66 Rechters letten op aard van de social media, inhoud van berichten en wijze van communiceren WERKEN 23 moeten meer ouderen vermogens belasting betalen en raken zij hun huurtoeslag dus kwijt. Het schrappen van de ouderentoe- slag heeft daarnaast invloed op de eigen bijdrage voor verzorgings- en verpleeghuizen. De eigen bij drage voor langdurige zorg is na melijk onder meer gebaseerd op de hoogte van het niet-vrijgestel de vermogen in box 3. Als de vrij stelling omlaag gaat, wordt de ei gen bijdrage daarom hoger. De ouderentoeslag is niet het eni ge fiscale voordeel voor senioren waarop wordt bezuinigd. Ook de ouderenkorting wordt versoberd. De ouderenkorting is een belas tingvoordeel voor iedereen die de AO W-leeftijd heeft bereikt. Met ingang van 2016 wordt de oude renkorting met 83 euro verlaagd. De ouderenkorting komt in 2016 voor belastingplichtigen met een inkomen tot circa 36.200 euro uit op circa 970 euro en voor belas tingplichtigen met een hoger in komen op circa 70 euro. De Anbo maakt zich zorgen over de koopkracht van 65-plussers. Van der Aa: „Die blijft achter bij de rest van de bevolking. En deze extra bezuinigingsmaatregelen versterken dat nog eens." VOOR BEPAALDE TIJD EEN GOED RELATIEBEDING laties en klanten van de ex-werkgever te leggen of onderhouden, meestal 1 tot 2 jaar na vertrek. Een relatiebeding is geen stan daardformule. Het kan specifiek, maar ook heel algemeen opgesteld zijn. De werkge ver kan zelfs bepalen dat élk contact met (potentiële) relaties verboden is." Het bedrijfsleven raakt doordrongen van feit dat een relatiebeding betere bescher ming biedt dan enkel het verbod bij een concurrent te gaan werken. Niet voor alle functies is dat relevant, maar wanneer het commerciële of leidinggevende functies be treft, wordt het volgens Sellmeijer gebrui kelijk er voor te kiezen. „Daarmee is niet gezegd dat iedere nieuwkomer zich reali seert wat dit in de toekomst kan beteke nen. Té vaak weten werknemers niet wat ze ondertekenen. Daar komen ze achter als ze uit dienst zijn en blijkt dat veel contac ten verboden zijn. Dan balen ze flink. De tendens is wel dat een relatiebeding steeds meer onderdeel van de aanstellingsonder handeling wordt. Met name bij jonge werk nemers die op functies solliciteren waarin veel contact met relaties voorkomt." Er mag dan verschil zitten tussen bewust contact leggen met een klant of relatie van je ex-werkgever en het nonchalant verstu ren van berichtjes naar contacten op social media; rechtspraak over ons handelen op social media en spelregels van een relatiebe ding zijn volgens Sellmeijer nog niet con sistent. „Een dansleraar die ontslag nam en voor zichzelf begon, werd door zijn voor malige werkgever voor de rechter gedaagd omdat hij via zijn persoonlijke twitter- en hyvesaccount met oud-leerlingen contac ten onderhield. Hij hield hen op de hoogte van zijn vorderingen rond het opzetten van een eigen dansschool. De rechter oor deelde dat de dansleraar het relatiebeding niet overtrad omdat hij leerlingen in zijn berichtjes niet actief aanzette over te stap pen naar zijn school." Vorig jaar kreeg een assurantiemedewerker bijna een fikse boete. Nog voordat zijn ar beidsovereenkomst officieel was beëin digd, stuurde hij via Linkedln een bericht met als onderwerp: Nieuwe job. Daarin gaf hij aan de week erop in dienst te treden bij een ander bedrijf: 'Eindelijk een werkgever die wel weet hoe het werkt in assurantie- land'. En: 'Een financieel solide bedrijf. Hoewel het bericht na protest van de werk gever direct werd verwijderd - het was niet zijn bedoeling de werkgever te benade len - werd een boete van 100.000 euro ge vorderd, wegens het vier keer overtreden van het relatiebeding. De kantonrechter gaf de