Sober en stil Het kleine lijden VERDIEPING 15 tueel is in onbruik ge raakt, vertelt zuster Leo narda, abdis in de jaren zestig: „De oudere zus ters kunnen niet meer knielen. Maar de sobere maaltijd en de stilte, die zijn gebleven." Wat ook bleef: op Witte Donderdag wast de ab dis de voeten van haar medezusters, zoals Jezus dat met zijn apostelen deed. 'Wie aan het hoofd staat, moet de die naar van allen zijn', schrijft het evangelie voor. Morgen, eerste paasdag, staan de claris sen om kwart voor vijf op. In een donkere zaal wordt de paaskaars ge wijd. Het vuur ervan voedt de kaarsen waar mee de zusters in proces sie vertrekken naar de kapel, om daar de paasju- bel te zingen. Twee uur duurt die viering. „Prachtig", zegt zuster Leonarda. „Lang ook, maar dat heb je niet in de gaten als je er mid den in zit." Stamppot van zuurkool en karnemelkse pap toe. Zo een voudig moge lijk was bij de clarissen in Megen de middag maaltijd op Goede Vrij dag. De abdis en de vica res gingen rond met het eten, dat de zusters uit boete op de grond ont vingen. In een doodse stilte, zeker op de dag waarop Christus aan zijn kruis het leven liet. Het Goede Vrijdag-ri- Naar de clarissen breng je een worst om goed weer af te smeken. Bij de bir- gittinessen haal je een stoffen hartje als de klei ne pijn aan zijn tandjes heeft. „Som migen denken dat je het op het rom- pertje moet spelden of in de wieg moet leggen", vertelt zuster Maria Ber nadette. „Maar het is voldoende om het gewoon in huis te hebben." In het hartje zit een stukje was van een paaskaars die de paus zelf in Ro me gewijd heeft. Het is gewikkeld in zilverfolie en verstevigd met het kar ton van een taartdoos. Al handwer kend verbergen de birgittinessen het kleinood vervolgens in een lieflijk hartje van stof. Er zijn er ook die denken dat het te gen epilepsie helpt of dat je er je rijbe wijs mee kunt halen. Maar daar durft zuster Maria Bernadette niet voor in te staan. Tegen tandjespijn helpt het zeker: „Onze abdis gaf het eens aan een moeder met een huilende baby in haar armen. En meteen was het stil." Onze vraag aan u: 'Zijn er zusters geweest die een verschil hebben gemaakt in uw leven of in dat van uw familie?' ZATERDAG 4 APRIL 2015 foto Albert van den Boomen Zuster Maria Bernadette bidt in de kloostergang bij het eikenhouten beeld van de gestorven Christus uit 1510. foto Mare Bolsius Goede Vrijdag 1961: abdis Leonarda (links) en haar vicares gaan met droog brood rond. foto Guus Bekooy/ Museum voor Religieuze Kunst Van kraam- tot sterfbed: groot was de stempel die vrouwelijke religieuzen drukten op het katholieke leven. Velen hebben met 'gods bruiden' te maken gehad; de zusters zitten vaak in ons DNA. O zie op onze website bij godsbruiden Deel uw persoonlijke ervaringen, verhalen en foto's van nonnen op onze site. Of stuur uw herinneringen per brief aan: DPd, t.a.v. Godsbruiden, Postbus 36 6500DA Nijmegen. Inzenden kan tot 1 mei. De schrijvers van de beste verha len maken kans op een geheel ver zorgd weekend voor twee perso nen in kloosterdorp Steyl. Later dit jaar publiceren wij een selectie van uw verhalen in deze krant en op een speciale website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15