Renessenaar ontdekt oorlogsgroet op houten paneeltje uit Walcheren Een komkommer houdt van lekker veel licht RTM begint seizoen Wethouder Weststrate Borsele met stoomtramritten verbijsterd over fiasco Sloeweg 66 Gelukkig heb ik de verfbrander niet gebruikt, want dan had ik de tekst nooit ontdekt 34 SCHOUWEN-DUIVELAND OOSTERLAND - Het zonnetje laat zich weer zien na enkele dagen somber en ruig weer en dat maakt tuinder Corné Stouten blij. Zijn komkommers hebben licht nodig en daar ontbrak het wat aan. In de kassen even buiten Ooster- land staan de komkommerplan ten er mooi bij. Aan de lange ran ken van de planten hangen kom kommers in alle stadia van groeien. Van komkommers die klaar zijn voor de oogst tot gele bloempjes waar nog een komkom mer uit moet groeien. „Alleen van uit de vrouwelijke bloemen groeien komkommers", legt Stou ten uit. „Ik heb hier dus alleen vrouwelijke planten staan." De komkommers komen als klei ne plantjes aan. „Ze worden opge kweekt bij een bedrijf dat daarin is gespecialiseerd", zegt Stouten. „Ze komen bij ons aan als ze 35 da gen oud zijn. Ze zijn dan vijftig centimeter groot." De jonge kom kommerplanten worden in sub straat gepoot en groeien verder. Als de plant eenmaal bloeit duurt het momenteel nog vijftien dagen voor de komkommer geoogst kan worden. In de zomer is de groeipe riode korter. Het oogsten gebeurt met de hand en daarna worden ze zo snel mogelijk via de verkoopor ganisatie Greenery naar de super markten gebracht. „Hoe verser hoe lekkerder", zegt Stouten. „Dat merk je echt." h> Op de akker Hij probeert zo milieuvriendelijk mogelijk te werken. Gif komt er bij hem niet aan te pas. „We telen maximaal biologisch, maar we zijn niet biologisch", zegt hij. „In het uiterste geval grijpen we wel in." Om luizen en andere onge wenste dieren te bestrijden han gen aan de planten kleine zakjes met roofmijten. Deze piepkleine rovertjes bestrijden plagen als wit te vlieg en spint. Komkommers telen is een lastige markt. De prijzen staan soms erg onder druk. Daarom kijkt Stouten nauwgezet naar zijn kosten. Energiebespa ring is daarom belangrijk. „Ener gie is een van de grootste kosten posten." Daarom worden de kas sen bovenin afgedekt met gordij nen om kou te weren en worden in de koudste maanden nog extra folies aangebracht. „Maar de groot ste winst zit er in door meer mee te gaan met de natuur. In de don kere dagen niet direct de kachel opstoken voor twee graden extra warmte zodat de komkommers sneller groeien." Een dag later in de tuin achter zijn huis in de Van Kloosterstraat krabt Vermaat de laatste restjes verf weg en het staat er heus: „Beste gelukwenschen op de be vrijding van uw deerbaar eiland. Een Belgisch soldat." De tekst staat in potlood geschre ven op een houten paneel dat ooit dienst deed als luik of kastdeur. „We hebben ze van een particu lier gekocht in Westkapelle. Die had ze uit een gesloopt huis, ook in Westkapelle." De vier paneeltjes hebben gerui me tijd bij Vermaat op zolder ge staan. „Maar nu ben ik bezig met het inrichten van een vakantiewo ning voor de verhuur. Ik kan de paneeltjes gebruiken om een in- bouwkast mee te maken. Woens dag hebben mijn vrouw en ik ze op de tuintafel gelegd en zijn we begonnen met het afkrabben van de verf." Na drie lagen kwam de potloodtekst te voorschijn. „Ge lukkig heb ik de brander niet ge bruikt," zegt de eigenaar van schil dersbedrijf De Quast, „want dan had ik de tekst nooit ontdekt." Vermaat weet niet hoe oud de oor logsgroet is. 'Belgisch soldat' doet vermoeden dat het in of kort na de Eerste Wereldoorlog is geschre ven. Er waren toen een miljoen Belgische vluchtelingen in Zee land, waaronder ook militairen. Maar dan klopt het woord 'bevrij ding' niet. Zeeland of delen daar van zijn in de Grote Oorlog nooit bezet geweest. In de Tweede Wereldoorlog was dat wel het geval. Medewerkers van het gemeentearchief die een foto van het tekstje hebben beke ken, doen geen bindende uit spraak. Maar vanwege de term 'be vrijding' houden zij het ook op omstreeks 1944, toen Walcheren werd bevrijd. De Vlaamse historicus Frank De- cat meldt in zijn boek 