Steun in de rug voor stagiaires 20 WERKEN MIJN BEDRIJF Het is niet bekend hoeveel studenten in Neder land stage lopen, maar het moeten er duizenden zijn. Stage lopen: de gedachte alleen al roept klotsen de oksels op bij veel studenten. En toch begint maar liefst 63 procent van alle studenten onvoor bereid aan een stage. Dat levert niet alleen veel spanning en frustratie op, maar maakt ook een onzekere indruk op de werkvoer. Niet serieus genomen worden door collegae is dan vaak het spijtige gevolg. Daar moet vanaf nu verandering in komen, vinden de auteurs van het boek Stage lopen voor beginners. Hoe maak je tijdens de sollicitatie een onvergete lijke indruk? Auteurs Jaap Blom en Hamid lege re k nemen de lezer mee in het avontuur dat sta ge lopen heet. Daarvoor putten zij uit talloze on derzoeken en duiden zij de belangrijkste kan toorwijsheden. Aan de hand van de verschillende fases van een stage wordt de lezer wegwijs gemaakt in het pro fessionele leven. Een mini-handleiding lastige collega's, een stappenplan persoonlijke verzor ging en een overzicht van omgangsregels maken deel uit van het boek. Blom en (Jegerek willen de positie van studenten/studentes versterken met hun nieu we boek. „De stageperiode heeft veel impact op jonge mensen. Nog altijd gaan vele studenten onvoorbereid van start. Dat terwijl je al tijdens je stage voor belangrijk deel wordt gevormd voor de rest van je professionele leven. Kansen gaan aan hun neus voorbij, en ze worden voor het leven getekend. Een goede voorbereiding is daarom van essentieel belang. Met handige quick wins en waardevolle inzichten geeft dit boek een doorslaggevende voorsprong", aldus auteur Jaap Blom. n de werkplaats van Jobse Leidekkers- en Restauratiebedrijf BV uit Middelburg zijn Alfred Poppe en Jack van Hemert aan het werk met een rijk gedecoreerde loden opvangbak voor regenwater. Het is onderdeel van een restauratie aan de mo numentale Sint-Bavokerk in Haarlem, dus de buitenschaal wordt zorgvuldig in stand gehouden. Het binnenwerk wordt compleet ver nieuwd door het handmatig met koper te bekle den. Een haantje van een kerktoren kijkt vanaf een afstandje toe totdat het zijn beurt voor res tauratie is. Het authentieke ossenoog dakraam pje was niet meer te repareren, daar is met de hand een replica van gemaakt, een karwei van een week. Het is slechts een schets van de veel zijdigheid in ambachtelijk werk dat Jobse BV met koper, lood en zink uitvoert. „Onlangs heb ben we nog een bronzen dame die van haar voetstuk was gevallen gerepareerd. In het verle den bijvoorbeeld een koperen brandstoftank van een oldtimer en een oud scheepskompas", geeft Jack aan. Jobse BV is een loodgietersbe- drijf met traditionele materialen, maar ook een renovatie- en restauratiebedrijf. In de naamvoe ring wordt dit aangegeven door toe te voegen 'Loodgieters, leidekkers en koperslagers sinds 1922' en dan ontbreekt eigenlijk nog zinkmees- ters. De werkplaats is ook belangrijk in de voor bereiding bij grotere projecten. Koper, lood en zink worden vooraf op maat gemaakt, zodat de medewerkers op locatie efficiënt kunnen wer ken. „Een groot project vraagt veel organisatie. Bij een restauratie spreek je van maatwerk op grote schaal. Zo hebben we in tweeënhalve maand tijd 40.000 kilo lood in het dak van de zijvleugels van Het Loo in Apeldoorn verwerkt, daarvoor ook al 20.000 kilo in het hoofdge bouw. In de werkplaats wordt het lood allemaal tot kant-en-klare pakketten omgezet", vertelt bedrijfsleider Robert de Hamer (50) uit Oost-Souburg. Dakdekken met natuurproduct leisteen is nog zo'n specialiteit die Jobse BV tot in de vinger spitsen beheerst. „Wat dat betreft zijn we eigen lijk een concurrent van onszelf. We laten de par tijen leisteen door TNO onderzoeken om te ga randeren dat het 80 jaar meegaat", zegt eigenaar Paleis Het Loo, het Vredespaleis, de Oude en de Nieuwe kerk in Delft en nog tal van aansprekende projecten. Hoe lekker kan je als Zeeuws bedrijf bezig zijn? Voor Jobse BV uit Middel burg lijkt het als van een leien dakje aan te komen rollen. „Maar we wer ken ook 'gewoon' voor particulieren en in nieuwbouw", haast Hans Jobse zich te zeggen. „Zolang het maar ko per, lood, zink of leisteen is." De stagiair voelt zich niet op elke werkplek even warm onthaald. Jack van Hemert (56) Serooskerke Medewerker werkplaats In de werkplaats maken we maatwerk voor onze collega's op locatie. Bijvoorbeeld dak goten in koper, lood en zink. We repareren ook authen tieke producten zoals orna menten en vangbakken voor monumentale gebouwen. We hebben daarmee een erg am bachtelijk en gevarieerd vak dat je eigenlijk alleen maar in de praktijk kan leren. We ma ken wel gebruik van moderne apparatuur, maar een groot deel van ons werk blijft toch handmatig. Leon Leendertse (26) Biggekerke Calculator, werkvoorbereiding Naast de calculatie en de of fertes houd ik me bezig met de administratieve voorberei ding op de werkzaamheden. De materialen moeten wor den ingekocht, eventuele on deraannemers ingehuurd en er komt een werkomschrij- ving. Voor grote projecten als Het Loo of het stadhuis van Veere moet je daarvoor op lo catie gaan kijken, dus ook op het dak. Koper, lood en zink kan je op verschillende manie ren toepassen, materiaalken nis is daarom belangrijk. Alfred Poppe (45) Middelburg Medewerker werkplaats Als je tegen iemand zegt 'ik ben loodgieter', dan verwach ten ze niet dit werk. Wij wer ken niet met pvc, maar we restaureren authentieke pro ducten uit koper, lood en zink. De kwaliteit is daarbij erg belangrijk, het moet weer 50 tot 100 jaar meegaan. Soms kan je niet repareren, dan maken we met de hand een getrouwe replica. In ons werk zie je daarom veel oude gebouwen en ben je steeds met iets unieks aan de slag. Vakwerk in koper, door John de Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20