Kleine bouwbedrijven hebben het megadruk Roosevelt Study Center in gesprek met universiteiten over amerikanistiek Vlissingen Tegenstrijdige verhalen over de teloorgang van tandartspraktijk Arnedent. ARNEDENT SLUIT DEUREN 30 ZEELAND A niemand IV M ZIEKTE 1 TANDARTS TIJDELIJK AANWEZIG zaterdag Vlissingen bestaat 700 jaar en dat wordt vol op gevierd. Ik ben er altijd graag gekomen, als student aan de HZ en als zanger van de Lamaketta's: het bandje waar ik vroeger in speel de. Dat waren mooie optre dens. In de Piek, bij café Speyk en het vaakst bij Strandpavil joen Panta Rhei op het Nolle- strand. Ik voelde me er wel thuis, het deed me aan Terneu- zen denken. Ze hebben er een beetje dezelfde mentaliteit, al thans dat idee heb ik. Er zit wei nig kouwe kak tussen, het is wat losser, misschien af en toe net een tikkie ruiger en ze zijn praktisch ingesteld. Daar waar ze er in Middelburg altijd wel de tijd, het geduld en het geld voor over hebben gehad om ge bouwen steen voor steen te re noveren, heeft men het in Vlis singen, net als in Terneuzen, steeds weer anders aangepakt. Gewoon neerhalen en iets nieuws neerzetten. Het zal niet alleen daardoor komen, maar het gevolg is wel dat Middel burg nu floreert met een monu mentale binnenstad en Vlissin gen het een stuk moeilijker heeft. En toch begrijp ik dat niet. Geen stad in Nederland heeft een boulevard op het zui den met daarachter een jachtha ven, het Bellamypark is prach tig opgeknapt, er is een hoge school, en dan zijn er nog eens bijna 300 rijksmonumenten. Het kan bijna niet anders of Vlissingen moet een mooie toe komst tegemoet gaan. En dat wat criminele imago dan? Tja, het is nu eenmaal een haven stad, daar gebeurt in de regel wat meer dan elders. Als je daar niet tegen kunt, ga je maar naar een dorp op de Veluwe. Het valt ook allemaal wel mee hoor. Ik sprak laatst een voor malig advocaat die vanuit Rand stad naar de Zeeuwse kust was verhuisd om hier te genieten van zijn ouwe dag. Hij vertelde dat hij enorm kon genieten van de berichten in de PZC over Zeeuwse politiecontroles. „Dan controleren ze 300 auto's en dan vinden ze alles bij elkaar 10 gram hennep, een illegaal ge schoten fazant en een staaf mixer." Hij ligt dan helemaal in een deuk en hij zal wel overdrij ven, maar er zit wel wat in. Dat vergeten we weieens. Volgens voorzitter Eric de Ruijs- scher van de afdeling Zeeland van Bouwend Nederland draaien klei ne bouwbedrijven en zzp'ers in de bouw een recordomzet. Die is bijna volledig te danken aan de verlenging van het lage btw-ta- rief. „Ze hebben het megadruk. We horen van leden dat klanten vragen om het werk nog voor 1 juli te doen." De Ruijsscher zegt dat nog moet worden afgewacht hoe de kleine re bouwbedrijven reilen en zeilen na 1 juli, als het voordelige btw-ta- rief is afgeschaft. De grotere Zeeuwse bouwbedrij ven zien de markt aantrekken. Dat strookt met het kwartaalbe richt van ING Economisch Bu reau, dat eveneens rept van funda menteel herstel. In Zeeland geeft de toeristische sector de bouw een flinke duw in de rug. „Als je kijkt wat Roompot aan nieuwe re creatieparken bouwt aan de kust, dan betekent dat een flinke im puls voor onze sector", zegt afde lingsvoorzitter De Ruijsscher. Ook profiteert de regionale bouw sector van de bloeiende havens. Er zijn en worden veel opslaglood sen gebouwd, onder meer bij Ver- brugge en Kloosterboer. Maar ook de komst van Vlaeynatie op de Axelse Vlakte en de uitbreiding van Vopak leveren specialistische bouwbedrijven, zoals Cordeel in Vlissingen, veel opdrachten op. Binnen de bouwsector hebben weg- en waterbedrijven het nog steeds zwaar. Landelijk is hun bouwvolume in een jaar tijd met tweederde geslonken. De Ruijs scher schrijft die neergang toe aan bezuinigingen bij (semi-)over- heden, die daardoor beknibbelen op infrastructuur. De Ruijsscher verwacht dat 2015 wel een keerpunt wordt voor de bouw. „Dat mag ook wel, want we hebben jaren zwarte sneeuw gezien." De Zeeuwse bouwsector wil ook markt terugwinnen door mee te profiteren van grote projec ten die Europees moeten worden aanbesteed, zoals de bouw van de tweede zeesluis bij Terneuzen en de marinierskazerne bij Ritthem. Bouwend Zeeland deed onlangs een oproep aan de provincie. Nieuwe regelgeving maakt het im mers mogelijk onderdelen van projecten apart aan te besteden. ARNEMUIDEN - David Linden- bergh, van De Snoepwinkel in Ar nemuiden, haalt zijn schouders op: hij vindt het geen probleem om geciteerd te worden. „Ik zeg toch niets verkeerds?" Linden- bergh is wel de