ÖQ.OOO Honderden lezers reageren op 1 aprilgrap Vind maar eens uitzetstop 2000 EHBO'ers gj!ar v-ysti preizennl oss /070 00 66 Een verkoop bevorderend effect mag, zolang het maar niet over de top gaat Sommige eieren zijn écht niet te vinden... tot wel k korting! A B. B°ek vóór ™öondog6wriT23l^^r BINNENLAND 9 beurde - gaat dat te ver. De VARA moest toen een boete van 50.000 euro betalen. „Het is ingewik keld", erkent Fortuin. „Je mag niet zeggen wat een product kost en waar het te koop is. Ook mag je het product niet overdreven aanprijzen. Dat deed Yvon Jaspers destijds wel." MAX-baas Jan Slagter vindt de nieuwste boete van het commissa riaat belachelijk. Volgens de me diawaakhond overtrad Omroep MAX het 'dienstbaarheidsverbod'. Dat betekent dat de omroep een commerciële partij gelegenheid heeft geboden om geld te verdie nen aan een met belastinggeld ge financierd tv-programma. De bakproducten van Heel Hol land Bakt die vorig jaar in de su permarkt lagen, leverden MAX geen cent op. De omroep kocht de uitzendrech ten van Heel Holland Bakt van de BBC, de bedenker van de bakwed- strijd. Ondertussen sleet de Britse omroep de merchandiserechten van Heel Holland Bakt aan Ahold, de moedermaatschappij van Al- NIJMEGEN - Naar schatting zeshon derd lezers van de Wegenerdag bladen, waartoe deze krant be hoort, hebben gereageerd op de 1 aprilgrap in deze krant. Woens dag stond bij een artikel over de grappendag een 'cartoon' van Ru ben Oppenheimer, met daarin de opmerking dat in slechts enkele kranten geen tekening maar de tekst was afgedrukt. 'Gelukkigen' die de krant opstuurden naar de redactie zouden een verrassing krijgen. In werkelijkheid stond de tekst in alle kranten. Sommige inzenders schrijven wel door te hebben dat het om een grap gaat, maar toch graag het ca- bert Heijn. „Die merchandiserech ten had MAX zelf moeten kopen", zegt Fortuin. „Daardoor had de su permarkt niet kunnen meeliften op het succes van Heel Holland Bakt." Jan Slagter is zich van geen kwaad bewust. „Als je bij ieder contract met een programmapro ducent de merchandiserechten moet kopen, dan worden pro gramma's tienduizenden euro's duurder", reageerde hij gisteren bij de NOS. Hij vergelijkt de situatie met die van het programma Sesamstraat, dat door de NTR wordt uitgezon den. „In winkels zie je overal Se samstraat-poppetjes, zoals Bert en Ernie, liggen. Die rechten heeft de NTR ook niet. Dat schijnt wel te mogen." Volgens het commissariaat ligt dat anders. „De Sesamstraat-figu ren zijn algemeen bekende karak ters, die bovendien overal te koop zijn", aldus Fortuin. „Er is geen sprake van een exclusief con tract." De scheidslijn tussen wat wel en niet is toegestaan, lijkt soms dun. Bij de publieke omroep moet wor den bezuinigd. Daardoor gaan om roepen op zoek naar extra inkom stenbronnen. „Het zou kunnen dat omroepen soepeler omgaan met sluikreclame, maar daar is geen bewijs voor", zegt Fortuin. Omroep MAX gaat in beroep te gen de boete die is opgelegd door het Commissariaat voor de Me dia. „Als het moet, gaan we tot aan de Raad van State", zegt om roepbaas Jan Slagter. Hij noemt de boete 'buitenproportioneel hoog'. Wat voor SAIL, de Tour de Fran cestart in Utrecht en Pinkpop geldt, gaat evenzeer op voor loka le wielerrondes, braderieën en oranjefeesten. Evenementenorga nisatoren moeten zorgen voor EHBO'ers die waar nodig een pleister plakken of gekneusde en kel koelen. Maar waar haal je ge noeg EHBO'ers vandaan? Het Rode Kruis is met spoed op zoek naar tweeduizend vrijwilli gers. „Het is voor ons nu alle hens aan dek om de EHBO-aanvragen rond te krijgen", zegt Jeroen Bot, evenementenhulpcoördinator van het Rode Kruis. „De komende zo mer staan er evenementen op de planning waarbij we soms hon- De tijd dat mensen na het behalen van hun EHBO- diploma bij een vereniging bleven plakken, is voorbij derden vrijwillige hulpverleners per dag inzetten." Het Rode Kruis heeft nu zo'n achtduizend vrijwil ligers in zijn bestand. Bestuurslid Cor van der Heijden van De Koninklijke EHBO vreest dat het Rode Kruis een probleem heeft. „Ik gun ze van harte twee