B&K o Belastingvoordeel voor 65-plusseis volgend jaar passé Brood mee in de skilift 22 WERKEN ui AOW'ers met een klein in komen betalen vaak min der belasting over hun spaargeld. Maar volgend jaar komt daar een einde aan. Het kabinet bezuinigt namelijk op een aantal fiscale voordelen voor senioren en een daarvan is de ouderentoeslag, die op 1 januari 2016 sneuvelt. De bezuinigings maatregel moet het kabinet 190 miljoen euro opleveren. De ouderentoeslag is een belas tingvoordeel voor AOW'ers met een laag inkomen, maar met wel een redelijk vermogen. Door de toeslag is een groter deel van hun vermogen vrijgesteld van vermo gensbelasting. Vanaf volgend jaar betalen ouderen weer net zo veel belasting over hun vermogen als andere leeftijdsgroepen. Iedereen met spaargeld, aandelen of een tweede woning betaalt daarover belasting in box 3. Wel is er een belastingvrijstelling voor vermogens onder de 21.330 euro (en 42.660 euro voor fiscale part ners). Boven deze grens betaal je 1,2 procent vermogensrende- mentsheffing. De ouderentoeslag zorgt er echter voor dat het ver mogen waarover je geen belasting betaalt, toeneemt. Voorwaarde is wel dat je inkomen niet te hoog is. En ook je eigen vermogen mag niet boven een bepaald bedrag uit komen. Is je jaarinkomen lager dan 14.431 euro, dan krijg je een extra belas tingvrijstelling van 28.236 euro. Dit bedrag komt dus bovenop de vrijstelling die iedereen al heeft. Bij een jaarinkomen tussen de 14.431 euro en 20.075 euro is de extra vrijstelling 14.118 euro. Met een hoger inkomen, krijg je geen ouderentoeslag meer. Om in aanmerking te komen voor de ouderentoeslag, mag je niet meer dan 282.226 euro (of 564.451 euro voor fiscale partners) op je spaar rekening hebben staan. Vanaf volgend jaar is die extra be lastingvrijstelling passé. „Wij vin den het niet onlogisch dat senio ren evenveel vermogensbelasting moeten betalen als andere leef tijdsgroepen. Maar we hadden lie ver gezien dat de ouderentoeslag gefaseerd wordt afgebouwd in drie of vier jaar. Het schrappen van de ouderentoeslag heeft voor sommige 65-plussers namelijk grote gevolgen", stelt woordvoer der Frank van der Aa van ouderen- belangenvereniging Anbo. Het verdwijnen van de ouderen toeslag heeft namelijk ook gevol gen voor onder meer de huurtoe- slag. Als je belasting in box 3 be taalt, krijg je geen huurtoeslag. De fiscus gaat er dan vanuit dat je genoeg vermogen hebt om de huur van de betalen. Door het wegvallen van de ouderentoeslag Het concurrentiebeding is bekend, het relatiebeding veel minder. Wat mag je wel en wat mag je niet als je zo'n afspraak hebt en bij je baas vertrekt? „Té vaak weten werknemers niet wat ze ondertekenen." Mag je, nadat je ontslag neemt of krijgt of na dat de arbeidsovereen komst afloopt, klanten of relaties van je voor malige werkgever ac tief benaderen? Of con tact met hen onderhouden? Door ze bij voorbeeld via Linkedln te melden dat je een nieuwe baan zoekt of ze met een Twee tje op de hoogte te brengen van je plannen voor jezelf te beginnen? Dat mag vaak niet, afspraken hierover val len onder het relatiebeding; vaak de kleine letters van de arbeidsovereenkomst. Veel werknemers blijken niet op de hoogte van de spelregels rond relatiebeding. En werk gevers denken nogal eens dat een concur rentie- en relatiebeding weinig nut heeft. Advocate Chantall Sellmeijer van De Gier I Stam Advocaten in Utrecht is gespeciali seerd in arbeidsrecht. Zij vertelt dat een re latiebeding een vorm is van het bekendere concurrentiebeding, dat zich vooral op ver boden concurrerende werkzaamheden als zelfstandige of voor een andere (concurre rende) werkgever richt. „In een relatiebe ding wordt het je verboden contact met re- dient meer, dus hij legt ook meer in. Ik doe daar bijvoorbeeld de boodschappen van. Ik probeer binnen het