40 MENINGEN brieven Vrijwilligers Supermarkten Logo Cor de Jonge Logo (2) Windmolengekte Acties politie Lege kerken RCS Goese winkels Goese winkels (2) Circus •[aanze#SLoewea éiejeeNP uit ve &ocm P£/e wekln GeteveM MÓÓP ve vW/£?/AJ6<5/-I ty/$i Ktes HoG WHIK wij vgms cok N/er.' Wendy Wagenmakers schrijft in de krant van 23 maart dat het Pol derspadje op Buitenplaats Zee duin te Oostkapelle niet toeganke lijk was, en dat de huidige open stelling te danken zou zijn aan het vrijwilligerswerk. Zeeduin, en zeker dit bijzondere padje, is al sinds jaar en dag grotendeels toe gankelijk voor wandelaars. Het is bovendien niet, zoals zij schrijft, de oprijlaan van Zeeduin; voor het onderhoud daarvan zou je een heel leger vrijwilligers nodig hebben. Wat vooral geen recht doet aan het NL Doet-initiatief, het enthousiasme van de deelne mers en de bijzondere dag, is de suggestie dat er sprake zou zijn van particuliere belangen; vrijwil ligerswerk doe je voor het alge meen nut. Dat schept plezier. Juist dat laatste was de hele dag bij iedereen voelbaar. Het Nijmeegse bureau DTNP dat een Vlissingse supermarktvisie heeft opgesteld, slaat de plank mis door te stellen dat een grote Lidl op het Baskensburgterrein overbodig is (zie de krant van 31 maart). Blijkbaar heeft men niet in de gaten dat de Lidl-vestiging in Paauwenburg een 'bovenwijk- se' voorzienig is. Zeker in de zo mermaanden komen er drommen klanten uit andere wijken en voor al uit de toeristische kustzone. Er wordt nu massaal gratis gepar keerd in een woonomgeving die hier niet op berekend is. Boven dien geeft de dagelijkse bevoorra ding met grote vrachtwagens steeds meer overlast. Een beschei den Lidl voor de wijk is prima, maar een Lidl met een regionale functie hoort thuis op een bedrij venterrein. Discussies over het nieuwe logo van de provincie (zie de krant van 27 maart) laten weinig heel van dat logo, zonder daarbij de vraag te beantwoorden waarom er een nieuw moest komen en wat er mankeerde aan het oude, behalve dat het 'moderner' zou moeten zijn. Het oude logo zou 'de kracht van het merk Zeeland onvoldoen de benutten'. Wat is dan wel het merk Zeeland en de kracht ervan? Zoals die kracht vertaald is in blauw en bruinzie ik modder en water. Niks geen mooie duinen, stranden, watermanagement en industrie. Nee, slechts modder en water en geen leeuw die daaruit probeert te ontsnappen. Laat Zee land zich presenteren zoals ze is: zee, land, zon en groen en blauw, met de leeuw die laat zien dat we ons niet laten verzuipen. Levend, niet op sterven na dood. Ik vind het te zot voor woorden dat in deze tijd zoveel geld wordt uitgegeven voor een nieuw Zeeuws logo (zie de krant van 27 maart). Elke provincie heeft een logo waar trots in zit en waar niets aan veranderd wordt. Wat doet Zeeland? De trots wordt weg gehaald, de leeuw, kracht van Zee land, land en water. Waarom? Dit geld had wel beter besteed kun nen worden. Het positieve bericht dat het toe risme in Zeeland is toegenomen kon wel eens een andere wending krijgen door de plaatsing van windmolens voor de kust van Walcheren (zie de krant van 28 maart). Toeristen komen voor de ongerepte natuur en een vrij uit zicht. Onbegrijpelijk dat de politi ci vast blijven houden aan deze windmolengekte. De windmo lens hebben immers nog veel meer nadelen, zoals milieuschade bij de productie van de magne ten, onstabiele opbrengsten, veel onderhoud en laagfrequente gelui den (zeer nadelig voor mensen en dieren). Er zijn zelfs signalen dat de windmolens een negatief ef fect hebben op het klimaat via meer neerslag. Het enige duurza me aan windmolens is dat ze 'duur' zijn. Conform informatie via de Groene Rekenkamer zullen de geplande investeringen niet meer dan 1,2 procent bijdragen in onze energievoorziening. Vandaar dat in het buitenland de investe ringen in windmolenparken wor den gestopt of uitgesteld. Ik sta voor honderd procent ach ter de acties waarmee de politie meer loon vraagt (zie de krant van 28 maart). Het is schandalig dat deze mensen zo weinig verdie nen met hun gevaarlijke en stress volle werk. Ik erger me groen en geel aan de 'stoere' ministers die weigeren om de bureaucratie te rug te dringen en om meer politie personeel aan te nemen. En dat terwijl deze mensen ook nog eens hun eigen geld terugverdie nen door de (in de meeste geval len terechte) bekeuringen die ze moeten uitschrijven. Het is