mmm Geen parkeerterreinen maar 'natuurentrees' op Noord-Beveland Drie ton voor ideeen uit de samenleving 32 BEVELANDEN en THOLEN WEEGBRUG SINT PHILIPSLAND Ondanks vernielingen hoopt Han Fontijne restauratie van de weegbrug dit jaar af te ronden. Lokale partij wil invalidenlift in Den Inkel 1 I B.ans Z_LJjaar Interior Dick Nieuwenhuis Natuur-entrees zijn onthaalloca- ties annex belevingspunten langs de kust die kunnen bestaan uit al lerlei voorzieningen. Een bezoe ker zal, aldus burgemeester en wethouders, moeten 'ervaren' zich in/bij een nationaal park (de Oosterschelde) te bevinden. Het belangrijkse doel is dan ook om daar meer de nadruk op te leggen. Afhankelijk van de locatie zal de entree meer informatie geven, of echt een onthaalplek bij een on dernemer zijn die bezoekers kan voorzien van een versnapering of bijvoorbeeld een fiets. De al bestaande natuur-entrees, zoals die bij de Heerenkeet op Dit zogeheten 'Stimuleringsfonds Samenleven' komt in de plaats van het bestaande potje voor beel dende kunst. Het geld is straks beschikbaar voor een breed scala aan initiatie ven. Ideeën op het gebied van on der meer zorg, de participatiesa menleving, jeugd, ouderen, leef baarheid, economie en de fysieke leefomgeving maken kans op een gemeentelijke bijdrage. Voorwaar de is wel dat nergens anders een subsidie kan worden verkregen. Schouwen-Duiveland, zijn ont worpen door Cees Bakker uit De venter. Het is de bedoeling dar al le natuur-entrees rondom de Oos terschelde dezelfde uitstraling krijgen, dus is hij ook voor het Noord-Bevelandse project bena derd. Het gaat in totaal om de inrich ting van tien locaties op Noord-Beveland en dat kost 147.000 euro. De gemeente neemt zelf de regierol op zich. Dat bere kent dat opdrachten worden ver strekt en wordt voorgefinancierd. Ondernemers dragen eveneens bij aan het plan en ook de provin cie legt 15.000 euro op tafel. Daar door wordt de uitvoering finan cieel haalbaar. Het plan voor de in richting van de natuur-entrees vergroot volgens het dagelijks pro vinciebestuur de beleving van de natuur en draagt bij aan de kwali teit van Zeeland. De Noord-Bevelandse natuur-en trees zijn naar verwachting eind dit jaar gereed. SINT PHILIPSLAND - Al bijna drie jaar is Han Fontijne bezig met de restauratie van de historische weegbrug en het bijbehorende huisje in Sint Philipsland. Niet zonder tegenslagen. Zo lag hij er om gezondheidsredenen een tijd je uit en zorgden vernielingen ook voor vertraging. Toch gaat hij vol goede moed verder. „Ik ver wacht de klus dit jaar te kunnen afronden." Hopelijk is hem dat gegund. De af gelopen tijd gooiden vandalen re gelmatig roet in het eten. Al maan den worden aan en rond de weeg brug vernielingen aangericht. Ook werden met graffiti schunni ge teksten op het huisje gespoten. Zo trof Fontijne een keer de tekst 'SGP: Seks Gaat Prima' aan. „Die heb ik maar snel weggepoetst voor de kerkdienst begon", zegt de inwoner van Sint Philipsland. Minstens net zo erg vindt hij de inbraak in het weeghuisje, waar bij voor 2500 euro aan gereed schap werd gestolen. „Ik ga nier uit van het kwade in mensen, dus ik liet dar spul daar met een ge rust hart staan. Helaas schijnt dat in de huidige tijd niet meer te kunnen." Ook voorzitter Fons Vleghels van Het college wil de regels overi gens niet tot in detail vastleggen, maar binnen beperkte randvoor waarden van geval tot geval een afweging maken. Als de gemeenteraad er later deze maand mee instemt, krijgt het sti muleringsfonds vooralsnog een looptijd van drie jaar (20i5-tot7). Na afloop volgt een evaluatie en wordt