Kunst uit Sas van Cent siert de Keukenhof Middelburg wapent zich tegen onbewuste vooroordelen. Al 2 7 organisaties doen mee. Zeeuwen blijken discriminatie slechts zelden te melden VriendeiTvan stand-up kSt comedians SCHOUWEN-DUIVELAND 35 LANDELIJKE CAMPAGNE Het Arsenaal: Vlissingen MIDDELBURG - Ze vielen in de Zeeuwse hoofdstad met hun neus in de boter, de organisatoren van de landelijke campagne die Neder land wil laten nadenken over ra cisme en eigen vooroordelen. „Stad en inwoners van Middel burg en omgeving staan garant voor de breedste maatschappelij ke coalitie voor de aanpak van ra cisme in Nederland", juicht de af fiche voor de manifestatie Onder huids, aanstaande donderdaga vond in de burgerzaal van Middel burgs oude stadhuis. Het programma belooft confronte rende filmpjes, muziek, getuige nissen en vooral ook discussie en dialoog. Dat is nog niet alles. Het publiek wacht ook een 'interactie ve' zelftest: hoeveel tijd heb je no dig om tot een onbevooroordeel de mening te komen over iemand die niet tot je eigen ras of soort be hoort. Televisiemaker Frank Evenblij, be kend geworden als Jakhals in De Wereld Draait Door, praat de avond aan elkaar. Behalve nationale bekendheden verschijnen ook lokale perfor mers op het toneel zoals sportcon- sulent Youssif Hamzaoui, tevens voorzitter van zaalvoetbalvereni ging Groene Ster uit Vlissingen. Hij getuigt van racisme in de sport. De muziek komt van de Middelburgse troubadour Broe der Dieleman. Dan zijn er ook nog praattafels, in gebracht door de stichting Middel burg in Dialoog. In het verlengde van de manifestatie houdt die de week erna ook nog een dialoog-es- tafette: vier avonden waarop men sen met een islamitische, joodse, christelijke en humanistische ach tergrond met elkaar in gesprek gaan, afwisselend in een doopsge zinde kerk, moskee, synagoge en vrijdenkersacademie. Middelburg is één van de twaalf plaatsen die de landelijke campag ne aandoet. Soortgelijke manifes taties vonden al plaats in Amster dam en Den Haag. Maar die wa ren nog niet, zoals in Middelburg, op de hele lokale samenleving ge richt. Aan de manifestatie in Middel burg hebben zich inmiddels al 27 organisaties verbonden, niet al leen instanties die bij dit soort ini tiatieven altijd vooraan staan, zo als Scoop, University College Roosevelt, Amnesty Internatio nal, Raad van Kerken en welzijn- sinstellingen, maar bijvoorbeeld ook het gemeentebestuur, Scou ting, poppodium De Spot en sportclubs als Jong Ambon, FC Dauwendaele en Groene Ster. „We willen er een zo groot moge lijke diversiteit aan organisaties bij betrekken. Want we willen niet preken voor eigen parochie", zegt landelijk woordvoerder René Rouwette. De campagne moet uitmonden in een maatschappelijk akkoord dat in september wordt overhandigd aan minister Asscher. Tevoren wordt dat stuk aan alle deelne mende organisaties, zowel lande lijk als lokaal, ter ondertekening voorgelegd. Het initiatief komt uit de film en media-, consultants- en NGO-wereld. Aanleiding was een kamerdebat over discrimina tie, waarin over racisme met geen woord werd gerept, terwijl het aantal meldingen landelijk flink steeg. „Alsof Nederland kleurloos, tolerant en zonder vooroordelen is." De campagne wil mensen ervan bewust maken dat iedereen, veel al onbewust, vooroordelen heeft. Een fragment uit de film Zwart als Roet, waarin documentaire maakster Sunny Bergman haar ei gen vooroordelen onderzoekt, is in Middelburg onderdeel van het programma. Er wordt ook een filmpje vertoond over racisme in het voetbal. En er is een perfor mance van de Rotterdamse schrijf ster Khadra Daahir. De manifestatie in de Burgerzaal begint donderdag om 19.00 uur. Meer informatie, ook over deelname, op www.onderhuids.nl MIDDELBURG - Zeeland niet racis tisch? De cijfers spreken andere taal, voor zo ver we die serieus moeten nemen. Eerste feit: het Anti Discriminatie Bureau Zeeland (ADB) turfde afge lopen jaar een piek in de