Veer Doel-Lillo nog gered Het is een paaswonder Vermiste Annie na vijf jaar terug Curamus doet mee aan proef met therapiehond Ei almanak ZEEUWS-VLAANDEREN Tandarts was een 'slager' 30 en 31 46 en 47 NEC na één seizoen terug in eredivisie De Rede, Reynaert en Zwin College zoeken elkaar op, in reactie op krimp, ZSC ziet samengaan niet als oplossing. 1 ZATERDAG 4 april 2015 29 TERNEUZEN - Een krachtenbunde ling is nodig om kwalitatief goed middelbaar onderwijs te behou den in Zeeuws-Vlaanderen, vin den De Rede in Terneuzen, het Zwin College in Oostburg en het Reynaert College in Hulst. De scholen willen daarom de krach ten bundelen. Het Zelden- rust-Steelantcollege (ZSC) in Ter- neuzen, de enige christelijke mid delbare school in Zeeuws-Vlaan deren, blijft afzijdig, omdat het geen heil ziet in een fusie of ande re vorm van samengaan. De Rede, het Zwin en Reynaert College tekenen deze maand nog een overeenkomst waarin ze af spreken een gezamenlijke toe komst te zullen onderzoeken. Het is een antwoord op de enorme da ling van het aantal leerlingen in het Zeeuws-Vlaams middelbaar onderwijs de komende jaren. Nu zijn er zo'n vijfduizend middelba re scholieren, in 2021 zullen dat er nog vierduizend zijn. „We worden daardoor als aparte scholen kwetsbaar", stelt direc teur-bestuurder Frank Neefs van het Zwin College die als woord voerder van de drie scholen op treedt. „Onderwijsafdelingen wor den kleiner, wat ook geldt voor de groepen leraren die daar lesgeven. Vakinhoudelijk is dat niet goed. We zullen het ook met minder geld en personeel moeten doen. Samen kunnen we dat beter op vangen." Jos de Kooning, voorzitter van de centrale directie van het ZSC, is daar helemaal niet van overtuigd. Hij heeft eerder fusies meege maakt die naar zijn oordeel zel den of nooit onderwijskundige verbeteringen hebben opgeleverd. Een onderzoek naar een nieuwe organisatievorm zou volgens hem niet het uitgangspunt moeten zijn, maar hoe het middelbaar on derwijs in Zeeuws-Vlaanderen het beste kan worden vormgege ven. Dat kan bijvoorbeeld beteke nen dat de kleine gymnasiumafde lingen op één locatie worden ge bundeld. „Een fusie is daarvoor niet nodig, dat kan ook door colle giale samenwerking. Je moet bo vendien ook de cultuurverschil len tussen de middelbare scholen niet onderschatten." De Rede, het Zwin en Reynaert College zullen het grootste deel van dit jaar gebruiken voor onder zoek naar een krachtenbundeling. Woordvoerder Neefs zegt dat wel enige haast is geboden. „2021 lijkt nog ver weg, maar een jaar is zo voorbij." In 2021 telt Zeeuws-Vlaan deren 20 procent minder middelbare scholieren. Dat maakt scholen kwetsbaar. DOEL (B) - De veerdienst over de Zeeschelde tussen Doel en Lillo is voorlopig gered. Het veer dreigde te verdwijnen omdat er steeds meer grote containerschepen in het vlakbij gelegen Deurganckdok komen en de veiligheid niet gega randeerd zou zijn. Vlaams minister Ben Weyts heeft beslist dat het gratis veer in elk ge- De duif keerde in 2010 vanuit Or- léans niet meer terug in West dorpe. „Ik had er al eens een eer ste prijs mee gewonnen, dus ik had goede hoop dat-ie weer goed zou presteren", vertelt Mar tens. De vogel was echter vijf jaar lang gevlogen. Totdat Martens de ze week een tele foontje kreeg uit Bou- vigny, een plaats in Noord-Frankrijk. „Hij was terechtgekomen bij een Franse duivenmelker. De duif is helemaal gezond, dus ik ver moed dat hij