Wellicht minder bomen langs 80 km-wegen Symposiumreeks over Vlissingen in thema's WALCHEREN 35 Veel plekken op de Bevelanden en Walcheren ogen kaler. Er zijn flink wat bomen gekapt. Vrienden van Zeeland/Ve' Big Band 4 DIVERSE DJ'S 1 stand-up comedians nielS geS^^ek Het Arsenaal: Vlissingen MIDDELBURG - Waterschap Schel- destromen heeft het grootste are aal bomen in Zeeland; zo'n hon derdduizend stuks. Daarnaast zijn er ook andere partijen die bo men beheren en dus kappen als dat nodig is, zoals Staatsbosbe heer, Natuurmonumenten en Ko ninklijke Maatschap de Wilhelmi- napolder. Laatstgenoemde heeft bijvoorbeeld onlangs op de Oude Zeedijk tussen Goes en Wilhelmi- nadorp de kettingzagen laten ron ken. In de Zak van Zuid-Beveland heeft Natuurmonumenten afgelo pen winter behoorlijk wat ge rooid. De aanleiding en werkwijze zijn echter bij alle partijen bijna het zelfde, zegt waterschapsbestuur der Sophie van 't Westeinde. „Vei ligheid, levensduur en aansprake lijkheid liggen er aan ten grond slag. Je wil niet hebben dat tak ken gaan vliegen." Ook al duurt het jaren voordat het vertrouwde beeld weer is her steld, als er bomen worden ge kapt, komen er altijd nieuwe voor terug. Die herplantplicht is opge nomen in de Boswet. Voordat de twee Zeeuwse waterschappen fu seerden tot Scheldestromen, vond er boven de Westerschelde behal ve herplant ook uitbreiding plaats. „We maken daar nu even een pas op de plaats mee, want er moet een nieuw beleidsplan wor den geschreven", zegt Van 't West einde. Of dat in de toekomst weer wel zal gebeuren, hangt af van geld en prioriteit. „Ik heb zes ton voor beplanting. Sommigen zeg gen: 'halveer dat, want dan kan er weer een fietspad worden aange legd'. Maar je moet ook kijken naar het landschap, daar genieten mensen ook van", zegt de schei dend waterschapsbestuurder. Scheldestromen heeft afgelopen winter vooral bomen gerooid in Zeeuws-Vlaanderen en op Wal cheren. Op de Bevelanden moes ten zes dikke populieren bij Kwa- dendamme er aan geloven. Voor de aanleg van een fietspad zijn vo rig jaar de rij bomen op de dijk tussen Geersdijk en Kortgene weggehaald. Op een dijk worden overigens niet aan allebei de kan ten tegelijk de bomen gekapt, zo dat de kaalslag minder opvalt, zegt Van 't Westeinde. „Alles in een keer was wel voordeliger, maar daar kregen we altijd veel kritiek op. Draagvlak is tegen woordig belangrijk, we leggen plannen altijd voor aan meerdere klankbordgroepen, zoals gemeen ten en ZLTO." Op Walcheren is bijvoorbeeld de Stichting Tuin van Zeeland betrokken bij de jaar lijkse cyclussen, maar het kappen van bomen is een noodzakelijk kwaad, zegt Van 't Westeinde. „Ze hebben nu eenmaal een be perkte levensduur en kunnen ook overlast geven." Om de honderd duizend bomen in het werkge bied adequaat te kunnen beheren en onderhouden, heeft het water schap een digitaal bestand aange legd waarin elke boom zijn 'pas poort' heeft, legt medewerker groenbeheer Sven Sandifort uit. „Daarin staan allerlei kenmerken. Een controle is eens in de vier jaar verplicht, dus dat gebeurt jaar lijks bij 25.000 bomen. Inspec teurs lopen met een tablet waar de info op staat langs en brengen advies uit." MIDDELBURG - Het zou zomaar eens kunnen dat er over een poosje nog veel meer bomen Tv^jsb moeten worden gekapt. Niet omdat ze ziek of aan het eind van hun levens- - v' duur zijn, maar voor de veiligheid van automobilisten. Volgens waterschapsbestuurder Sophie van 't Westeinde zit er na