2 WONEN VATsfi[]®®[j) ffemsKco rond de 105.000 euro Louisastraat 20 in Sluiskil €105.000 DE VERBOUWING mers en twee grote zolders. Onder het pand loopt een kelder. Wie binnenloopt, stapt rechts de voorka mer binnen. Een flinke open haard siert de muur. Via een doorloopje is de achterka mer te bereiken waar eveneens een haard zit. „Vroeger was elke kamer apart ver warmd", zegt Aartsen. De stadstuin heeft geen achterom en dus was het een behoorlijke opdracht om de bouwkeet ten tijde van de renovatie in de tuin te krijgen. Met een fikse kraan moest het ding over het huis getild worden. Om nou midden op straat een complete bouw plaats te maken, dat was ook niks, stelt Aartsen. Tijdens de restauratie is de originele vloer blijven liggen. Marmer in de gang, tegeltjes in de keuken. Behalve dat zijn ook de schoorstenen en dwarsbalken het meest ty pisch aan het huis, vindt Aartsen. Op zolder zit een bijzondere constructie. Er loopt een goot doorheen. „Aan de Singel straat zit geen afvoer aan de voorgevels", legt Aartsen uit. „Al dat water wordt opge vangen in een bak en wordt naar de achter kant afgevoerd. Vroeger lag daar een riool stelsel. Dat ging naar het Molenwater toe." Waar de afvoer vroeger open en bloot door de zolder liep, als een soort mini-wildwa terbaan, ligt er nu een afgesloten afVoer. „Er kwam blad mee naar binnen en er zat aanslag op. De kans dat het verstopt zou ra ken en over zou lopen is aanwezig..." Een verdieping lager staan tegen de muur een stapel kozijnen en deuren opgesteld. Aartsen: „Die hebben we bewaard, zodat de eventuele koper ze nog kan gebruiken. En als ze te slecht zijn, kan hij nog zien hoe het eruit zag om ze na te maken." In de zomer van 2014 is de restauratie afge rond. Sindsdien wacht het op een koper om het pand weer koninklijke allure te ge ven. In totaal zijn er 3869 uren in het project ge stoken door Bouwopleiding Zeeland (BOZ), vakmensen in opleiding om werker varing op te doen in de restauratie. De ver bouwing heeft zo'n drie ton gekost. Jaren stond King George I aan de Middelburgse Sin gelstraat te verpieteren. Een bijna vergeten rijksmo nument, niet onderhouden en onbewoond. De bv Monumenten Middelburg kocht en restaureerde het pand aan de hand van een speciaal project. Geintje van der verkoper, de naam King George. Zelf heette-ie George, en dus leek het hem grappig om het pand zo te noemen. De echte naam is echter Car per, zo achterhaalde Mid delburgs' stadarchivaris. En dat staat dan ook zwierig boven de voordeur. Hoog - het gebouw telt drie verdiepingen - op het pand is nog het het jaartal van bouw te lezen: 1789. Lang stond het te ver pieteren nadat de particulier het van zijn ouders erfde, maar zelf in Amerika woon de. De bv Monumenten Middelburg kocht het en begon in april 2013 met de restaura tie, een samenwerking tussen Scalda, Bouwopleiding Zeeland, Restauratie oplei dingsprojecten ROP, Orionis Walcheren, Bouwgroep Peters, Bouwwinkel Zeeland Adviseurs Architecten en Monumenten- beheer Middelburg. Het idee erachter was dat niet alleen het pand gerestaureerd zou worden, maar dat ook de kennis die komt kijken bij het restaureren gedeeld zou wor den. Architecten van Bouwwinkel Zeeland zorg den voor tekeningen en plannen, Bouw groep Peters was verantwoordelijk als aan nemer. Monumentenbeheer begeleidde het hele project, terwijl Scalda, Bouwoplei ding en Orionis de werkkrachten leverden onder supervisie van professionele restaura teurs. „Het is casco gerestaureeerd", zegt Koen Aartsen, projectleider Bouwkunde bij de gemeente Middelburg. „De gevels, kozij nen, ramen, het dak en schoorstenen zijn gedaan. Aan de koper is het om het af te maken. Het is niet zo dat we dit in een krantje zetten en dat het verkocht is. Er moet echt een liefhebber komen die het monumentale en 'het oude' leuk vindt. Het is niet de bedoeling dat het van bin nen kaal en gesloopt en modern ingericht wordt. Je moet gevoel hebben met die wo ning." Het pand heeft een stadstuin van ongeveer vijf meter diep. In totaal zijn er tien ka- Een starterswoning met een gerenoveerde keu ken (2006). Sfeervolle woonkamer en suite. Achter de keuken een portaal met aansluiting voor wasmachine. Gere noveerde badkamer (2006). Drie slaapka mers met laminaatvloe- ren, tweede toilet. Ach ter de woning een gara ge van 30 m2. De Carper kan weer door Michiel Bouwman De voorgevel van King George I, oftewel Carper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52