besloten of het een langer leven beschoren is. De benodigde drie ton voor de ko mende jaren is op dit moment al beschikbaar. Toch stelt het college voor het fonds te blijven voeden, zodat er genoeg geld is, als wordt besloten om door te gaan na 20t7. Dat betekent dat voor elke meter bouwgrond die de gemeente ver koopt twee euro in het fonds wordt gestopt. heemkundekring Philippuslandt, die het initiatief voor de restaura tie nam, baalt enorm van de ver nielingen en de inbraak. Ze zor gen volgens hem voor extra kos ten en vertraging. „We weten bijna zeker dat het om jongeren gaat, maar kunnen de vinger er nier achter krijgen", zegt hij. „Ik vermoed dat er inwoners zijn die er meer over weten. Ik hoop dat zij hun mond open doen." De heemkundekring zag enkele jaren terug met lede ogen aan hoe de oude weegbrug stond te ver pauperen. Ze besloot een poging te wagen om het industriële mo numentje op te knappen. Eigenaar CZAV legde geen stro breed in de weg en verkocht de weegbrug voor een symbolisch bedrag aan Philippuslandt. In de persoon van Han Fontijne vond de heemkundekring bovendien een enthousiaste klusjesman. Al bijna drie jaar stort hij zich met hart en ziel op het herstel van het monumentje. Soms met war hulp, maar ook vaak alleen. Dat doet hij naast zijn reguliere baan. „Bijna al mijn vrije uurtjes zitten erin", zegt hij. Her resultaat is al goed zichtbaar. Het uiterlijk van brug en huisje is nauwelijks meer te vergelijken met dat van drie jaar geleden. De buitenkant is zo goed als klaar. De resterende werkzaamheden concentreren zich in de binnen kant van het weeghuisje. Inwoners reageren volgens Fontij ne enthousiast op de vorderingen die hij maakt. „Nou heeft dat ook wel een nadeel, hoor", grapt de klusser. „Soms sta ik meer te ou wehoeren dan dat ik aan het werk ben." KRUININGEN - De fractie van heef baar Reimerswaal (FR) wil dar de gemeente tienduizend euro uit trekt voor de aanschaf van een in validenlift voor zwembad Den In kel in Kruiningen. De partij zal daartoe een initiatiefvoorstel in dienen. Volgens FR wil Den Inkel meer mogelijkheden bieden aan gehan dicapte zwemmers, maar is er nog geen goede voorziening om hen in en uit het bad te laten gaan. Het benodigde geld kan volgens de lokale partij uit het WMO-bud- get komen. Daarvan is nog 4 ton niet besteed. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl TEMA WOONTREND ZEELAND Woontrend Zeeland Tegelzetbedrijf Badkamerrenovatie al mogelijk in 2 weken! Persoonlijk contact, een goede en betrouwbare service tegen scherpe prijzen Zompe 22 - 4353 RT Serooskerke info@tdnbv.nl - www.tdnbv.nl door Luc Oggel WISSENKERKE - In navolging van Schouwen-Duiveland, Neeltje Jans en Tholen wil de gemeente Noord-Beveland de bestaande par keervoorzieningen bij' de Ooster- schelde omvormen tot zogeheten 'natuur-entrees'. door Rob Paardekam THOLEN - De gemeente Tholen wil de komende drie jaar steeds hon derdduizend euro beschikbaar stel len om waardevolle initiatieven uit de samenleving te ondersteunen. 'Bijna al mijn vrije uurtjes zitten hierin' door Rob Paardekam Zo zag de weegbrug er in 2012 nog uit. archieffoto Willem Mieras Zonweringen Kozijnen - zonweringen - tuinmeubelen - raamdecoratie horren - rolluiken - garagedeuren - overkappingen/veranda': Marie Curieweg 15,4389 WB Vlissingen T. 0118 - 552010 www.paczonweringen.nl Universeel Autobedrijf SAAB specialist Zeeland Een nieuwe of gebruikte auto, wij verzorgen dit graag voor u. www.tema-automotive.nl Ampèreweg 58 Middelburg 0118 611622 automotive

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71