amandel Eerste Nederlandse wolf was een wilde Duitser 8 BINNENLAND COMMISSARIAAT VOOR DE MEDIA IWttL Sluikreclame bij de publieke omroep is verboden. Nou ja, niet altijd. „Je mag een product niet overdreven aanprijzen." o-V ?^kpapier s/yvr^ ^VlES VA^ HILVERSUM - Hij baalt als een stek ker. Omroepbaas Jan Slagter moet een boete van 162.000 euro beta len, omdat Albert Heijn eind vo rig jaar bakproducten van het MAX-programma Heel Holland Bakt in de schappen had liggen. Het Commissariaat voor de Media slaat de laatste tijd hard toe: vori ge maand kreeg de NTR nog een megaboete omdat het Sinterklaas journaal eigen cadeaupapier veel vuldig in beeld bracht, terwijl er in winkels wel cadeaus mee wer den ingepakt. Maar waarom mag dat niet? Bij de publieke omroep komen toch re gelmatig 'spullen' voorbij die er gens te koop zijn. Matthijs van Nieuwkerk prijst in De Wereld Draait Door dagelijks films, platen en boeken aan. De VARA krijgt daar géén boete voor. „Dat komt omdat DWDD een informatief en educa tief karakter heeft", stelt Rutger Fortuin, woord voerder van het Com missariaat voor de Me dia. „In dat soort pro gramma's is het niet erg als er sprake is van een verkoopbevorde rend effect, zolang het maar niet over de top gaat." Wanneer is reclame 'over de top'? Als presentator Van Nieuwkerk zegt dat een boek 'vanaf morgen in de winkels ligt', mag dat volgens het commissa riaat. Maar als sidekick Yvon Jas pers in DWDD haar eigen servies- lijn aanprijst - zoals in 2012 ge- Zijn DNA vertelde zijn verhaal: hij liet sporen na bij vier schapen die hij op zijn route door Neder land heeft aangevallen. „We heb ben DNA gehaald uit zijn speek sel", vertelt Arjen de Groot van onderzoeksinstituut Alterra. Uit de database van Duitse wol- venonderzoekers valt af te leiden dat het om een jong mannetje gaat. Vermoedelijk is de wolf on geveer een jaar oud. De vader- en moederwolf kregen in 2014 zes welpen. Het jaar ervoor waren dat er zeven en in 2012 drie. De roedel leeft in Münster: niet het Münster vlak over de Nederlandse grens, maar het gelijknamige plaatsje ten oosten van Bremen. De wolf heeft twee schapen ge dood en twee schapen verwond. Omdat de verwondingen niet le ken op het werk van een wolf, heeft het Faunafonds onderzoek gedaan. „Er is een test gedaan om uit te sluiten dat het om een hond ging. Die uitslag was bij alle vier de schapen hetzelfde: het was duidelijk een wolf." De onderzoekers denken dat de jonge wolf niet veel ervaring heeft met het doden van prooi; dat zou een verklaring zijn voor de a-typische wonden die hij maakte. De Drentse provinciebe stuurder Rein Munniksma zei na dat de schapen dood waren gebe ten dat het vrijwel zeker om een hond zou gaan. Nu aangetoond is dat de wolf de dader was, kunnen de boeren aanspraak maken op schadevergoeding. Het bezoekje van de wolf was spannend voor de wolvenliefheb- bers, zegt De Groot. „We dachten wel dat het om de eerste Neder landse wolf ging, maar we wisten het niet zeker. Het is voor ons heel erg leuk dat nu is aange toond dat er echt een wilde wolf in Nederland is geweest." De wolf zorgde op zijn tocht voor veel opschudding: het dier banjer de ogenschijnlijk kalm door de straten. Mensen konden dicht bij hem komen om filmpjes en foto's te maken. Het is onduidelijk waar de jonge wolf nu is, het is zelfs on duidelijk of hij nog wel leeft. Megaboetes voor stiekeme HOLLAND voor o.o e„ bokkenp°°'l°l door Peter Winterman door Nadia Berkelder ASSEN - De wolf die begin vorige maand brutaal door Drenthe en Groningen banjerde, heeft Duitse ouders: het dier komt uit een roe del die in de buurt van Münster leeft. Door kalm door de straten te banjeren, zorgde de wolf voor veel opschudding. De wolf loopt op een industrieter rein in Hoogezand. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8