enige. Verder wil niemand met naam en toenaam iets kwijt over de Arnemuidse tandartsen dr. Mehdi Davoudi en M. Shoajai. „Ik ga een ander zijn vuile was niet buiten hangen", zegt de eigenaresse van een kap perszaak gedecideerd. Vuile was - is die er dan? In Arne muiden circuleren veel verhalen over tandartsenpraktijk Arne dent, die van de ene op de andere dag onbereikbaar is voor de pa tiënten. Centraal daarin staat tandarts Mehdi Davoudi. Over zijn voorganger, Nico Kootstra, is iedereen vol lof. Davoudi daaren tegen zou al bij zijn aantreden duidelijk hebben gemaakt dat hij van plan was in Arnemuiden zijn zakken te vullen. Steeds terugkerend in de verha len: slecht passende kronen, te ho ge rekeningen, onnodige behande lingen. „De rekening was buiten proportie." „Hij wilde steeds maar kronen plaatsen." Waren er geen kronen nodig, dan was het wel dat een behandeling in zo veel mogelijk stukjes geknipt werd: „Ik moest zes keer terugko men." Een voormalige patiënt kreeg te horen dat hij twee weken later pas geholpen kon worden, al ging hij 'door het plafond' van de pijn. 'Een slager', wordt Davoudi genoemd. „Hij was aan het boren en ik kreeg steeds meer pijn. 'Vriend', zei ik, 'die verdoving is uitgewerkt!'Zijn assistentes zou den na bedreigingen zijn vertrok ken. Aan hun vervangers zouden niet al te hoge eisen zijn gesteld: „Je kon d'r zó komen." Noch Davoudi, van Iraanse af komst en woonachtig in België, noch zijn collega Shoajai zijn te bekennen bij de praktijk op de Ko renbloemlaan in Arnemuiden. Aan de deur een briefje: de prak tijk is 'wegens ziekte' gesloten en patiëntendossiers kunnen via een mailadres worden opgevraagd. „Je kunt bellen wat je wil, ze zijn er niet meer", zegt een patiënte die al dagen tevergeefs probeert een afspraak te maken. Jammer, zeggen veel Arnemuide- naren, dat er nu geen tandarts meer is op Arnemuiden. Over de oorzaak van de teloorgang lopen de meningen uiteen. „Je kon hem amper verstaan", zegt iemand. „Het was een buut'nlander. Ze hebben hem gewoon geen kans gegeven", zegt een ander. „Ik heb nooit klachten gehad", meldt een derde. Op het laatst, toen er steeds meer patiënten wegliepen uit de aanvankelijk drukke prak tijk, accepteerde Davoudi naar ver luidt ook vis als betaling. Ondui delijk blijft, of de praktijk (mede) ten onder is gegaan aan de verha len, of dat er daadwerkelijk veel mis was. Geen enkele patiënt heeft melding gedaan bij de In spectie voor de Gezondheidszorg. Voor het opvragen van patiëntendossiers stuur een mail naar info@arnedent.nl „De plannen zijn nog heel pril", benadrukt Van Minnen. „En we moeten nog veel stappen zetten, maar er is in Leiden en Utrecht bereidwilligheid om mee te wer ken." De gesprekken zijn een voortvloeisel uit het recente ad viesrapport van de Onderwijs Au toriteit Zeeland over de toekomst van het hoger onderwijs. De mas teropleiding amerikanistiek is één van de aanbevelingen om het Zeeuwse hoger onderwijs toe- komstbestendig te maken. Zeeland heeft nu geen universi taire masteropleidingen. Bij Uni versity College Roosevelt (UCR) kunnen studenten alleen een bachelordiploma halen. Studen ten van de UCR of andere univer siteiten zouden dan hun oplei ding kunnen afmaken in Middel burg. „De Universiteit Utrecht heeft nu een master American Studies, maar die wordt septem ber 2016 opgeheven. We onderzoe ken of deze studie naar Middel burg overgeplaatst kan worden." In Leiden bestaat ook al een mas ter amerikanistiek. „We willen hier accenten leggen, die aanslui ten bij het historische bronnen materiaal dat bij het Roosevelt Study Center aanwezig is." Voor de zomer moet duidelijk zijn of de master naar Middelburg komt. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - De Zeeuwse bouw leeft op. Vooral de kleinere bouw bedrijven hebben het erg druk, mede doordat het lage btw-tarief (6 procent) op renovaties en ver bouwingen van woningen is ver lengd tot 1 juli van dit jaar. door Frank Balkenende Tandarts in Arnemuiden was 'slager' Eric de Ruijsscher door Ondine van der Vleuten Bij Arnedent geeft niemand meer thuis. Wie iets wil, moet mailen. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Als het aan het Roo sevelt Study Center ligt, dan heeft Middelburg vanaf september 2016 een masteropleiding amerikanis tiek. Directeur Kees van Minnen is daarover in gesprek met de univer siteiten in Leiden en Utrecht. De gesprekken zijn een voortvloeisel uit het recen te adviesrapport van de On derwijs Autoriteit Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30