al die tijd bij ie mand binnen heeft gezeten. Om te kweken waarschijnlijk. Mijn Frans is niet zo goed, maar via e-mailcontact waren we er al snel uit dat het echt mijn duif is." Het ringnummer uit 2009 corres pondeert immers met het eigen domsbewijs van Martens. Hij rijdt vrijdag naar Bouvigny om de duif op te halen. Dat doet hij vooral omdat hij de vondst als een lichtpunt ziet in een donke re periode. „Pasen is voor onze familie altijd al een wat vervelen de periode. Mijn opa is lang gele den op Witte Donderdag overle den, mijn schoonvader Roger kreeg jaren terug rond Pasen slecht nieuws over zijn gezond heid en nu is deze week dus ook mijn schoonmoeder overleden", vertelt hij geëmotioneerd. Martens ziet symboliek in de vondst van zijn duif. „Het is een paaswonder. Natuurlijk krijgt de ze duif een naam. U kunt vast wel raden welke." val dit jaar nog blijft. Hij onder zoekt hoe het veiligheidspro bleem kan worden opgelost. Het vaarschema is overigens dit sei zoen wel verder beperkt. Vanaf morgen, zondag, tot en met 30 au gustus wordt enkel op zondagen gevaren, veelal alleen in de mid dag. De zaterdagen zijn als vaarda- gen afgevallen. Het initiatief voor het project is genomen door de Stichting Thera piehond Nederland. Het idee er achter is dat therapie met behulp van een dier de kwaliteit van le ven voor mensen met dementie of andere beperkingen kan verbe teren. Het experiment moet uit wijzen of dat ook daadwerkelijk zo is en welke vorm van therapie het beste effect heeft. De eerste sessie in Sint Jansteen is op tweede paasdag. Een mede werkster van Stichting Therapie hond Nederland komt naar het woonzorgcentrum met een spe ciaal opgeleide pup. De proef wordt wetenschappelijk begeleid door studenten van de Open Uni versiteit in Heerlen. Als de proef in Sint Jansteen slaagt, wil Cura mus de 'dierondersteunende the rapie' in meer locaties toepassen. In woonzorgcentrum Antonius in Kloosterzande draait sinds okto ber al een aaidierproject. Honden bezitters komen met hun dieren naar Antonius. Bewoners kunnen die aaien, ter afwisseling. Nee, hij had zijn dag niet. Een ver koudheid zat hem dwars en boven dien lonkte het paasweekend, met tal van ontspannende familiaire ver plichtingen. Maar goed, hij moest nog even. Dus ploeterde de verslaggever uit West-Zeeuws-Vlaanderen zich door zijn laatste artikel. „En daarna zet ik een dik kruis door deze dag. Om maar even in de sfeer van Pasen te blijven", zuchtte hij. Zijn collega wierp nog even een blik op zijn pen nenvrucht. Al snel stuitte hij op een flinke spelfout. „Vriend, in dit geval moet lijden met een lange ij." Nietes, klonk het meteen. „In het licht van Pasen schrijf ik vandaag alles met een ei!" Tegenstrijdige geluiden over de teloorgang van tandartspraktijk Arnedent in Arnemuiden Onderzoek fusie van drie scholen door Harmen van der Werf Staf Martens, duivenmelker door Raymond de Frel WESTDORPE - Duivenmelker Staf Martens uit Westdorpe kan het nog steeds amper geloven. Na vijf jaar heeft hij een zoekgeraakte duif terug. Martens ziet het 'won der' als een lichtpuntje, in een week waarin zijn schoonmoeder Annie Spuessens overleed. Tip? redactie@pzc.nl SINT JANSTEEN - Zorginstelling Cu ramus doet mee aan een landelijke proef met therapiehonden. Het ex periment begint maandag in het woonzorgcentrum aan de Geslech- tendijk in Sint Jansteen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29