Zeeuws-Vlaams tintje in lentepark Keukenhof Jongeren in Sluis krijgen (opnieuw) kans om te vertellen wat zij willen 32 ZEEUWS-VLAANDEREN PRENTENBOEK Timothy van Damme uit Terneuzen is trots op zijn eerste kinderboek Het Nieuwsgierige Vosje. Aanvullend bodemonderzoek voor bouw nieuwe sluis in Terneuzen De opluchting was dan ook groot toen hij hoorde dat hij voor niets in de piepzak had gezeten. Kegels (66) is maar wat trots dat hij van 20 maart tot en met 17 mei in de beroemde tuin mag exposeren. „Vorig jaar ben ik benaderd door Ansèl Sandberg, die de kunstob jecten voor de Keukenhof regelt. Zij vertelde dat het thema 'Vin cent van Gogh' was, maar daar had ze zelf bedenkingen bij. Ze was namelijk bang dat ze met in terpretaties van afgesneden oren te maken zou krijgen. Daarom heeft ze het thema omgebogen naar 'kleur en fleur'. Op die ma nier stel je toch de kleuren en het licht centraal, waar Van Gogh zo bekend om is", aldus Kegels. De Sassenaar dook in boeken over de schilder. Al snel viel zijn oog op de golvende penseelstreken van Van Gogh. „Zo kwam ik uit bij de titel Golvend Licht. Het denkwerk resulteerde in drie pa len (van 3,5 meter, 2,5 meter en 2 meter hoog), waarop kleurige glas platen zijn bevestigd. De twaalf platen van vlak glas laten het zon licht golven." Golvend Licht is een echte blik vanger. Kegels: „Het was de eerste keer dat ik zo'n groot werk heb ge maakt. Maar het moest natuurlijk wel goed te zien zijn. Ik bedoel: de Keukenhof is best een redelijk tuintje, toch?" Natuurlijk hoopt Kegels dat zijn kunstwerk aanzet tot belangstelling voor andere werken van zijn hand. Wie de Keukenhof te ver weg vindt, krijgt vanaf mei de kans om Gol vend Licht dichterbij huis te zien. Het kunstwerk is tot eind augus tus onderdeel van de kunstroute in Wemeldinge. leren de kinderen van." Timothy mag dan grafisch vormgever van beroep zijn, hij tekent al jaren als hobby. „Ik geniet hier van, dit is een project wat ik met passie heb gedaan. Iedere tekenaar wil uitein delijk iets naar buiten brengen", zegt hij. Winst maken op het boekje is van ondergeschikt be lang. Door Kickstarter, een crowd- fundingswebsite, heeft hij alles kunnen financieren. Tweehon derd exemplaren zijn er gedrukt, plus vijfentwintig stuks in het Frans, Duits en Engels. Wat hij verdient, stopt hij terug in het project. Timothy vindt het namelijk vooral belangrijk dat kin deren kennismaken met 'zijn' vos je. Zo brengt hij een exemplaar naar de peuterspeelzaal in de buurt en de bibliotheek. Achter in het boek is ruimte opengehou den voor een persoonlijke teke ning van de illustrator voor zijn kleine lezers. Timothy geniet vol op van het feit dat zijn eerste ech te boek er is. „Alles wat hier ver der uit voortkomt, is alleen maar meegenomen." Als het vosje bij voorbeeld een grote fanschare mocht krijgen, sluit Timothy een vervolg niet uit. „Wie weet gaat hij dan wel op reis." TERNEUZEN - 'Waar woon jij?' Die vraag staat centraal in prenten boek Het Nieuwsgierige Vosje van illustrator Timothy van Dam me uit Terneuzen. Timothy droomde er al jaren van om een kinderboek te maken. Dochter Ta- nisha (3) gaf hem onbewust een zetje om de daad bij de droom te voegen. „Ik lees Tanisha elke avond een boekje voor. Ik merk dat kinderen het leuk vinden om te leren en te ontdekken. Zo ont stond het idee", vertelt hij. De vos in het boek gaat uit nieuwsgierigheid kijken hoe de merel, spin, bever, bijtjes, eek hoorn, slak, beer en mieren wo nen. Het vosje concludeert dat een bijennest te rumoerig is en een beverburcht te nat. Aan het eind van zijn tocht kruipt hij het knusse vossenhol weer in. Het boek valt bij een paar kleine proeflezers en dochter Tanisha al enorm in de smaak: „Bijna elke avond wil Tanisha er uit voorgele zen worden", zegt Timothy trots. Zijn dochter is zijn grootste fan: ze heeft een vossenknuffel onder haar arm geklemd en draagt een T-shirt met de afbeelding van het vosje. „Hij heet het nieuwsgierige vosje", verbetert Tanisha nadruk kelijk. „Die vind ik het leukst. Maar het spinnetje uit het boek vind ik ook leuk." De vos is een fascinerend dier, vindt ook Ti mothy. „Ik zat wat te schetsen en toen ontstond