Dijsselbloem: top van ABN Amro Gangsterduo krijgt staat nog jarenlang op de nullijn 16 en 12 jaar cel 6 BINNENLAND ENERGIEVOORZIENING Hoogleraar zet vraagtekens bij plannen van minister Kamp voor gebruik van restwarmte. 'Een ding is zeker: in 2030 is het Nederlandse gas echt op' HOE WERKT RESTWARMTE? 70°-90° 58°-68 40° -60° VUILVERBRANDING GRONINGEN - Gasgebruik terug dringen is prima. „Maar doe het dan wel op een slimme en effec tieve manier." André Faaij, hoogle raar energiewetenschappen aan de Universiteit van Groningen zet vraagtekens bij de plannen van minister Kamp voor het gebruik van restwarmte. Kamp stelde gisteren voor om restwarmte en aardwarmte te ge bruiken in plaats van gasverwar- ming. Daar moet dan wel een heel nieuw leidingennet voor wor den aangelegd. Het kabinet heeft daar geen geld voor. Kamp doet een beroep op het bedrijfsleven. Faaij: „Bij restwarmtecentrales kunnen de nodige vraagtekens worden gezet. Zo wordt voor het winnen van energie huisvuil uit Groot-Brittannië of Italië naar Ne derland verscheept om hier te worden verbrand." Het is volgens Faaij maar zeer de vraag of dat in pakweg 2030 nog kan. „Toen er in de jaren '90 mee werd begonnen was het een goed idee. Maar huisvuil wordt steeds beter gescheiden en gerecycled en andere technieken zijn efficiën ter dan verbranden. Dit is een voorbeeld van een warmtebron die op middellange termijn kan wegvallen." Eneco gelooft wel in het systeem. Zo verwarmt de Leiding over Noord 95.000 huishoudens in de regio Rotterdam. De warmte komt van huisvuilverbranding bij AVR in Rozenburg. Restwarmte uit de industrie wordt beperkt gebruikt. De Rot terdamse haven levert via de 'warmterotonde' aan kassen en woningen in het Westland. Als de rotonde volop draait, kan het ver bruik van 350.000 woningen en 1.000 hectare kas worden uitge spaard. Planoloog Ferry Van Kann toonde bij zijn promotie aan dat de 35.000 liter schoon water die iede re seconde wordt gebruikt om de Eemscentrale te koelen en nu op zee wordt geloosd, zo'n 10.000 woningen in Groningen zou kun nen verwarmen. Maar dan moet er wel een leidingenstelsel ko men. „Het is goed als we snel ons gasgebruik verlagen", zegt Faaij. „Dat zeg ik als Groninger maar ook als wetenschapper. De kosten voor de aardbevingen zijn al een veelvoud van de 1,2 miljard waar over we het tot zover hebben." Maar geothermie en restwarmte zijn voor hem slechts onderdeel- Het is volgens hoogle raar Faaij prima dat minister Kamp de aanzet heeft gegeven om na te denken over de energievoorzie ning van de toekomst en de alternatieven voor gas. „Want we weten zeker dat rond 2030 het Nederlandse gas echt aan het eind van zijn Latijn is. Als we tot die tijd geen alternatief uit werken dan moeten we importeren, bij voorbeeld uit Rus land, of werken met vloeibaar aardgas. De prijs is dan zeker ho ger dan voor het gas uit Slochteren." Volgens Faaij moet de aanleg van een nieuw warmtenet de keuzevrijheid van de consument intact houden. „Die moet kunnen kiezen." tjes van een heel ander energiebe leid. „Er kan al heel veel en dat is ook vastgelegd in het Energieak koord. In de gebouwde omgeving moeten we zo snel mogelijk naar energieneutrale woningen. Met driedubbel glas, renovatie van be staande huizen, koken op elektri citeit, het leggen van zonnepane len en andere maatregelen kan je naar woningen toe waar gas al niet meer nodig is. In Duitsland kan je al zo'n energieneutrale wo ning van de plank kopen. Bij ons is dat lastiger." Volgens Faaij is er ook wat af te dingen op de mogelijkheden van aardwarmte. „Geothermie is maar in een klein deel van het land echt interessant. Bovendien gaat het om kostbare installaties, en die zijn niet overal gemakkelijk te realiseren." Zo kwam bij het bo ren voor een tuinbouwbedrijf en een woonwijk in Berkel en Roden rijs onlangs gas vrij. Dijsselbloem zei na afloop van de ministerraad dat zolang de staat aandeelhouder is van ABN Amro, het salaris van de raad van be stuur niet zal stijgen, behalve dan een (geringe) verhoging om de in flatie op te vangen. „We gaan de ze discussie niet elk jaar opnieuw doen." Omdat het kabinet de bank in fasen naar de beurs wil brengen, blijft de staat vermoede lijk nog jaren aandeelhouder. Al die jaren zit een loonstijging er dus niet in. In 2012 en 2013 zag de ABN-top vrijwillig af van loonsverhoging als compensatie voor het wettelij ke bonusverbod. Over 2014 zou de salarisstijging met een ton als nog doorgang vinden, maar daar zag de raad van bestuur vorig weekeinde toch vanaf, nadat het kabinet het besluit om de bank naar de beurs te brengen uitstelde vanwege een gebrek aan vertrou wen. Wanneer ABN nu naar de beurs gaat, is onduidelijk. Minis ter-president Rutte stelde giste ren dat een beursgang dit jaar mo gelijk blijft. Hij nam het op voor Dijsselbloem die onder vuur ligt omdat hij tegen ABN zou hebben gezegd de loonsverhoging te zul len verdedigen. Dijsselbloem zegt steeds te hebben verteld dat hij het oneens is met de verhoging. ASSEN - De rechtbank in Assen heeft Marco van der P. en Merve B. gisteren veroordeeld tot respec tievelijk zestien en twaalf jaar cel. Het misdaadduo trok vorig jaar fe bruari een spoor van geweld door Nederland, dat begon met een roofoverval in het Drentse Echten en ruim twee weken later eindig de met hun arrestatie in een hotel in het Duitse Schwerte. Het Openbaar Ministerie had voor de plundertocht zestien jaar geëist tegen Van der P. en veer tien tegen B. Volgens de recht bank hebben de twee zich schul dig gemaakt aan onder meer po ging tot doodslag, diefstal, zware mishandeling, ontvoering en af persing. „Ze hebben in kort tijds bestek een groot aantal zeer ern stige en gewelddadige misdrijven gepleegd", motiveerde de recht bank. Van der P. en B. sloegen toe in Echten, Meppel, Lage Mierde en Enschede. Het duo heeft 'een ernstige, diepe en vaak ook verne derende inbreuk gemaakt op li chamelijke en geestelijke integri teit van de slachtoffers', stellen de rechters. De straf voor B. valt la ger uit dan de eis omdat volgens de rechtbank niet in alle gevallen kan worden bewezen dat zij 'be wust en nauw' samenwerkte met haar vriend Van der P. WOONWIJK AFVAL AFVAL infographic JD/DPd aanvoer warm water retour afgekoeld water HULP WARMTE CENTRALE VERDEELSTATION 100°- 120° Minder gas? Oké, maar doe het wel duurzaam door Wilko Voordouw door Laurens Kok DEN HAAG - De top van ABN Amro staat nog jaren op de nullijn. Vol gens minister Jeroen Dijsselbloem van Financiën (PvdA) is het besluit om af te zien van een salarisverho ging met 100.000 euro niet eenma lig maar definitief. Minister-president Rutte zei gisteren dat een beursgang van ABN Amro dit jaar mogelijk blijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6