Alternatief I voor kosten in de maak sociaal-democraten Politicus Jos van Rey na lange carrière definitief uit WD gezet Pontius Pilatus en Dijsselbloem IN HET NIEUWS 5 ;^v V nomen uitzending te bekijken. In het kantoor vergrijpt hij zich aan de vrouw. Stevaert zou later zeg gen dat ze instemde met de seks. Maar begin 2013 dient het slachtof fer een klacht in. Ze wil niet meer zwijgen over wat er is gebeurd. Ze is getraumatiseerd, kan haar werk niet meer uitvoeren. Justitie stort zich onmiddellijk op de zaak. In het geheim. Want een bewindspersoon en een verkrach ting, dat is een beroerde combina tie. Als het onderzoek is afgerond krijgt Stevaert een brief waarin staat dat hij zich eind maart moet melden bij de rechtbank. De oud-minister ziet de bui al hangen. Hij vreest al langer voor de dag dat media de zaak aan de grote klok hangen. Zinspeelt zelfs op zelfmoord. Tegen Faroek Özgünez van de Vlaamse omroep VTM zegt hij: „Ik heb mijn af- scheidsbrief al in mijn zak." Volgens collega's was Stevaert een man die zich 'altijd tussen de mensen begaf in plaats van erbo ven'. Arm of rijk, jong of oud, café of parlement. Het maakte hem niks uit. „Ik kende Steve als een hartelijke man", stamelt oud-pre mier Guy Verhofstadt als hij van het drama in het Albertkanaal hoort: „Zo wil ik me hem blijven herinneren." Oud-premier Yves Leterme spreekt over verslagen heid. „Er is geen enkele reden om te kiezen voor de dood." Toch doet Stevaert het. Op zijn fiets. Trappend door de harde wind, voorovergebogen over het stuur. Hij parkeert zijn rijwiel bij het kanaal en springt. Een optie die op tafel ligt, is dat uitleg bij een simpel zalfje straks goedkoper is dan het uitgebreide advies bij zware medicatie. „Wij bespreken allerlei opties met on ze apothekers en met andere ver zekeraars en patiëntenorganisa ties", zegt Rens van Oosterhout, hoofd inkoop farmacie bij verzeke raar CZ. Ook de brancheorganisa tie Zorgverzekeraars Nederland en patiëntenfederatie NPCF staan open voor alternatieven. Patiënten betaalden de zes euro al tijd al, maar voorheen zat het be drag in de totaalprijs van een ge neesmiddel. Probleem was dat apothekers het advies vaak achter wege lieten, meenden verzeke raars en patiëntenclubs. Daarom worden de advieskosten nu apart genoemd op het overzicht met be dragen die van het eigen risico af gaan. „Juist ook zodat de patiënt de apotheker op het geven van ad vies kan aanspreken", zegt Van Oosterhout (CZ). Sinds de uitsplitsing willen pa tiënten het advies vaak niet meer betalen. Zeker nu onlangs een pa tiënt die betaling weigerde in het gelijk is gesteld, aldus apothekers- bond KNMP. Desalniettemin is het advies verplicht omwille van de veiligheid, benadrukte minis ter Edith Schippers (Zorg, WD) vorige week nog. Apothekers zien niets in diverse adviestarieven, bang voor nog meer discussie aan de balie. Het bedrag zou niet onder het eigen ri sico moeten vallen, net als de huisarts, vindt de KNMP. Schip pers onderzoekt die optie. Apothekers vrezen meer discussie aan de balie als er verschillende adviestarieven komen. FERRY MINGELEN ij al die beelden van The Passion in deze paastijd moet ik on willekeurig denken aan Jeroen Dijssel bloem, de PvdA-minister van Financiën in de rol van Pontius Pilatus. Deze Romeinse land voogd verkoos vrede met het Joodse volk boven het lot van Jezus, maar wees vervolgens de verantwoordelijkheid voor diens dood af. Hij waste zijn handen in onschuld. De verge lijking gaat nogal ver, maar ik ben in goed gezelschap. De Brit se ex-premier Tony Blair noem de Pontius Pilatus ooit 'het pro totype van een politicus wiens strijd altijd gaat tussen het goe de en het opportunisme'. Welke keus maakte Dijssel bloem tussen goed of opportu nistisch in zijn conflict met de ABN-top? De goede keus voor Dijsselbloem was ongetwijfeld om ervoor te zorgen dat de ABN-heren van hun salarisver hoging zouden afzien. Hij voor zag terecht dat een tonnetje extra voor de top veel rumoer aan de basis zou geven, waar ABN-medewerkers al tijden op de nullijn zitten of hun baan verloren hebben. In de politiek scoren de ban kiers niet hoog. In de hele Tweede Kamer, en zeker in Dijsselbloems PvdA, stuit zo'n salarisverhoging op heftig ver- lll de politiek scoren de bankiers niet hoog. In de hele Itoeede Kamer, en zeker in Dijsselbloems PvdA, stuit salarisverhoging op heftig verzet zet. Zelfs de WD wenst dit ex traatje voor de ABN-top niet te verdedigen. Kortom, Dijsselbloem wist: dit geeft gedonder. En gedonder kan een bank niet gebruiken, zeker niet als die zich voorbe reidt op een beursgang. Zo be zien had Dijsselbloem het hard moeten spelen, maar daarvan blijkt weinig uit de uitgelekte briefwisseling tussen 'Beste Jeroen' en 'Beste Gerrit' (Zalm, de bestuursvoorzitter van ABN). Integendeel. 