Papier meer dan centenkwestie thuisafgehaald.nl 66 Ik kook met groenten en kruiden uit eigen tuin. Vers vanuit de pan op je bord F 32 ZEEUWS-VLAANDEREN Lina Malavigna uit Clinge heeft voor jubilerend Thuisafgehaald al 624 Italiaanse maaltijden gekookt. kerkdiensten 'Neusen kan niet meer wachten op aankoop haven' - Automotive Terneuzens danskoppel naar EK TERNEUZEN - En alweer zwelt de discussie over de inzameling van oud papier in de gemeente Ter- neuzen aan. De kwestie over afge dankte paperassen is inmiddels niet meer in één boek te vervat ten. Toch een poging tot een samen vatting: twintig verenigingen en stichtingen zamelen al meer dan 25 jaar oud papier in om de kas te spekken. Eerst deden ze dat op ei gen houtje, later (sinds de intro ductie van de papiercontainer) in samenwerking met de gemeente. Terneuzen wilde twee jaar gele den van de regeling af, omdat het ophalen van oud papier op zater dag veel te veel kostte. De ge meenteraad stak daar een stokje voor, omdat veel verenigingen de duizenden euro's opbrengst al in hun begroting hadden opgeno men. Om de kosten toch te drukken, ha len een chauffeur van de gemeen te en vrijwilligers van verenigin gen sinds een jaar het papier op weekdagen op. Hiermee zou een besparing van 75.000 euro wor den behaald, rekende de raad voor. Dat bleek een gigantische miscal culatie, want in werkelijkheid was de maximale besparing slechts 28.366,33 euro. Dat kwam onder meer omdat de doorde weekse inzameling ook om de aanschaf van een extra huisvuil- wagen vroeg. De rente en afschrij ving voor deze wagen bedraagt 29.400 euro. Pas in 2019 zou er in de huidige constructie kunnen worden bespaard. Tot 2028 kost de maatregel zelfs nog geld. Logisch dus dat de gemeente nu trapsgewijs alsnog van de rege ling af wil, zou je denken. Ook omdat veel verenigingen het on- TERNEUZEN - Het Terneuzens dans- koppel Ciccio Pecoraro en Jasmijn van Jole doet morgen mee aan het Europees Kampioenschap Ball room in het Spaanse Cambrils. eerlijk vinden dat slechts twintig clubs jaarlijks 150.000 euro subsi die mogen verdelen. Zomaar een greep: muziekvereniging De Vlie gende Hollander kon vorig jaar 10.873,50 euro bijschrijven, Har monie De Vereenigde Vrienden 11.434 euto en Stichting De Purpe ren Hei (HSV Hoek) haalde voor 8412,80 euro op. Dat zijn voor veel clubs bedragen om U tegen te zeg gen. Tel daar ook nog eens bij op dat deze bedragen worden onttrok ken aan de afvalstoffenheffing, die ten goede hoort te komen aan alle inwoners. En toch... Toch zit er iets ontzettend scheef in het voorstel van het Terneuzense col lege van B en W om de regeling te stoppen. Het druist namelijk re gelrecht in tegen de door het kabi net zo bewierookte en min of meer opgelegde 'burgerparticipa tie'. Want de maatschappij? Dat ben jij! Terneuzen voert als vijfde argu ment aan dat het ophalen van af val een activiteit is die professio naliteit vraagt. Zo'n klus moet je niet overlaten aan vrijwilligers, want dat is te risicovol. Dat veel van de betrokken verenigingen zich al meer dan 25 jaar zonder noemenswaardige incidenten met de inzameling bezighouden, haalt die beredenering al onder uit. Bovendien demotiveert de ge meente mensen om zich als vrij williger in te zetten en maatschap pelijke betrokkenheid te tonen. In een tijd waarin vrijwel elke vere niging of stichting zit te springen om vrijwilligers, draait Terneu zen het maatschappelijke gevoel min of meer de nek om. De be stuurders moeten zich afvragen of dat 75.000 euro op jaarbasis waard is. Een andere insteek, waarin meer verenigingen voor deel uit de 'oud papierpot' halen, is daarom het overwegen waard. Na het EK richten Pecoraro en Van Jole zich op prolongatie van hun titel op het Nederlands Kam pioenschap in Almere. Dat vindt plaats op 31 mei. CLINGE - Deze avond staan Spa ghetti met gamba's en knoflooks aus op het menu voor Lina en haar man Hans. En niet alleen voor hen. Ze kookt namelijk vijf porties extra. Lina, of Mamma Li na zoals iedereen haar noemt, be reidt namelijk al tweeënhalf jaar maaltijden voor Thuisafgehaald. „Een vriendin zei destijds dat ik op de website moest kijken om dat het echt iets voor mij was", vertelt de van oorsprong Siciliaan- se Lina. Via de website kun je je kookkunsten aanbieden aan men sen uit de buurt. Zij betalen een bescheiden bedrag voor een be stelling. „Ik dacht: ik probeer het gewoon. Clinge is een dorp en ik wist niet of het hier zou werken." Die twijfel bleek ongegrond. In middels heeft Lina voor een vaste schare fans al 624 porties gekookt. Ze heeft 307 bedankjes van afha lers ontvangen op de website. Dat varieert van 'heel lekker' tot 'heer lijk' met als overtreffende trap 'dit was het lekkerste dat ik ooit heb gegeten.' Ze kookt elke dag en wie wil, kan inschrijven voor een gerecht. Lina