duizend vrijwilligers, maar waar willen ze die vandaan halen? Wij hebben 35.000 leden. Het aantal loopt al jaren terug. Voor lokale af delingen wordt het steeds lastiger genoeg vrijwilligers bij elkaar te krijgen." Ook EHBO Nederland en de Na tionale Bond EHBO zien hun le denaantallen slinken. „Vroeger was het vanzelfsprekend dat men sen na het behalen van hun EHBO-diploma bij de vereniging bleven plakken", zegt woordvoer der Johan Schouten. „Tegenwoor dig hebben ze geen tijd of zin om vervolgens slechts af en toe een dagje te posten op een braderie of toernooi." Het Rode Kruis heeft wel een troef in handen: nieuwe vrijwilli gers krijgen van de organisatie een EHBO-opleiding. Maar voor opportunisten die uit zijn op een gratis cursus én een kans om de grote wielerhelden van dichtbij te zien, is geen plek. Nieuwelingen dienen per jaar 52 uur voor evenementen beschik baar te zijn. DEN HAAG - Marokkanen die geen verblijfsvergunning in Nederland hebben, kunnen niet naar Marok ko worden uitgezet. Dat land wei gert momenteel uitgeprocedeerde vreemdelingen vanuit Nederland toe te laten. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State. Die stelt dat Nederland twee Marokkanen die hier in vreemdelingenbewaring zitten, moet vrijlaten omdat ze niet op korte termijn kunnen wor den uitgezet. Marokko weigert ze toe te laten vanwege de ruzie met Nederland over het Verdrag Socia le Zekerheid. Nederland wil dat opzeggen zodat het geen kinder bijslag meer hoeft te betalen aan gezinnen in Marokko. In Den Haag werden tegenmaatregelen al gevreesd. Volgens het ministerie van Justi tie zitten er 110 Marokkanen in vreemdelingendetentie. Per geval wordt bekeken of zij nu vrijgela ten moeten worden. Nederland wil op termijn twee Marokkaanse terreurverdachten uitzetten. Het gaat om een illega le Marokkaan die vastzit voor het beramen van een aanslag op de politie. Ook wil Nederland de ver blijfsvergunning van Oussama C. intrekken, een verdachte in het Haagse ronselproces. deautje willen hebben. Zij krij gen, net als de andere inzenders die hun adres vermeldden, een verrassing. Ook bij dierentuin Burgers' Zoo in Arnhem is 1 april niet onopge merkt voorbij gegaan. Maar liefst 918 mensen belden met de vraag of ze meneer De Leeuw mochten spreken. Het is een bekende grap op de werkvloer, waarbij het slachtoffer een notitie op zijn bu reau vindt om meneer De Leeuw terug te bellen. Het bijgevoegde nummer blijkt dan achteraf van een dierentuin te zijn. Bij Bur gers' kunnen ze er niet meer om lachen. w Hiuanaag 6 aj of bel met 088 - 70 70 600 VRIJDAG 3 APRIL 2015 reclame Rutger Fortuin, woordvoerder Commissariaat voor de Media Ook in kinderprogram ma's wordt sluikreclame gemaakt. De TROS moest in 2012 een boe te van 69.000 euro beta len omdat de omroep in de kinderserie Het Sprookjesboomfeest recla me maakte voor de Efte- lingattractie Sprookjes boom. Kort na uitzen ding van de serie open de de Efteling de attrac tie. Ook kwam er een gelijknamige musical. door Annemieke van Dongen DEN HAAG - Het zal lastig worden voor het Rode Kruis om tweedui zend nieuwe vrijwilligers te vinden die de organisatie wil inzetten als hulpverlener bij evenementen. Dat voorspellen EHBO-organisaties. Die kampen zelf ook met teruglopende ledenaantallen. door Cyril Rosman ...die zijn op stap met Stip! Paasactie!!! 10% P (open: ma. t/m vr. 9:00-13:00 uur) (jV.-s Belangrijk: op vrijwel al onze producten is een tijdelijke korting van toepassing. Deze varieert van geen reserveringskosten (bijv. cruises met aankomst én vertrek uit Nederland) tot 10% (busreizen en vele autovakanties etc.) Hoe hoog de korting per reis exact is, kunt u terugvinden bij de betreffende reis op onze site of op www.stipreizen.nl/actievoorwaarden. Kortingen gelden uitsluitend voor nieuwe, online boekingen, en niet op reeds bestaande boekingen. Wij behouden ons tevens het recht voor om gedurende de actieperiode kortingen aan te passen, dit is afhankelijk van o.a. het aantal beschikbare plaatsen met korting. (open: ma. t/m vr. 9:00-13:00 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9