn eigen pro tools ontwikkeld", klinkt het met Mijn grootmoeder bracht me de liefde voor boeken en gedichten bij daarvan? Ik heb nu meer levenser varing, woonde eerst in een druk ke stad, daarna jaren in de woes tijn, waar ik mijn eigen huis leer de bouwen. Dan kom je tot de es sentie van zaken." Ook in zijn akoestisch geluid is verandering gekomen. „Ik speelde akoestisch gitaar in een rockband. Met duo optredens kon ik niet de bedoelde sound kon krijgen. Ik kocht bij toeval een Italiaanse buizenver sterker en speel nu elektrisch. Met een orgeltje op batterijen, de djembé en de kanun van Ingunn hebben we nu drie verschillende sounds in één optreden." Naebie vuuftig jaer ebb'ik noe m'n rie bewies en ik mag m'n eihen gelukkig prieze ik kloppe 't af.da mien 'ongelukken' be perkt gebleve bin tot een anvae- ring mee een overstekend hert en twi keer het raeken van een pael- tje. D'eeste keer, 'tig' jaeren gelee, ao'k een deuke en best wat scha- ede. De twide keer is nog mè een paer weken gelee. De schaede was 'nul', de naesleep eêl indrukwek kend..! Het gebeurde an de rand van eên van de kleine durpjes op Walche- re. Ik ging op bezoek bie een ken nis die pas uut het ziekenuus was gekomme. Ik besloot m'n auto a drek te keren, zöda'k wi makke lijk nè ruus kon rieë. Even kere op de oprit van een boerderie Ruumte zat, mè toch zag ik even een iesdere paeltje over 't oöd! Ge lukkig was 't net bie 't stilstaen, 'k rocht het ding amper. Om nie mand tot last te wezen ree ik zö'n veertig meter deu nè een parkeer vak bie 't uus wi 'k moest weze. In de verlaete straete hieng 'k m'n auto uut om, in die volgorde, de achterkant van m'n auto en de toestand van het paeltje te onder zoeken. Nauwelijks ao'k m'n auto verlaete of vanaf de boerderie kwam de boer schreêuwend en tierend anlope. M'n auto kon 'k hlad nie mi bekieke. Ie comman deerde me mee een stemme die deu eêl 't durp kloenk, om bie z'n te kommen. Ik za julder in 't kort verslag doe van de 'conversatie', wibie ik de meêst onbetaemelijk woorden weglaete. Die mohe jul der d'r zelf bie verzinne. „Bluuf jie es stae, kom es ier, hröte klWegrieë dat kan jie. Held da jie bin! Mien mee dat paeltje laete zitte. Alleên nè j'n au- Voor de gesproken rubriek zie www.pzc.nl/streektaal to kieke voeg er zelf nog vuuf woorden an toe.Totaal overdonderd zei ik da'k m'n auto van de weg zette, da'k bie dat uus moest weze en da'k m'n eihen eest even wou voorstelle. M'n uut- gangspunt was da'k het er ook nie om dee! As een arde wind deu een brandend bos loeide'n verder. ,,'k Ebbe hlad hin behoefte an je naeme. Dien auto interesseer m'ook nie. Je hae aoles maeke. D'r vandeu hae hröte kl.., dat kan jie wè. Wat docht je, 't is toch mè een boer. Boeren ebbe ze alleên mè nodig in d'n oorlog. Boeren bin de meêst betrouwbaere men sen in Nederland. Z'ebbe joe je riebewies zeker bie een pak was poeier gegeve..?" Briesend en scheldend waere me bie 't lijdend voorwerp angekom- me. Een iesdere paeltje, wat schuin in de grond, mee een steên, die alf nè boven kwam. Het paeltje ao a vele sturmen moete deustae. Vee roest zag ik, mè hin ienkele 'wond' deu mien auto toe gebracht. Opend op betere tieden zette ik het paeltje rechte en be gon op de steên te stampen. „Je maekt 'm wi eêl klaer, hröte.... J'ei zeker twi linkeranden". „Neê", docht ik leuk te wezen, „Twi rechteranden, wan ik bin links!" „Dat docht ik wè, jie bin van de linkse polletiek zeker. Je kon me beter 25 euro heve as scha- edevergoeding. Eêst nè j'n auto kieke „Di ebb'ik nog hin tied vö haod", probeerd'ik nog. Ie wees in de lucht en vervolgde: „Di boven ebbe ze joe zien kieke!" Ik wou zeie da ze 'di boven' noe nè een redeloos figuur zaete te luusteren, mè ik docht 'm di nie mee te bekeren! Ik ebbe mee een steên die andere steên wit trug ge- krehe en mee kleine stikjes steên het geheêl gerestaureerd. Ie was nè schure vertrokke. Ik bin nie mi weze vraehe of'n tevree was! D'auto ao hin deukje. Even vrieve over 't achterstik en aoles was wi goed. Misschien hae 'k laeter nog es kieke nè dat paeltje. Ik dienke: vermomd. Jae mensen, 't oord Pae- se, me bin nog nie mee de Kerst (gedachte) bezig! ZATERDAG 4 APRIL 2015 Wederopstanding Olson door Marius Roeting Mark Olson en zijn partner Ingunn Ringvold brengen met behulp van een buizenversterker, een orgeltje op batterij en, een djembé en een kanun drie verschillende sounds in één optreden, foto eigen collectie Mark Olson, zanger en gitarist Dinsdag 7 april, Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42