Vluchtgegevens bevestigen opzet van copiloot ui v r c pk W^MTfrnzJTL 10 BUITENLAND WATERTEKORT Inwoners van Californië moeten een kwart minder water verbruiken, zegt gouverneur Jerry Brown. irss~/ Lubitz, die de gezagvoerder had buitengesloten, zette de automati sche piloot buiten werking en liet het vliegtuig versnellen terwijl hij een daling inzette richting de bergen. Bij de crash kwamen alle 150 inzittenden van vlucht 4U9525 om het leven. Het lijkt nu vast te staan dat Lu bitz handelde met een vooropge zet plan. Eerder deze week meld den onderzoekers dat uit de inter- net-zoekgeschiedenis van Lubitz' tablet blijkt dat hij in de dagen voor de rampvlucht op zoek was naar informatie over manieren om zelfmoord te plegen. Ook zocht hij technische informatie over de vergrendeling van cockpit deuren. Toen de gezagvoerder naar het toilet was, sloot Lubitz de cockpit af. Het gaat nog enige tijd duren tot dat alle vluchtgegevens zijn geana lyseerd. De FDR (Flight Data Re- corder), de vluchtdatarecorder waarop de technische gegevens over de vlucht zijn opgeslagen, werd pas donderdag gevonden. De CVR (Cockpit Voice Recor der) was al eerder gevonden. Uit die opnames bleek al dat Lubitz de gezagvoerder op de vlucht toe gang tot de cockpit weigerde. Te horen was onder meer hoe de hoofdpiloot schreeuwde 'Doe die verdomde deur open!'. Lufthansa, het moederbedrijf van Germanwings, is nog meer onder vuur komen te liggen nu blijkt dat de vliegmaatschappij wel dege lijk weet had van Lubitz' ziektege schiedenis. Dat de copiloot ma- nisch-depressief was, had hij zijn werkgever gemeld. Critici vinden dat Andreas Lubitz nooit achter de stuurknuppel had mogen plaatsnemen. Maar depressies ko men in de pilotenwereld wel va ker voor. En artsen hadden Lubitz genezen verklaard. Dit neemt niet weg dat woord voerders van Lufthansa het deden voorkomen alsof het concern van niets wist. Volgens het bedrijf was Lubitz een van die 'beste pilo ten ter wereld' die bij Lufthansa werken en hij zou '100 procent' in staat zijn geweest om te vliegen. Dat de werkelijkheid een geheel andere was, dreigt nu als een boe merang bij Europa's grootste vliegmaatschappij terug te keren. Toch beschermt onder meer het empathische optreden van be stuursvoorzitter Carsten Spohr het bedrijf vooralsnog voor al te hevige kritiek. De duidelijk aange slagen topman - zelf opgeleid als piloot - wist de juiste meeleven de toon te vinden. Hij onttrok zich bovendien niet aan z'n ver antwoordelijkheid toen hij de rampplek bezocht. „Wij zijn ons ervan bewust wat wij u en deze regio hebben aangedaan", zei Spohr daar. STOCKTON - De uitgestrekte Sacra- mento-San Joaquindelta van Cali fornië lijkt in alles op het stuk Ne derland tussen Maas en Waal: dij ken, rivieren, windmolens en gra zende koeien in de wei. Het gebied ligt tussen de stad San Francisco en de bergen van de Sierra Nevada. Wie goed kijkt, ziet in de verte, in het oosten, de besneeuwde bergtoppen op de grens met buurstaat Nevada. Door deze delta stroomt het smeltwater uit de bergen Califor nië in. 25 miljoen inwoners van Californië worden dankzij de Sa- cramentorivier en de San Joaquin- rivier van drinkwater voorzien, vertelt de Nederlander Peter Wijs man. Hij zit hier namens Arcadis om de dijken te bewaken. Maar af gelopen winter viel er veel min der sneeuw dan normaal in de Sierra Nevada. Californië kampt daardoor met een tekort aan wa ter. Het is nog nooit zo droog ge weest als dit jaar en het ergste moet nog komen, want het is pas april. De temperaturen gaan de ko mende maanden alleen maar stij gen. Voor het eerst in de geschiedenis van de staat heeft de gouverneur, Jerry Brown, gezegd dat Califor nië verplicht 25 procent minder water moet gebruiken. Huishou dens, golfbanen, bedrijven; ieder een moet eraan geloven. Brown sprak deze week van een 'bijna- noodtoestand' in zijn staat. Op deze plek ten westen van de steden Berkeley en Oakland blijkt nergens dat Californië om water verlegen zit. Twee zoetwaterrivie ren komen er samen, en vanaf het westen stroomt het zoute zeewa ter uit de Stille Oceaan tot in de delta. Hier ontmoeten zout en zoet water elkaar. Wijsman, de Nederlander die na orkaan Katri- na in New Orleans werkte en nu in Californië is gestationeerd, wijst de plek aan waar de twee watersoorten elkaar ontmoeten. Daar zit precies het pijnpunt: „Als de rivieren zouden worden over spoeld door het zoute water uit de oceaan, is het water niet meer bruikbaar als drinkwater." En drinkwater is hier schaars. Via een aquaduct van 700 kilometer lang wordt drinkwater vanuit de bergen naar het zuiden van Cali fornië - waar het nog droger is - gebracht. „Dit nietszeggende land schap is ontzettend belangrijk voor Californië." Zonder de watervoorziening uit de bergen, zou het wel eens ge- 8 dagen Kirchberg Tirol/ Kufstein - Hinterthiersee 8 dagen Wenen en het Wienerwald 10 dagen Istrië Opatija 10 dagen Drautal Karinthië 12 - 12 dagen Rondreis Dalmatische kust Dubrovnik door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Analyse van de vluchtge gevens uit de tweede zwarte doos van de Germanwings-Airbus die crashte in de Franse Alpen, beves tigt dat copiloot Andreas Lubitz (27) het toestel met opzet te plet ter vloog tegen een berghelling. De deze week gevonden Flight Da ta Recorder, foto EPA Critici vinden dat Andreas Lubitz nooit achter de stuurknuppel plaats had mogen nemen De duidelijk aangeslagen topman van Lufthansa wist de juiste meelevende toon te vinen 'v* door onze correspondent Maartje van Hoek v.a. slechts v.a. slechts Vertrekdata: 4,11,25 mei 8,22 juni 6, 20juli/3,17,24,31 aug/etc. Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Vertrekdata 13,27 april 11,25 mei8, 22 juni etc. Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. UPUiiJgBa Vertrekdata: 20,27 ap f4,11,18, 25 mei 1, 8,15, 22, Vertrekdata: 20,27 april 29 juni/etc. Vertrekdata: 18,25 mei 8,22 juni etc. Vertrekdata: 13, 20, 27april/4,11,18, 25 mei 1, 8,15,22,29juni6,13,20juli/24 augetc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10