Maretak op Middachten 4 WONEN 0 GROENE VINGERS Romke van de Kaa Iedere kasteeltuin heeft een buxusparterre: een symme trisch patroon van perken, omgeven door buxushaagjes. Soms zijn die perken leeg, maar ze kunnen ook iedere zomer met planten worden gevuld. Het pa troon van een parterre kun je pas zien als je er van bovenaf op kijkt. Parterres zijn ontworpen om van af een verdieping van een huis of kasteel te worden bewonderd. Als je beneden tussen de buxushaag jes loopt, kun je het geheel niet overzien. Op 16 april krijgt u de kans de buxusparterre van kas teel Middachten in De Steeg van bovenaf te zien. Want, om even schaamteloos reclame te maken, dan geef ik er een lezing, gevolgd door een wandeling door de tuin. Kranten doen hun best de band met hun lezers aan te halen. In dat kader beantwoord ik al jaren vra gen over mos in het gazon en luis in de hortensia's. Als experiment komen daar nu lezingen en rond leidingen bij. En misschien gaan we in de toekomst wel met een ge zelschap van lezers op tuinenreis naar Engeland, Italië of de Azoren. Ik ben overal voor te vinden. Alle lezers van alle kranten waar in mijn wekelijkse column ver schijnt, zijn in elk geval van harte welkom op kasteel Middachten. De ochtend van 16 april is inmid dels volgeboekt, maar op de mid dag is nog plaats. Kijk op www.gelderlander.nl/wgclub. Op Middachten is natuurlijk wel meer te zien dan wat buxushaag jes. Er is een oranjerie waarin in de winter de oranjeboompjes wor den gestald, er is een kruidentuin, een rozentuin en tegen de muren staat kunstig gesnoeid leifruit. Er groeien stinsenplanten en grillige oude bomen. Natuurlijk vormde vroeger ieder kasteel een organisch geheel met de omringende landerijen. Op Middachten is dat geheel nog ta melijk gaaf behouden gebleven. Je hebt de loofbossen aan de Veluwe- zoom en de pachtboerderijen in de uiterwaarden van de IJssel. Op de overgang tussen de bossen van de hogere gronden en de uiter waarden liggen de bronbossen. Daarin sijpelt het water van het Veluwemassief naar boven, sche ren ijsvogels over het water en bloeien slanke sleutelbloemen en goudveil. Het is alsof je een Verka de-album van Heimans en Thijsse binnenstapt. Kasteeltuinen kunnen soms inti miderend zijn. Je raakt er van on der de indruk, maar ook gefrus treerd, omdat je in je eigen postze- geltuin geen gelegenheid hebt ce ders te planten en buxusparterres aan te leggen. Er is echter geen reden voor frustratie. Als je geen ruimte hebt voor een kruiden tuin, kun je de rozemarijn ge woon in de border planten. Als je geen border hebt, dan in een pot op het balkon. Zelfs oranjeboom- CÉ LU OU „Als de massa naar links gaat, slaan wij rechtsaf. Dat zie je terug in alles. Tijdens een weekend Parijs kiezen we niet voor de toeristische Champs Elysees, maar drinken we wijn in een parkje achteraf. En wanneer we trek hebben in een kop koffie, zoeken we een bijzonder barretje in een buiten wijk." Karolina Klein en Daan Ruitenbeek zitten aan tafel in hun woning aan de Ravestraat in Zierikzee. Op eenzelfde manier kijken ze naar de inrichting van hun huis. „Het is net even anders. Standaard past niet bij ons." Het stel woont nu zo'n drie jaar in de knusse visserswoning in het stadscentrum van Zierikzee en wil er nog lang niet weg. Ka rolina: „Toen we besloten dat we wilden kopen, hebben we best veel huizen bezichtigd, vijf tien ongeveer. Steeds was het net niet wat we zochten. Totdat we hier naar binnen stapten. We wisten het allebei meteen. Een week later was alles geregeld." Daan: „We hebben hier alles. Aan de voorkant kijk je uit op een gezellige straat. Vooral in de zomer is het er lekker druk, met mensen die naar de cafés en de haven wandelen." Lachend: „Geregeld zie je nieuwsgierige gezichten voor het raam, ze vinden het een poppenhuisje. Dat vinden we alleen maar leuk. Aan de achterkant is een grote tuin. Er is altijd zon. In de zomer zitten we na het werk vaak nog lekker even bui ten." Ook aan de binnenkant is goed te zien dat de woning al een tijdje bestaat. De originele hou ten vloer ligt nog op de begane grond en ook de balken stammen uit de beginjaren in 1890. „Dit huis is een heel belangrijke plek voor ons. We zijn hier veel samen, voelen ons er relaxed. Er heerst hier een heel huiselijke sfeer, deze wo ning straalt warmte uit. Geen strakke zwart-witte inrichting voor ons." Over het interieur hebben ze goed nagedacht, dat blijkt uit alles. Daan wijst op de boekenkast die de hele muur beslaat. „We houden allebei ontzettend van lezen. Maar, de kast die we in ons hoofd hadden konden we niet vinden. Mijn vader heeft hem gemaakt." Het houten bureau dat groot genoeg is voor hen tweeën en de kast jes in de werk- en slaapkamer timmerden ze sa men in elkaar. Inspiratie voor het interieur doet het stel op tij dens uitjes in andere steden. Karolina: „We be zoeken daar veel kofïiebarretjes. De huiselijke, industriële sfeer die er hangt spreekt ons aan. We komen daar graag. Het doet ons goed als mensen datzelfde gevoel krijgen als ze bij ons thuis binnenstappen. Dat maakt ons best een beetje trots." Bijna geen van de meubels kochten ze in de winkel. Van meubelgiganten wil het stel al hele maal niets weten. Karolina struint graag de rommelmarkten af. En bijzondere winkeltjes. „De handgemaakte kast in de woonkamer koch ten we in een winkel in Haarlem. Hij komt uit India en er is er maar eentje van. Als er zoiets in de kamer staat, worden we daar echt blij van. Ik kijk ook geregeld op het internet. Daar staat zoveel moois en bijzonders op. Als we iets vin den dat we willen hebben, rijden we daar ge rust voor naar de andere kant van het land. We zijn nu bijvoorbeeld al een tijdje op zoek naar een industriële metalen kast voor de televisie. En aan de keukentafel wil ik eigenlijk zes ver schillende stoelen." Overal aan de muren hangen ansichtkaarten met positieve teksten, verzameld tijdens tripjes in binnen en buitenland. Karolina: „Elke kaart heeft iets speciaals, een mooie herinnering of een fijne boodschap. Als ik er naar kijk, word ik daar blij van." Maretak op kasteel Middachten. 1 1 1 1 LU f tl We wisten het meteen toen we binnenstapten door Sharon van Oost Karolina Klein en Daan Ruitenbeek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54