Beleef het allemaal in Denemarken! BUITENLAND 11 Moskou haalt uit naar VS wegens propaganda Russische zwarte markt voor wodka ontploft MOSKOU - Rusland heeft gisteren fel uitgehaald naar de 'heftige an ti-Russische campagne' door Amerikaanse media en politieke analisten. De uitlating tekent de oplopende spanning tussen de twee landen. De banden tussen Moskou en Washington zijn door de crisis in Oekraïne tot een dieptepunt ge daald, waarbij ze elkaar over en weer beschuldigen van een propa- ganda-oorlog. Volgens het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken maken 'propagandisten' op gezag van Washington 'Russofobische sati res, waarbij zorgvuldig een beeld wordt geschetst van Rusland als vijand en waardoor gewone men sen haat gaan voelen voor alles wat Russisch is'. Het Westen beschuldigt Rusland ervan de separatisten in het oos ten van Oekraïne te steunen met wapens en troepen. Rusland ver wijt de Westerse landen dat die vorig jaar de door Moskou ge steunde president wilden afzet ten. Beide kanten ontkennen de be schuldigingen. Sommige dijken, vertelt Wijsman terwijl hij in zijn auto door het uitgestrekte gebied rijdt, waren tientallen jaren niet meer onder houden. Sterker nog: niemand wist wat die dijken daar nou pre cies deden. Toenmalig gouver neur Arnold Schwarzenegger be sloot dat de kwaliteit van de dij ken moest worden bekeken, om een overstroming zoals tijdens or kaan Katrina in New Orleans (2005) te voorkomen. „Maar te vens zijn de dijken nodig om zoet en zout water apart te houden." In Nederland controleert Rijkswa terstaat jaarlijks de hoogte en de staat van de dijken. In Californië, zegt Wijsman, was er wel sprake van enig onderhoud, maar welke dijk op welke manier moest wor den opgeknapt, was volgens de in genieur 'nattevingerwerk'. Wijs man gaat samen met medewer kers van Arcadis Amerika de delta in kaart brengen voor de Delta Stewardship Council. De deadline is halverwege 2016 en Arcadis hoopt uiteraard ook na afloop ac tief betrokken te blijven bij het herstel van de dijken. „Een ding is al duidelijk: er is niet voldoende geld om het te houden zoals het nu is. Ik denk dat Califor nië zeker 50 tot 100 miljard dollar moet investeren de komende der tig jaar. Er zijn orkanen, tornado's en aardbevingen, er zijn bosbran den en er is droogte in deze staat." Gouverneur Brown heeft deze week een eerste voorstel inge diend om te vechten tegen de droogte: hij vraagt het staatscon- gres om 1 miljard dollar. Califor nië gaat beginnen met het ge vecht tegen de droogte. Met een klein beetje hulp van Nederland. MOSKOU - Op de zwarte markt in Rusland is zelfgemaakte sterke drank, waaronder wodka, niet aan te slepen. De sterke groei is vol gens Igor Tsjoejan 'een van de frappantste bewijzen dat de Russi sche bevolking niet bereid is een hoge prijs voor alcohol te beta len'. Tsjoejan is directeur van het overheidsorgaan dat belast is met de strijd tegen alcoholisme. Volgens Tsjoejan is de verkoop van 'samogon' (huisgemaakte wodka) vorig jaar met 300 tot 400 procent gestegen, terwijl de legale verkoop van de sterke drank met 14 procent is gedaald. „Het gaat om gif waarmee producenten schaamteloos de bevolking blij ven vergiftigen", waarschuwde vi- cepremier Aleksandr Chloponin. Hij zei dat de straf voor het ille gaal stoken van wodka zal wor den verhoogd. daan kunnen zijn met de zo in drukwekkende voorspoed van de negende economie ter wereld. Want dat is Californië, een staat met 38 miljoen inwoners en een bruto binnenlands product van 2000 miljard (twee biljoen) dol lar. Dat is ruim twee keer zo groot als het BNP van Nederland. In de delta ligt 1600 kilometer dijk om te voorkomen dat het zou te water het zoete - bruikbare - water vervuilt. Ingenieur Wijs man van Arcadis is door Califor nië ingehuurd om te onderzoeken hoe de zeespiegelstijging in het gebied de kust 'zou kunnen beïn vloeden'. Wijsman ontwikkelt nu een in vesteringsstrategie. De modellen die hij daarvoor gebruikt komen uit Nederland. Het is een kleine klus voor Arcadis, het bedrijf ver dient er twee miljoen dollar mee. «Dit nietszeggende landschap is ontzettend belangrijk voor Californië Daarom boeken bij Arke! VisitDenmark Arke.nl 130 winkels 0900 8847 ...IS ZATERDAG 4 APRIL 2015 Het waterpeil in een irrigatieka naal in Californië zakt. De staat wacht een groot tekort aan wa ter. foto Frederic J. Brown/AFP Peter Wijsman, ingenieur RE50R- Profiteren van exclusief voordeel Snelle boekers ontvangen één LEGO® cadeau t.w.v. 87 euro per boeking Vakantiepark Lalandia® in Billund**** Klantenbeoordeling: 8,8 6 dagen logies O.b.v. eigen vervoer Per persoon v.a. SGR Genoemde prijzen zijn per persoon per verblijf. Prijs Vakantiepark Lalandia gebaseerd op type Classic 4 (4 pers.) met vertrek april t/m eind oktober '15, incl. eindschoonmaak, Aquadome en Monky Tonky Land. Water, elektra en verwarming zijn niet inbegrepen in de prijs. Voor overige prijzen en voorwaarden verwijzen wij u naar één van de Arke winkels óf naar Arke.nl. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden. LEGO, the LEGO logo, the Minifigure and LEGOLAND are trademarks of the LEGO Group and here used with special permission. ©2015 The LEGO Group. 961

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11