wekelijkse budget van 135 euro te blijven, maar dat lukt niet altijd. Ik koop veel groente en fruit en ga naar de na tuurvoedingswinkel voor spelt- meel, sausmixen zonder E-num- mers, melkvrije koekjes. Dure grap, maar ik weiger te besparen op gezonde voeding." Christian: „Van mijn eigen geld doe ik weieens grote aankopen, zoals een camera of een iPad. Een smartphone heb ik dan weer GROOTSTE MISKOOP MOOISTE DROOM niet. Daar klagen mijn volleybal vrienden over: ik kan niet mee doen in de whatsappgroep." Sandra: „Jij bent niet zo'n man die impulsief met een breed beeldtelevisie thuiskomt." Christian: „En jij niet zo'n vrouw die een fancy jurk koopt die ze niet nodig heeft." Sandra: „We kregen allebei van huis uit mee dat we zuinig moe ten zijn. Mijn moeder leefde van een bijstandsuitkering. Christi ans ouders hadden één inkomen en drie studerende zonen." Christian: „Het heeft ons nooit aan iets ontbroken, maar het plakje ham voor op de boterham ging wel doormidden." Sandra: „Met de kinderen sparen we voor een elektrische piano, we verkopen speelgoed op Markt plaats en de koningsdagmarkt. Zo leren we ze dat ze voor hun dromen moeten werken." Wilt u ook vertellen over hoe u met geld omgaat? Stuur dan een e-mail naar geld@depersdienst.nl Christian: „Onlangs zijn we samen gaan skiën in Winterberg. Dat komt bijna niet meer voor: een uitstapje zonder kinderen." Sandra: „Drie kleintjes parkeer je niet zomaar bij anderen. We zijn dolblij met ze, maar een dagje zonder was niet gek." Christian: „Als ontbijt en lunch hadden we vijftien belegde bolle tjes mee. Net zo lekker als dure broodjes in een skihut. En net zo gezellig: op een bankje met je bil len in de sneeuw." Sandra: „Naast mij in de skilift zat een jongen zonder tas. Hij haalde too euro uit zijn zak. 'Hiervan moet het wel lukken vandaag', zei hij nonchalant. Ik dacht: zo kan het ook, maar zo zal ik het nooit doen." Christian: „We geven alleen geld uit aan dingen die echt belang rijk zijn. We reisden samen door Zuid-Amerika, wonen in een huis aan het water en bezitten een zeilboot met kajuit. Dromen die we al hadden toen we lang geleden nog in ons kleine huur huisje in Hengelo woonden." Sandra: „We bewaken onze buf fer, maar potten niet oneindig op. Als je hard werkt voor je geld, mag je er van genieten." Christian: „Elke week ga ik een uur zitten voor de administratie. Ik houd onze uitgaven bij in Mi crosoft Money. Ik vind het een plezierig werk. Zodra ik klaar ben, roep ik naar Sandra wat we die maand nog kunnen beste den." Sandra: „Ik ren niet meteen naar de winkels als hij zegt dat we 500 euro over hebben. Ik zet het liever opzij. Is het geld op en moeten de kinderen echt nieuwe schoenen, dan ga ik ook gerust over het budget heen." Christian: „Kinderen zijn duur. Zwemles, gymles, muziekles, kin deropvang: daar zijn we per kwartaal zo'n 1250 euro aan kwijt. Verder sparen we voor hun studies. Omdat ze straks al les moeten lenen, willen we wel iets bijdragen." Sandra: „Voor gezamenlijke uitga ven storten we elke maand geld op een rekening. Christian ver- door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Klanten van je oude baas afsnoepen door Sandra van Maanen illustratie Job van Celder Christian: rolschaatsen, door de oudste 10 meter gebruikt Sandra: open haard, bij stoken komt er een barst in de muur Christian: een oud-Hollands zeil schip, een Lemsteraak Sandra: een nieuwe keuken In deze serie vertellen stellen hoe ze omgaan met geld. Sandra en Christian wonen met hun drie kinderen (2,5 en 7) in een vrijstaand huis aan het water in Lemmer. door Anne Bonthuis foto Catrinus van der Veen l Christian Bouwmeester (42), technisch expert Inkomen: twee keer modaal Sandra Schouwenaars (40), financieel organizer Inkomen: variabel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22