'We hebben vastgesteld', schrijft Zalm na een gesprek over het salarisbe- sluit, 'dat het volgens alle re gels is toegekend en overeenge komen dat je het zult verdedi gen'. Dijsselbloem sprak dat in zijn reactie niet tegen, hij koos opportunistisch voor de lieve vrede met de ABN-top. Daar mee was voor de bankiers en advocaten de buit binnen. Dat Dijsselbloem ook nog had ge waarschuwd voor maatschap pelijk onbegrip, ach, maat schappelijk onbegrip, daar wer den de heren niet warm of koud van, ze weten niet beter. Daar laat je geen ton voor schie ten. Zelfs Gerrit Zalm, de goed lachse, ooit zo populaire WD-minister van Financiën, is een echte bankier geworden en heeft zijn gevoel voor de straat verloren. „Ik ben niet bang dat de graaicultuur weer terug is bij de bank, het is eer der een inlevercultuur", zei hij. Vroeger ging Gerrit in campag- netijd graag op bezoek bij de schoenenkraam van zijn broer op de markt, maar daar is hij kennelijk al een tijd niet meer geweest. Toen de salarisverhoging be kend werd, was er van een ver dediging door Dijsselbloem weinig te merken. „Het is een graat in mijn keel, het is vanuit morele opvatting slecht te be grijpen", verklaarde hij tot woe de van Zalm. De beursgang van ABN is nu voor onbepaalde tijd uitgesteld vanwege alle maat schappelijke onrust; precies waar Dijsselbloem voor had ge waarschuwd. Hij wast nu zijn handen in onschuld. Hij kwam in '95 ook terecht in het Vlaams parlement, voor hij in 2003 voorzitter van de socialis tische partij anders (sp.a) werd. Hij behaalde enorme verkiezings successen door samenwerking met de links-liberalen. Hij ver vrouwelijkte en moderniseerde de partij. Hij werd de 'wonder boy' van de sp.a genoemd en op het toppunt van zijn populariteit zelfs 'god'. Hij haalt 60.000 voor keurstemmen. Lang zette Stevaert zijn stempel niet op de nationale politiek, want al na twee jaar stapte hij ver vroegd op om gouverneur van zijn geliefde Limburg te worden. In 2004 is hij tot minister van staat benoemd, een eretitel die in België door de koning wordt ver leend aan personen die zich bij zonder verdienstelijk hebben ge maakt in het openbaar leven. In 2006 onthulde hij dat hij hart klachten had en in 2011 zette hij een punt achter zijn politieke car rière. Rond Stevaert doken regelmatig schandaaltjes op, ook met vrou wen, ondanks dat hij al sinds de jaren '70 met dezelfde vrouw is. Zo zou hij een affaire hebben ge had met de bekende seksuologe Goedele Liekens. Ook chanteerde een vrouw hem ooit met seks- tapes, maar die zijn nooit open baar geworden. De politiek reageert met ongeloof op Stevaerts overlijden. Zelf zei hij ooit: „Je moet altijd te vroeg weggaan, want anders vertrek je te laat. Omdat je nooit op het mo ment zelf beseft dat je tijd op is." De reden is een verzoek van de Kamercentrale Limburg. 'Die ziet het zitting nemen door de heer Van Rey in de Provinciale Staten van Limburg voor een andere par tij als een stap die de VVD schade berokkent', luidt de korte verkla ring. Van Rey was vijftig jaar lid van de WD en schopte het tot wethou der in Roermond en tot Tweede en Eerste Kamerlid. Hij moet te rechtstaan wegens verdenking van omkoping, verkiezingsfraude en witwassen. Vorige week werd hij beëdigd als lid van Provinciale Staten van Limburg. Hij werd voor de Volks partij Limburg met voorkeurstem men gekozen. Van Rey was lijstdu wer voor de Volkspartij Limburg Het hoofdbestuur van de WD heeft besloten om het lidmaatschap van Jos van Rey te beëindigen. en kreeg 3801 voorkeurstemmen, meer dan lijsttrekker Vincent Zwijnenberg. De Volkspartij Lim burg haalde één zetel. Van Rey haalde tijdens gemeente raadsverkiezingen vorig jaar veel stemmen voor weer een andere partij, de Liberale Volkspartij Roermond. Hij was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Het Openbaar Ministerie maakte in oktober vorig jaar bekend dat Van Rey wordt vervolgd. In de aanklacht stelt het OM dat Van Rey zich voor 97.000 euro liet om kopen door zijn vriend, zaken man Piet van Pol. VRIJDAG 3 APRIL 2015 politicus aPotheker O politic Het lichaam van Steve Stevaert werd gevonden in het Albertka- naal. foto Marcel van Hoorn door Francine Wildenborg DEN HAAG - De zes euro die patiën ten sinds een jaar betalen als ze voor het eerst een medicijn opha len, levert te veel discussie op. Ver zekeraars, patiënten en apothekers zoeken naarstig naar alternatieven. B DEN HAAG - De omstreden politicus Jos van Rey is uit de WD gezet. Het hoofdbestuur van de partij heeft besloten zijn lidmaatschap te beëindigen, aldus een woordvoer der van de WD gisteravond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5