'De Belgen in Engeland' dat Belgische militai ren in oktober 1944 betrokken wa ren bij amfibie-operaties in Vlis- singen en Westkapelle. Deze Bel gian Brigade stond onder com mando van de Amerikanen. Wat hij met het paneeltje gaat doen weet Renessenaar Vermaat niet. „Ik heb er maar drie nodig. Dus ik denk dat ik deze bewaar. Misschien geef ik het aan mijn broer die erg in de Tweede We reldoorlog is geïnteresseerd." Glasplaatje erover en ophangen in het vakantiehuisje doet Vermaat in elk geval niet. „Ben je gek. Het zijn voor negentig procent Duit sers die zo'n huisje huren. Die vinden het over het algemeen niet erg om over de oorlog te pra ten. Maar je moet ze er ook niet dagelijks mee confronteren." De eerste rit met de stoomtram vertrekt om 11.45 uur vanaf de mu seumremise, gevolgd door de stoomtram van 13.30 uur. De laat ste geeft aansluiting op de rond vaartboot MS Grevelingen aan het tussenstation Middelplaat Haven. De laatste stoomtram vertrekt om 15.30 uur. Voor de combinatie tram-rondvaartboot zijn vervoer- bewijzen te koop met gezinskor ting. De rondvaart duurt onge veer twee uur en bij terugkeer brengt de tram de passagiers te rug naar de remise. In het natuurgebied De Punt kan worden gewandeld door de oever- bossen en duinen. In de duinen is een uitgegraven Duits geschuts- emplacement; een bijzondere at tractie te bezoeken via de Bunker route. In het huidige RTM-museum bij de Brouwersdam is de nieuwe wisseltentoonstelling 'H.W.Tap, RTM-designer in de jaren '50' te bezichtigen en in de Remise is de museumstraat ingericht, waar een aantal goederenwagens zijn te zien en een daaraan gekoppel de expositie. Weststrate moest het nieuws uit de media vernemen. „Zo gaan we als bestuurders toch niet met el kaar om!", zei hij gisteravond tij dens de raadsvergadering. Hij gebruikte in dit verband het woord 'overrompeling'. „Overrom peling door de manier van com municatie, de grootte van het be drag (15 miljoen en de genoem de oplossingen. Toen de overrom peling was gezakt bleef ik zitten met vraagtekens, vraagtekens en nog eens vraagtekens. En die heb ik nog." Weststrate reageerde in antwoord op vragen van de raads leden Arno Witkam (PvdA) en Peter van 't Westeinde (CDA). Ze zeiden dat ze eerst nog even de hoop hadden gehad dat het om een slechte 1 april-grap van de provincie ging. „Maar helaas, het bleek te kloppen." Volgens Wit kam, en hij kreeg daarin bijval van de wethouder, zet de tegenval ler ook de discussie over het fiets- tunneltje onder de Sloeweg in een ander daglicht. „Dat fietstun- neltje kostte 1 miljoen. Dat was te duur. En nu blijken ze vele miljoe nen te kunnen besparen." Van 't Westeinde vroeg zich af of er een verband is met het vervroegd ver trek van een groot aantal provin cieambtenaren. „Daarmee is ook veel kennis vertrokken." Binnen kort is er bestuurlijk overleg tus sen de gemeente en de provincie Zeeland. Inzet is wat Weststrate betreft dat bij de aanpassing van het project verbetering van de vei ligheid, doorstroming en bereik baarheid voorop blijven staan. Corné Stouten tussen de komkommerplanten in de kas. foto Marieke Mandemaker door Melita Lanting We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? door Ton van den Nouweland RENESSE - Hoewel schilder Stef Ver- maat woensdag de ontdekking deed, belde hij pas gisteren de krant. „Woensdag was het 1 april. Hallo, hier Vermaat uit Renesse. Ik heb een vreemde tekst op een deurpaneel gevonden. Dat geloof je toch niet?" Schilder Stef Vermaat Schilder Stef Vermaat uit Renesse ontdekte tijdens het verwijderen van drie verflagen op een houten paneel de oorlogsgroet van een Belgische soldaat, foto Marieke Mandemaker OUDDORP - De RTM start maandag het rijseizoen met tramritten langs de Brouwersdam en andere attrac ties. door Theo Ciele HEINKENSZAND - Wethouder Kees Weststrate van de gemeente Borse le is niet alleen verbijsterd over het financiële fiasco rond het project Verdubbeling Sloeweg N62 en de gevolgen daarvan, maar ook over de manier waarop zijn gemeente door de provincie is geïnformeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63