het vosje vanzelf', vertelt hij. Met potlood tekende hij de eerste versies, uiteindelijk werd alles digitaal. Naast de kleur rijke en vrolijke illustraties, zorg de hij ook zelf voor de tekst. „Het is bedoeld voor kinderen van twee tot zes jaar. Ik heb het sim pel gehouden, maar ga moeilijke woorden niet uit de weg. De be ver woont in een burcht. Dat is best een lastig woord, maar daar Het onderzoek is nodig om de bo- demopbouw- en kwaliteit te in ventariseren. Enkele weken gele den is begonnen met het aanvul lend onderzoek. Dat gebeurt op nieuw door middel van boringen, niet alleen op het land maar ook op het water. De boringen vanaf een boot vin den vooral plaats op plekken waar straks de sluishoofden verrijzen met de sluisdeuren en de brug gen. Het projectteam Nieuwe Sluis Terneuzen van de Vlaams- Nederlandse Scheldecommissie is niet alleen benieuwd naar de bo demstructuur (zand, klei en veen) maar vooral ook naar de draagkracht. Tegelijkertijd onderzoeken specia listen van de vervuilingsgraad van de grond. Dat gebeurt in het kader van de nog op te stellen mi lieu-effectrapportage. Ook zijn de onderzoekers benieuwd naar het landschap zoals dat er vroeger uit zag. De bouw van de nieuwe sluis be gint in 2017. De eerste schepen va ren er, als alles volgens plan ver loopt, in 2021 doorheen. Het college van B en W van Sluis stelt dit aan de gemeenteraad voor in het 'plan jeugdparticipa- tie'. Sluis probeert al een aantal jaar om jongeren actief te betrek ken bij maatschappelijke en poli tieke vraagstukken. Er waren wat succesjes, maar over het algemeen is dat niet zo gemakkelijk, conclu deert het college. Het blijkt lastig om grote groepen jongeren te be reiken, en vervolgens ook om hen 'aan de praat' te krijgen. Gebrek aan vertrouwen in 'de gemeente' speelt daarbij een rol. B en W geven de moed niet op en komen nu met een toekomstplan. Dat omvat meerdere pijlers. Zo wil het college jongeren actief gaan informeren over politieke en maatschappelijke ontwikkelin gen. Dat kan onder meer via de website van het Zwin College. Daarnaast wordt geprobeerd jon geren te betrekken bij het organi seren van activiteiten en evene menten, en hen mee te laten pra ten wanneer in de gemeentepoli tiek gesproken wordt over zaken als uitgaan, sport, openbaar ver voer en onderwijs. Jonge kinde ren wordt gevraagd mee te den ken over bijvoorbeeld de inrich ting van een nieuwe speeltuin. Ook wordt geprobeerd jongeren de politiek in te trekken, onder meer door de bestaande jaarlijkse 'jongerengemeenteraadsvergade- ring' voort te zetten. Eind 2017 wordt bekeken of er vooruitgang is geboekt. De Sluise gemeenteraad praat de ze maand over het plan. door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Beeldhouwer Frans Kegels hield begin deze week zijn hart vast. Thuis in Sas van Gent, op grote afstand van zijn kunstwerk Golvend Licht in lentepark Keuken hof in Lisse, vreesde hij dat zijn gla zen pronkstuk de storm niet zou hebben doorstaan. Frans Kegels vreesde deze week even dat de storm zijn kunstwerk op de Keukenhof schade had toegebracht. Zijn vrees bleek ongegrond. Geen sluwe vos, maar een nieuwsgierige Timothy leest op vrijdag 10 april voor in de bibliotheek van Terneuzen, in de bibliotheek van Axel op woensdag 15 april en in de Hulsterse bibliotheek op vrijdag 17 april. Tijd: van 15.30 tot 16.00 uur. Ook leest hij voor op Vest- rock Junior zondag 7 juni. Het boek is verkrijgbaar na de voor- leessessies voor 5 euro. Digitaal te bestellen voor 7 euro inclu sief verzending via facebook.com/timothyvandamme. door Sophie Stockman Timothy van Damme met dochter Tanisha (3) foto Ronald den Dekker door Wout Bareman TERNEUZEN - Nadat begin vorig jaar al vijfhonderd grondboringen wer den verricht op en om het sluizen- complex van Terneuzen, wordt de bodem op een aantal plekken nu opnieuw onderzocht. door Martijn de Koning OOSTBURG - Een werkgroep met jongeren gaat in kaart brengen wat de wensen zijn van de jeugd in de gemeente Sluis. De groep kan in de toekomst ook als klankbord die nen wanneer politieke besluiten ge nomen worden die jongeren aan gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 122