Ouderwets bedelen dreigt voor kloosterzuster Paaspop opent festivalseizoen 4 IN HET NIEUWS CofFeeshophouders schonken 20.000 euro voor het afscheid van Gerd Leers. Dat ging Onno Hoes te ver. WACHTEN OP RACOON EN KENSINGTON MAASTRICHT - Burgemeester On no Hoes van Maastricht heeft ruim 30.000 euro die is ingeza meld voor een afscheidscadeau voor zijn voorganger Gerd Leers 'besmet' verklaard. Twee derde van het bedrag was afkomstig van Maastrichtse coffeeshops. Hoes wil niets te maken hebben met de gift vanuit de softdrugs branche en zette daarom een streep door een idee van Leers om van het ingezamel- de geld een integriteits- congres te organiseren. De in 2010 als burge meester opgestapte Leers wilde aanvanke lijk als afscheidscadeau een blijvende herinne ring in het straatbeeld van Maastricht. Een burgercomité, be staand uit gouverneur Theo Bovens, Benoit Wesly en Fernand Jadoul, zamel de daarvoor begin 2010 geld in door mensen uit het netwerk van Leers te benaderen. De Vereni ging Officiële Coffeeshops Maas tricht (VOCM) legde toen 20.000 euro op tafel. Gerd Leers noemt het bedrag van de VOCM 'fors, zeker in verhou ding tot het totaal ingezamelde bedrag'. „Omdat de bijeengebrach te giften besteed zouden worden aan een publiek doel, heb ik daar verder geen gevolgen aan verbon den. In die periode was er goed overleg met de VOCM en was men ook bereid te investeren in de publieke ruimte." Politicoloog André Krouwel van de Vrije Universiteit Amsterdam noemt het besluit van Hoes om het geld niet te accepteren 'te recht en zeer verstandig'. „Het geld komt weliswaar van een lega le organisatie, maar het probleem met coffeeshops is dat het geld wordt verdiend met producten die voortkomen uit het plegen van strafbare feiten." Toenmalig VOCM-voorzitter Mare Josemans benadrukt dat het om 'normaal geld' gaat. „Daar wordt keurig belasting over be taald. Wij hebben bij gedragen omdat we een goede verstand houding hadden met Leers. De houding van Hoes verbaast mij, want toen de VOCM in 2013 ruim 1 miljoen euro moest betalen voor de voorberei- dingskosten van het spreidingsplan voor coffeeshops heeft de gemeente nergens naar ge vraagd", zegt Josemans. De gemeente Maastricht laat we ten dat het ingezamelde bedrag, dat vaststond op een derdenreke- ning van de stad, in juli 2014 op verzoek van Leers is overgemaakt aan de stichting Zuyderzigt voor het fdmproject 'Geloof in Maas tricht'. Huidig gouverneur Theo Bovens, ten tijde van de inzameling nog voorzitter van het College van Be stuur van de Open Universiteit, zegt 'alleen zijn naam aan het bur gercomité te hebben verbonden' en niet van de coffeeshopgift te hebben geweten. „Het lijkt er op dat we nu weer op bedeltocht moeten", zegt ze, „want zonder de steun van men sen om ons heen redden we het niet meer." De Clarissen hangt, net als alle an dere kloosterlingen in Nederland, een forse inkomstenderving bo ven het hoofd. Vanaf 1 juli 2016 worden ze waarschijnlijk gekort op hun AOW omdat ze samenwo nen en daardoor allerlei kosten kunnen delen. Voor mensen met bijstand geldt de 'kostendelersnorm' al, maar voor AOW'ers is de regeling uitge steld. Eerst wacht de regering een onderzoek af naar het effect op mantelzorg. Want gaan we nog wel samenwonen voor mantel zorg zodra daar een prijs op staat? De uitkomst van het onderzoek wordt voor 1 juli verwacht, zegt een woordvoerster van het minis terie van Sociale Zaken. Dit zal dan worden besproken met de Eerste én Tweede Kamer. In de kloosters houden ze hun hart vast. Als de korting doorgaat, heeft dat grote gevolgen, want de vergrijzing slaat hard toe in de kloosters. „Er zijn 5000 religieu zen in Nederland. Ik schat dat 90 procent ouder is dan 65 jaar", zegt woordvoerster Will van de Ven van de Konferentie Nederlandse Religieuzen (KNR). De AOW, zo is het plan, gaat voor Vanaf 1 juli 2016 worden kloosterlingen waarschijn lijk gekort op hun AOW om dat ze samenwonen ongehuwd samenwonenden om laag van 70 procent naar 50 pro cent van het netto minimumloon. Alleen al bij de Clarissen, waar tien zusters AOW krijgen, bete kent dit 30.000 euro minder in komsten per jaar. De kloosterlingen zoeken naarstig naar andere bronnen van inkom sten. De laatste jaren kregen ze fi nanciële hulp van andere religieu zen voor restauratiewerk en groot onderhoud. Maar bij hen is de rek er ook uit, zegt de abdis. Met hosties bakken, valt voor de Clarissen ook steeds minder te verdienen. „We hebben nu de lo giesprijs voor gasten iets ver hoogd en we kijken of we ruim tes aan bedrijven kunnen verhu ren", zegt zuster Chiara. Kloosters zullen het van 'hun spaarcentjes' moeten hebben, denkt Van de Ven van de KNR. Kloosterlingen die vroeger in het onderwijs of de zorg werkten, hebben ook wat meer in te breng en: ze beuren pensioen. Sommige kloosters verdienen aan bier brou wen, kaasmaken of boekbinden, maar dat lukt alleen in enkele con templatieve gemeenschappen die jongeren aantrekken. Ook in het klooster van de Claris sen wonen enkele jongeren. „Wij mogen hopen dat meer jonge mensen met roeping zich bij ons aansluiten", zegt zuster Chiara. FolrfTable Geld cadeau Gerd Leers is 'besmet' door Stefan Cybels en Bram van der Heijden SCHIJNDEL - Een bezoeker op het festivalterrein in Schijndel wacht tot Paas pop, en daarmee het muziekfestivalseizoen, van start gaat. Dat gebeurde gis teravond met optredens van Kensington en Racoon. Paaspop kende een moei zame aanloop door het extreme weer afgelopen week. De organisatie ver wacht dagelijks ongeveer 20.000 bezoekers, foto Remko de Waal/ANP Gerd Leers foto ANP door Wilma de Cort DEN BOSCH - Vroeger was het ge woon dat zusters uit bedelen gin gen, zegt overste Chiara Bots van de Clarissen in Megen. Op het plat teland haalden ze aardappelen of kaas bij de boer en in stad of dorp gingen ze de deur langs voor klei ne geldgiften.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4