melijk (provinciaal) beleid in de pijplijn dat langs 8o-kilometerwe- gen bomen minimaal vijf meter van de weg af moeten staan. Nog al wat eenzijdige ongelukken in Zeeland eindigen tegen een boom, niet zelden met fatale af loop. „Dat kan dus consequenties hebben voor de inrichting van de huidige wegen en een mogelijke kaalslag betekenen", zegt Van 't Westeinde. Het is niet uitgesloten dat het beleid ook zal gelden voor 6o-kilometerwegen. Met de operatie is een 'enorm be drag' gemoeid. „Ik weet het, maar dat kan ik nog niet vertellen", zegt Van 't Westeinde. Het is ove rigens nog de vraag of het plan doorgaat. Een besluit is er nog niet. „Maar aan de andere kant willen we in Zeeland nu eenmaal graag naar nul vermijdbare ver keersslachtoffers." Open atelier in de Grote Kerk In de Grote Kerk wordt van vrijdag tot en met maandag het Open Atelier Veere ge houden als start van het cul turele seizoen. Er is werk te zien van kunstenaars uit Zeeland en daarbuiten. Ope ningstijden: dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur. Van 12.30 tot 13.00 uur lunchconcerten Toegang: volwassenen 2 eu ro, kinderen 6-12 jr 1 euro. www.openatelierveere.nl Boekenverkoop bij Cultuurwerf Cultuurwerf de Kunst in de Willem 3, die is gevestigd aan de Oranjestraat 4 in Vlis- singen, houdt vandaag, zon dag en maandag van 13.00-17.00 uur een boeken markt. Daar zijn dan voor prijzen vanaf 1 euro werken te koop van bekende en minder be kende kunstenaars, naast ca talogi, tijdschriften en ro mans. TabletCafé in Zeeuwse bieb De Zeeuwse Bibliotheek en Scoop houden dinsdag een TabletCafé. Dat gebeurt van 15.00 tot 17.00 uur in het Leescafé op de begane grond van de bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Daar kunnen mensen op een informele manier terecht met vragen over tabiets. De toegang is gratis. Broazinha speelt Braziliaanse muziek Het duo Broazinha treedt maandag vanaf 16.00 uur op in strandpaviljoen de Panta Rhei te Vlissingen. Het repertoire van Broazin ha bevat muziek uit Brazilië, Portugal en de Kaapverdi- sche Eilanden. Het duo bestaat uit James van de Water (gitaar en backingvocal) en Debora Meier (leadzang en percus sie). De reeks opent vrijdag 29 mei met een beschouwing over de doorwerking die de middeleeuw se stadsuitleg nog steeds heeft op het stratenpatroon en de invloed van de Westerschelde. Stad en Bouwen heet het sympo sium op vrijdag 26 juni waarin wordt beschouwd hoe Vlissingen omging en omgaat met bouwen, saneren en ontwikkelen, met extra aandacht voor het Van Dis- hoeckhuis en de boulevards. Onder de noemer Stad en Onder nemen wordt vrijdag 25 septem ber uiteengezet hoe de stad door de eeuwen de bakens verzette wanneer de economische tijd daar om vroeg en de uitwerking daarvan op de arbeidersbevol king. De trend wordt doorgetrok ken naar de kanteling die Vlissin gen momenteel doormaakt. Stad en Oorlog besluit de reeks op woensdag 25 oktober met een beschouwing over de strategische ligging van de stad, de effecten daarvan en de nieuwe interesse van Defensie voor Vlissingen. Meer info en tickets: www.lionslentefeest.nl ZATERDAG 4 APRIL 2015 Elke boom komt terug door Luc Oggel foto Marcelle Davidse VEERE VLISSINGEN MIDDELBURG VLISSINGEN VLISSINGEN - Het Gemeentearchief van Vlissingen en Bibliotheek Vlis singen zetten in het jubeljaar van Vlissingen 700 jaar stad vier sympo sia op de agenda met thema's die heden en verleden verbinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35