racisme- meldingen: 84 klachten. Maar dat kwam vooral door klachten over de 'minder Marokkanen'-mantra in het kamp van Wilders. Het aan tal meldingen van daadwerkelijk racisme in Zeeland is al jaren vrij wel constant: om en nabij de 62. Tweede feit: De cijfers zijn slechts het topje van de ijsberg. Uit Intomart opinie-onderzoek (2009) bleek dat Zeeuwen discri minatie maar zelden melden. Nog geen twaalf procent informeert de politie, het ADB of een ander meldpunt. In Zeeland wordt vaker gediscri mineerd dan in een provincie als Noord-Holland, concludeerde In tomart: een kwart van de Zeeuw en ziet jaarlijks discriminatie om zich heen; meer dan 17 procent van de Zeeuwen heeft er zelf last van. Maar dan gaat het meestal niet om racisme. Van de klachten bij het ADB speelt ras of huidskleur een rol in bijna de helft van de ge vallen. Zeeuwen ervaren vooral leeftijd, kleding/uiterlijk en handi cap als reden voor discriminatie. Afgelopen jaar kwam daar ook het geloof bij. Dan gaat het vaker om discriminatie uit reformatori sche hoek dan om problemenmet hoofdoekjes, zegt het ADB. Informatie over stomazorg Het Van Weel Bethesda zie kenhuis en de Nederlandse stomavereniging houden op 16 april een informatiebij eenkomst over stomazorg. Iedereen die een stoma heeft of krijgt is welkom. Tij dens de bijeenkomst komen allerlei thema's rond een sto ma aan de orde. Aanmelden tot 10 april bij het zieken huis in Dirksland. www.vanweelbethesda.nl Erik Scherder houdt lezing over brein Professor Erik Scherder, vas te gast bij De Wereld Draait Door, geeft donderdag een lezing over de positieve ef fecten van beweging op het brein (19.00 uur, De Mythe, Goes). De lezing is onder deel van Het Fitte Brein. De opbrengst van dat seminar is bestemd voor de strijd te gen ALS. De organisatie be rust bij team Tour du ALS Zeeuwen naar de top. TabletCafé in de Zeeuwse Bieb De Zeeuwse Bibliotheek en Scoop houden dinsdag een TabletCafé. Dat gebeurt van 15.00 tot 17.00 uur in het Leescafé op de begane grond van de bibliotheek aan de Kousteensedijk in Middelburg. Daar kunnen mensen op een informele manier terecht met vragen over tabiets. De toegang is gratis. Kettingbotsing voor rotonde Zierikzee Bij Zierikzee zijn vrijdag aan het begin van de mid dag meerdere auto's op el kaar gebotst. Bij het ongeval vielen geen gewonden. De botsing gebeurde op de N59, voor de rotonde bij Zierik zee. Door het ongeluk stond er al snel een file van vier ki lometer tussen Nieuwer- kerk en Zierikzee. Op deze plek gebeuren regelmatig kop-staartbotsingen. Kegels (66) is trots dat hij van 20 maart tot en met 17 mei in de be roemde tuin mag exposeren. „Vo rig jaar ben ik benaderd door Ansèl Sandberg, die de kunstob jecten voor de Keukenhof regelt. Zij vertelde dat het thema 'Vin cent van Gogh' was, maar ze was bang dat ze met interpretaties van afgesneden oren te maken zou krijgen. Daarom boog ze het the ma om naar 'kleur en fleur'. De Sassenaar dook in boeken over de schilder. Al snel viel zijn oog op de golvende penseelstreken van Van Gogh. „Zo kwam ik uit bij de titel Golvend Licht. Dat resulteer de in drie palen (van 3,5 bij 2,5 bij 2 meter) met kleurige glasplaten. De twaalf platen van vlak glas la ten het zonlicht golven." Golvend Licht is een blikvanger in Lisse. Wie de Keukenhof te ver weg vindt, krijgt vanaf mei de kans om Golvend Licht dichterbij te zien. Het kunstwerk is tot eind au gustus onderdeel van de kunstrou te in Wemeldinge. Meer info en tickets: www.lionslentefeest.nl ZATERDAG 4 APRIL 2015 Manifestatie tegen onderhuids racisme door Henk Postma Frank Evenblij door Henk Postma DIRKSLAND GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE WEMELDINGE - Beeldhouwer Frans Kegels uit Sas van Gent is opge lucht dat Golvend Licht, het glazen kunstwerk van zijn hand dat mo menteel de Keukenhof in Lisse siert, de storm van begin deze week heeft doorstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 100