Kerken Wemeldinge houden kledingbeurs Middelburg wapent zich tegen onbewuste vooroordelen. Al 2 7 organisaties doen mee. BEVELANDEN en THOLEN 35 LANDELIJKE CAMPAGNE Zeeuwen blijken discriminatie slechts zelden te melden Vrienden van jVERSE DJ'S stand-up k comedians nielS géB^Piek Het Arsenaal: Vlissingen MIDDELBURG - Ze vielen in de Zeeuwse hoofdstad met hun neus in de boter, de organisatoren van de landelijke campagne die Neder land wil laten nadenken over ra cisme en eigen vooroordelen. „Stad en inwoners van Middel burg en omgeving staan garant voor de breedste maatschappelij ke coalitie voor de aanpak van ra cisme in Nederland", juicht de af fiche voor de manifestatie Onder huids, aanstaande donderdaga vond in de burgerzaal van Middel burgs oude stadhuis. Het programma belooft confronte rende filmpjes, muziek, getuige nissen en vooral ook discussie en dialoog. Dat is nog niet alles. Het publiek wacht ook een 'interactie ve' zelftest: hoeveel tijd heb je no dig om tot een onbevooroordeel de mening te komen over iemand die niet tot je eigen ras of soort be hoort. Televisiemaker Frank Evenblij, be kend geworden als Jakhals in De Wereld Draait Door, praat de avond aan elkaar. Behalve nationa le bekendheden verschijnen ook lokale performers op het toneel zoals sportconsulent Youssif Ham- zaoui, tevens voorzitter van zaal voetbalvereniging Groene Ster uit Vlissingen. Hij getuigt van racis me in de sport. De muziek komt van Middelburgs troubadour Broe der Dieleman. Dan zijn er ook nog praattafels, in gebracht door de stichting Middel burg in Dialoog. In het verlengde van de manifestie houdt die de week erna ook nog een dialoog-es- tafette: vier avonden waarop men sen met een islamitische, joodse, christelijke en humanistische ach tergrond met elkaar in gesprek gaan, afwisselend in een doopsge zinde kerk, moskee, synagoge en vrijdenkersacademie. Middelburg is één van de twaalf plaatsen die de landelijke campag ne aandoet. Soortgelijke manifes taties vonden al plaats in Amster dam en Den Haag. Maar die wa ren nog niet, zoals in Middelburg, op de hele lokale samenleving ge richt. Aan de manifestatie in Middel burg hebben zich inmiddels al 27 organisaties verbonden, niet al leen instanties die bij dit soort ini tiatieven altijd vooraan staan, zo als Scoop, University College Roosevelt, Amnesty Internatio nal, Raad van Kerken en welzijn- sinstellingen, maar bijvoorbeeld ook het gemeentebestuur, Scou ting, poppodium De Spot en sportclubs als Jong Ambon, FC Dauwendaele en Groene Ster. „We willen er een zo groot moge lijke diversiteit aan organisaties bij betrekken. Want we willen niet preken voor eigen parochie", zegt landelijk woordvoerder René Rouwette. De campagne moet uitmonden in een maatschappelijk akkoord dat in september wordt overhandigd aan minister Asscher. Tevoren wordt dat stuk aan alle deelne mende organisaties, zowel lande lijk als lokaal, ter ondertekening voorgelegd. Het initiatief komt uit de film en media-, consultants- en NGO-wereld. Aanleiding was een kamerdebat over discrimina tie, waarin over racisme met geen woord werd gerept, terwijl het aantal meldingen landelijk flink steeg. „Alsof Nederland kleurloos, tolerant en zonder vooroordelen is." De campagne wil mensen er van bewust maken dat iedereen, veelal onbewust, vooroordelen heeft. Een fragment uit de film Zwart als Roet, waarin documen tairemaakster Sunny Bergman haar eigen vooroordelen onder zoekt, is in Middelburg onderdeel van het programma. Er wordt ook een filmpje vertoond over racis me in het voetbal. En er is een per formance van de rotterdamse schrijfster Khadra Daahir. De manifestatie in de Burgerzaal begint donderdag om 19.00 uur. Meer informatie, ook over deelname, op www.onderhuids.nl TabletCafé in Zeeuwse bieb De Zeeuwse Bibliotheek en Scoop houden dinsdag een TabletCafé. Dat gebeurt van 15.00 tot 17.00 uur in het Leescafé op de begane