werkgever in drie gevallen gelijk, maar het hof trok een andere conclusie. Het relatiebeding sloeg op activiteiten na het beëindigen van de arbeidsovereen komst, niet tijdens de looptijd van de ar beidsovereenkomst. De zaak liep met een sisser af. Had de werknemer zijn berichtje één week later gepost, dan had dat 75.000 euro gekost. Sellmeijer: „Hoe rechters omgaan met so cial media en relatiebeding, is niet altijd even duidelijk. Er zal vermoedelijk de ko mende tijd de nodige jurisprudentie over verschijnen. Belangrijke punten waar rech ters op letten, is wie het initiatief neemt tot contact, wat de aard is van de social me dia, de inhoud van de berichten en de wij ze van communiceren." ZATERDAG 4 APRIL 2015 Iln het artikel 'Kijk goed uit voor een forse naheffing over je pen sioen' schrijft u dat gepensioneerden het risico lopen op forse naheffing. Is het mogelijk de naheffing gespreid te betalen door een voorlopige aanslag aan te vragen? Ja, dat kan. U voorkomt daarmee dat u ineens een fors bedrag moet betalen. Wellicht nog eenvoudiger is het direct via de pensioeninstanties te regelen. Die houden daarna automatisch meer belasting in. Laat één uitkeringsinstan tie rekening houden met de loonhef- fingskorting en vraag aan de rest dat niet te doen. Dat laatste kan met het formulier 'Opgaaf gegevens voor de loonheffingen', dat te vinden is op de website van de Belastingdienst. U kunt het beste de instantie die de hoogste uitkering uitbetaalt rekening laten hou den met de loonheffingskorting. 2 Bij de uitkering van mijn pen sioen is te weinig belasting inge houden. Maar ik heb juist weer te veel ZVW-premie betaald. Hoe kan dat en krijg ik dit automatisch terug? Naast de premie voor uw zorgverzeke ring betaalt u ook een inkomensafhan kelijke bijdrage Zorgverzekeringswet. Hoe hoger uw inkomen, hoe hoger de bijdrage die u betaalt. Uw pensioenin stantie houdt de inkomensafhankelij ke bijdrage Zorgverzekeringswet in op uw inkomen. De verschillende uitke ringsinstanties houden er echter geen rekening mee dat de premie per jaar aan een maximum is gebonden, waar door het risico bestaat dat u te veel be taalt als u uit meer dan één potje pen sioen ontvangt. De Belastingdienst be taalt de te veel betaalde Zvw-premie in één keer terug. U hoeft dus zelf geen actie te ondernemen. 3 Heft de Belastingdienst ook belasting over AOW-uitkering? Ja, u betaalt loonheffing en een bijdra ge Zorgverzekeringswet (Zvw) over uw AOW. En AOW'ers die in een verpleeg- of verzorgingshuis wonen, betalen ook een eigen bijdrage Wet Langdurige Zorg. Heeft u naast uw AOW-pensioen een ander hoger inkomen? Dan kan het gunstiger zijn bij dat andere inkomen de korting te laten toepassen. In een concurrentiebeding staat in hoeverre de werknemer beperkt is na het einde van de arbeidsover eenkomst op zekere wijze werk zaam te zijn. Een relatiebeding richt zich specifiek op de relaties van de werkgever. Sinds 1 januari 2015 kan geen concurrentiebeding/relatiebeding worden aangegaan in een arbeids overeenkomst voor bepaalde tijd, tenzij de werkgever schriftelijk motiveert dat er sprake is van zwaarwegende bedrijfs- of dienst belangen. Wordt de arbeidsover eenkomst voor bepaalde tijd ver lengd, dan moet het concurrentie- of relatiebeding opnieuw worden aangegaan mét motivering. Is niet standaard, maar wordt spe cifiek voor de functie opgesteld. Omschrijft wat onder het verbod valt: een verbod om contact te onderhouden met en/ofte werken voor (welke) relaties. Kan op bestaande en op poten tiële klanten betrekking hebben. Heeft een bepaalde duur, gebruikelijk is 1 tot 2 jaar. Omschrijft de hoogte van de boete per overtreding. Chantall Sellmeijer, advocaat reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23