te gek voor woorden dat de politie actie moeten voeren voor een redelijk loon. Ze verdienen het gewoon. Twee derde van de kerken in Ne derland schrijft rode cijfers (zie de krant van 31 maart). Als het om de PKN gaat, is de analyse een voudig. Ondanks het samengaan van gereformeerden, hervormden en lutheranen worden in de mees te regio's de eigen kerkgebouwen en predikanten gehandhaafd. Het gevolg: bijna lege kerken met part time predikanten. De Aktie Kerk balans gaat dan ook bijna geheel op aan 'stenen' terwijl deze inza meling daar niet voor is bedoeld. In de omgeving Haamstede staan binnen twee kilometer afstand drie PKN-kerken die elk hun ei gen identiteit in stand willen hou den. In dezelfde buurt houdt een andere kerk zich zelfs geheel afzij dig van de koepel PKN. Kortom krokodillentranen. Voetbalvereniging RCS heeft sinds 1929 een goed aanzien in het Zeeuwse voetbal en daarbui ten. Een perfecte jeugdopleiding was hiervan de basis. Is dat nu plots verdwenen? Ja, zeg ik, ge zien de ontwikkelingen de laatste tijd. De overgaan naar het zater dagvoetbal verliep niet fris. En af gelopen weekeind kwam trainer Michel Leonhart met de verras sing dat hij ook gaat werken voor w Terneuzen. Het bestuur van RCS heeft daarvoor toestemming verleend, met de aantekening dat de 'prioriteit' ligt bij Terneuzen (zie krant van 28 maart). Dit is ge zichtsverlies voor RCS. Het huidi ge bestuur moet een andere koers varen, niet alleen de gemakkelijk ste zeeën. Adrie van den Berge Volgens Gerard Kooijman is het gemeentelijke parkeerbeleid van Goes de oorzaak van teruglopen de inkomsten (zie de krant van r april). Hij heeft gelijk; het is irri tant om geld in een apparaat te moeten stoppen, op tijd weer te rug te moeten zijn en met zware boodschappen te moeten sjou wen. Er zijn winkelcentra waar het parkeren gratis is. Daar is het duidelijk drukker. Een goed voor beeld is de Mortiere te Middel burg. In Veere kon je over de kop pen lopen, tot er betaald moest worden, toen werd het minder druk. Conclusie: een soepeler par keerbeleid is goed voor de handel. Winkelier Gerard Kooijman uit Goes slaat in de krant van t april de spijker op zijn kop. Klanten worden weggejaagd uit de binnen stad. Terwijl een ondernemer alle marketinginstrumenten (kwali teit, service, vriendelijkheid) moet aanwenden om zijn klanten te houden, kan de gemeente die aan zijn laars lappen. En o ja, als de uitgaven van de gemeente de inkomsten (weer) te boven gaan, dan worden toch gewoon de tarie ven verhoogd. De burger is im mers toch verplicht te betalen. Het is weer zover, circus Belly Wien is weer neergestreken in Middelburg (zie de krant van r april). Deze grootste mobiele die rentuin heeft weer een vergun ning gekregen. Onder het motto 'profiteer ervan zolang het kan' gaan waarschijnlijk weer een hoop mensen dit dierenleed steu nen door een kaartje te kopen. Na Middelburg is Tholen aan de beurt. Ook daar een gemeente die dit leed een podium geeft. In Tho len is dit alles geregeld door een grootgrutter. Die vindt het tijd voor 'ouderwetse' gezelligheid op het eiland. Enfin, vanaf 15 septem ber 2015 is het afgelopen met het gesol met wilde dieren. We zul len nog even op onze tanden moe ten bijten. In deze rubriek geeft de redactie haar lezers een podium. Daarvoor gelden de volgende voorwaarden: De brief moet duidelijk ingaan op nieuws uit de PZC en daarbij de datum van publicatie noemen. De brief mag maximaal 150 woorden lang zijn. Elke brief wordt geredi geerd. De redactie bekort brieven zo nodig om ze passend te maken. Als er te veel brieven zijn voor de beschikbare ruimte maakt de re dactie een selectie. De redactie zal onsamenhangende bijdragen niet publiceren. Ook brieven met een grove, beledigende of anderszins onbetamelijke inhoud worden ge weigerd. U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 Jan Kees Lantsheer Dunoweg 12, Oostkapelle Sjaak van der Linde Paauwenburgweg 119, Vlissingen Marieke de Mooij Westerenban 44, Burgh-Haamstede Sonja de waard Cathelijneweg 12, Kuitaart Hans van de Klundert Oosterpark 2, Oostkapelle Andries Jumelet Magnolialaan 9, Yerseke Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Rentmeesterlaan 71, Middelburg W. J. van Cilst Boogerdlaan 23, Kortgene Peter Diepen Evertsenstraat 5-18 Goes Dominique du Fossé Hartogsweg 14, Scherpenisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41