kookt met groenten uit eigen tuin en echte Italiaanse producten. Terwijl ze achter het fornuis staat, omdat 'vers vanuit de pan op je bord' het credo is, komen te gen zes uur de eerste afhalers bin nen: Kim Blommaert uit Stekene met haar kinderen Caro (7) en Mi- lo (2,5). „Mamma Lina!", roepen de kinderen uitgelaten. Ze geven de kokkin een dikke kus. „Kim komt hier al twee jaar. En Milo was nog maar een baby'tje", zegt Lina. Op de keukentafel staan paaseitjes, paaskuikentjes en zelf gebakken cakes uitgestald die de afhalers als extraatje mee krijgen. „De kinderen willen altijd mee", vertelt Kim. „Ik hoorde op de ra dio over Thuisafgehaald en na Li na hebben we nooit meer iets an ders geprobeerd. We worden hier hartelijk ontvangen en de kindjes krijgen altijd wat lekkers", vertelt ze. De kinderen lusten alle Itali aanse gerechten graag en in het bijzonder Lasagne Mamma Lina. Het is een familierecept dat van generatie op generatie doorgege ven wordt. „Veel mensen vragen me om het recept, maar dat houd ik geheim", zegt Lina. Eens per jaar houdt ze een proefavond, waarop haar vaste afhalers nieu we gerechten mogen proberen. Die komen daarna op het menu. Toine Mens uit Hulst komt ook al twee jaar om de kookkunsten van Lina. „Ik heb ook andere adressen van Thuisafgehaald geprobeerd, maar het is nergens zo goed als hier. Zo zijn er mensen die alleen maar pompoensoep aanbieden." Hans gaat ondertussen met brus- chetta rond. „Ze noemen mij ook wel Pappa Lina", lacht hij. TERNEUZEN - Watersportvereni ging Neusen kan haast niet meer wachten op de aanpak van de Veerhaven in Terneuzen. Het 111 jaar oude kantineschip valt zowat uit elkaar van ouderdom. D66-raadlid Charles ten Hengel stelt de kwestie Veerhaven daar om volgende week woensdag aan de orde in de vergadering van de commissie Omgeving. Volgens Ten Hengel doet Neusen geen in vesteringen in afwachting van de de onderhandelingen tussen de gemeente en Rijkswaterstaat over de aankoop van de haven. Over het eigendom bestaat al jaren on duidelijkheid. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Een nieuwe of gebruikte auto, wij verzorgen dit graag voor u. HOE WERKT THUISAFGEHAALD.NL? 'Mamma Lina, het was weer overheerlijk' ANALYSE door Raymond de Frel Goede Vrijdag Aardenburg Rooms Kath. Kerk 19.00 uur lit. groep m.m.v. koor; Doopsgezinde Gem. 17.00 uur ds Vermet; Axel PKN 19.30 uur lit. groep; Geref. Kerk Vrijge maakt 19.30 uur leesdienst; Boschkapel- le Rooms Katholieke Kerk 15.00 uur werkgroep; Breskens Rooms Kath. Kerk 19.00 uur oec. viering past. Van Geyt m.m.v. Bressia Kwartet; Cadzand Rooms Kath. toeristenkerk 21.00 uur; Clinge Rooms Kath. Kerk 15.00 uur; Hengstdijk Rooms Katholieke Kerk 15.00 uur kruis weg en 19.00 gez. viering; Hoek Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 uur ds Hamanny; Hulst Rooms Katholieke Kerk 10.30 uur werkgroep en 15.00 uur kruis weg; PKN 19.30 uur ds Overduin; Kloos- terzande Rooms Katholieke Kerk 15.00 uur kruisweg; Nieuw Namen Rooms Ka tholieke Kerk 15.00 uur kruisweg; Nieuw- vliet Vrije Evangelische Gemeente 19.00 uur dhr Sinke; Oostburg PKN Kerkpleinn ds Van Houweling; Rooms Katholieke Kerk 15.00 uur past Peterse; Philippine Protestantse kerk 19.30 ds Van Andel; Rooms Katholieke Kerk 19.00. uur past. Van Waterschoot; Sint Jansteen Rooms Katholieke Kerk 15.00 uur kruisweg en 19.00 uur past Grossert; Sint-Kruis Pro testantse Gemeente 19.00 uur ds Waster- val; Sluis Protestantse Gemeente 19.30 uur; Rooms Katholieke Kerk 15.00 uur past. Van Geyt; Terhole Rooms Katholie ke Kerk 15.00 uur werkgr. liturgie; Ter neuzen PKN: Goede Herderkerk 19.30 uur ds Smeets; Elimkerk 19.30 uur ds Grisnigt; Rooms Katholieke Kerk 19.00 uur past Van Waterschoot; Gereformeer de Kerk Vrijgemaakt 19.30 uur ds Krol; Gereformeerde Gemeente 19.00 uur ds Visser; Zaamslag Protestantse Gemeente 19.30 uur ds De Lang; Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 uur ds Stolper; Christelijke Gereformeerde Kerk 19.30 uur ds De Haan; Zuiddorpe Rooms Ka tholieke Kerk 19.00 uur past. Erpelinck. door Sophie Stockman Lina 'Mamma Lina' Malavigna Inschrijven op de website is gratis. Je ziet welke thuiskoks er bij jou in de buurt een gerecht op de website delen. 24 uur van tevoren kan je hier op intekenen. De afhaler betaalt contant aan de thuiskok. Per portie betaalt de afhaler tien procent van de maaltijdprijs extra. De tien procent betaalt de kok te rug aan Thuisafgehaald. Zelf maakt de kok geen extra kos ten. Het geld gaat naar de ontwikke ling van de website van Thuisafge haald, onderhoud en hulp aan de deelnemers. www.thuisafgehaald.nl heeft geen winstoogmerk. Universeel Autobedrijf SAAB specialist Zeeland www.tema-automotive.nl Ampèreweg 58 Middelburg 0118 611622

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 76