grond van de bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. In het TabletCafé kunnen mensen op een informele manier terecht met vragen over tabiets. De toegang is gratis. Arno van Wijk geeft orgelconcert Arno van Wijk geeft maan dag een concert op het Mar- cussen-orgel in de Grote of Maria Magdalenakerk in Goes. Op het programma staat muziek van Peteris Vasks, Jan Zwart en de Gran de Pièce Symphonique van César Franck. Het concert begint om 20.00 uur. De en tree bedraagt acht euro. Do nateurs van de Stichting Mu ziek in de Grote Kerk Goes betalen vijf euro. Seniorweb geeft computercursus Stichting Seniorweb Zuid-Beveland e.o. te Krui- ningen begint binnenkort weer met een computercur sus. Deze wordt gegeven op 7,21 en 28 april en 5 mei. Cur susplaats: Ons Dorpshuis Kruiningen aan de Berg hoekstraat 3 te Kruiningen. Voor inlichtingen en aanmel dingen: Jan Louwerse, tele foon 0622827625 E-mail: jan@louklu.nl GESLAAGD MIDDELBURG - Zeeland niet racis tisch? De cijfers spreken andere taal, voor zo ver we die serieus moeten nemen. Eerste feit: het Anti Discriminatie Bureau Zeeland (ADB) turfde afge lopen jaar een piek in de racisme- meldingen: 84 klachten. Maar dat kwam vooral door klachten over de 'minder Marokkanen'-mantra in het kamp van Wilders. Het aan tal meldingen van daadwerkelijk racisme in Zeeland is al jaren vrij wel constant: om en nabij de 62. Tweede feit: De cijfers zijn slechts het topje van de ijsberg. Uit Intomart opinie-onderzoek (2009) bleek dat Zeeuwen discri minatie maar zelden melden. Nog geen twaalf procent informeert de politie, het ADB of een ander meldpunt. In Zeeland wordt vaker gediscri mineerd dan in een provincie als Noord-Holland, concludeerde In tomart: een kwart van de Zeeuw en ziet jaarlijks discriminatie om zich heen; meer dan 17 procent van de Zeeuwen heeft er zelf last van. Maar dan gaat het meestal niet om racisme. Van de klachten bij het ADB speelt ras of huidskleur een rol in bijna de helft van de ge vallen. Zeeuwen ervaren vooral leeftijd, kleding/uiterlijk en handi cap als reden voor discriminatie. Afgelopen jaar kwam daar ook het geloof bij. Dan gaat het vaker om discriminatie uit reformatori sche hoek, dan om problemen met hoofdoekjes, zegt het ADB. Naast kleding, speelgoed, schoe nen en accessoires is er een fo to-expositie van Ron Quinten en zijn er stands met kaarten, siera den, taarten, en bloemstukjes. De beurs is in Hotel Wemeldinge aan de Noordelijke Achterweg 62. Tijdstippen: van 13.30-16.30 en van 18.30 - 20.00 uur. Spullen inle veren kan dinsdag tussen 18.30 en 19.30 uur in het hotel na aanmel ding via kledingbeurshetlichtpunt@kpnm ail.nl of telefonisch contact met Patricia (626060) of Nicolette (622758). Van de opbrengst is 2/3 deel voor de aanbieders en de rest voor Hoeve Voemekaer in Kapel le. Wie mee wil doen met kinder- én dameskleding moet twee co des aanvragen. Men kan maxi maal 30 stuks kinderkleding (incl. schoenen) en 10 stuks speelgoed inleveren. Voor dameskleding is dit max. 25 stuks (incl. schoenen) en 10 accessoires. Alles graag in dozen of plastic boxen inleveren voorzien van maat en prijs d.m.v. schilderstape. Geen onderkleding of sokken. Mensen kunnen ook kleding en speelgoed doneren. Meer info en tickets: www.lionslentefeest.nl ZATERDAG 4 APRIL 2015 Manifestatie tegen onderhuids racisme door Henk Postma Frank Evenblij MIDDELBURG GOES KRUININGEN door Henk Postma De in Kapelle geboren Elbert Becht- hum, oud-leerling van het Calvijn Col lege in Goes, is bij de TU Eindhoven cum laude gepromoveerd. Zijn proef schrift 'Wide-band Mixing-DACs with high spectral purity' betreft de integratie van twee micro-elektroni- cacomponenten die cruciaal zijn om zoveel mogelijk data draadloos te kunnen versturen. WEMELDINGE - Het Lichtpunt, een initiatief van de kerken in Wemel dinge, houdt donderdag een beurs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 115