Si ?#- In de kijker Je vindt hem geweldig of spuuglelijk: lamp Pipistrello van Gae Aulenti, voor het merk Martinelli Luce. Dit karakteristieke ontwerp is een halve eeuw oud en dat wordt gevierd met een gouden editie. gedachten (Pipistrello is Italiaans voor vleermuis) en het plaatje is compleet. Oorspronkelijk werd de lamp uitgevoerd in twee versies: met een witte en een donkerbruine, bijna zwarte voet. Tegen woordig is de lamp verkrijgbaar in ver schillende uitvoeringen: als vloerlamp en onder de naam Minipipistrello als klei ne tafellamp, in diverse kleuren, waaron der een aluminium en een donkerrode voet. Ter ere van het 50-jarig jubileum presenteert producent Martinelli Luce een gouden editie in een limited edition. Er worden slechts 51 exemplaren van ge maakt, die je kunt bemachtigen voor 2520 euro. Daarnaast is er een 24-karaats gouden uitvoering. Half april pakt het merk nog verder uit, door tijdens de Design Week in Milaan op Euroluce, de bekendste verlichtings- beurs ter wereld, een nieuwe versie van de Pipistrello te showen. Deze lamp is sinds vorig jaar voorzien van led-licht. Het merk toont ermee aan dat ook een iconische lamp met zijn tijd meegaat. De Pipistrello is eveneens te bewonderen in de permanente tentoonstellingen van on der meer het Museum of Modern Art (MoMA) in New York en het Museum Arts Decoratives in Montreal. Ook in Nederland heeft de lamp veel fans. Zoals het ontwerpersechtpaar Rode- riek en Claire Vos. Zij vinden de lamp nog altijd modern. Maar er zijn ook criti ci: zo schijnt de New Yorkse ontwerper Karim Rashid de lamp nogal overgewaar deerd te vinden. Ach ja, smaken verschillen. Een beetje mysterieus, stoer en licht dramatisch: de Pi pistrello. Het is een design- klassieker, die zich thuisvoelt in een klassiek interieur, ter wijl hij ook een verrassende touch geeft aan een strak in gericht huis. Gaetana 'Gae' Aulenti ontwierp de lamp halverwege de jaren zestig. In 1965 werd hij neergezet in de showrooms van het toen erg vooruitstrevende Italiaanse type- machinemerk Olivetti. Al snel bleek de lamp een succes. Het model verscheen in diverse speelfilms en veroverde de wo ningen van designliefhebbers, architec ten, ontwerpers en andere creatievelin- Pipistrello bezorgde Aulenti (1927-2012) naam en faam en er rolden grote opdrach ten uit voort. Onder anderen voor Itali aanse kopstukken als de grootaandeel houder van Fiat, Gianni Agnelli. In de ja ren tachtig werkte Aulenti mee aan de in richting van het Centre Pompidou in Pa- Dat Aulenti een voorliefde voor techniek en bouwkunde had, is aan de lamp te zien. Ze paste een ingenieus telesco- pisch systeem toe in de voet, waar door de lamp in hoogte verstelbaar is. De combinatie van dit industriële element met het art nouveau-uiter- lijk van de kap geeft de lamp een spannende uitstraling. Ook daarin zit een innovatief ele ment verborgen: het gieten van de kap in een speciaal ontwik kelde mal was vernieuwend voor die tijd. Houd de vleu gels van een vleermuis in vrijdag 3 april 2015 Wonen Koninklijke Carper in ere hersteld PAGINA 2 EN 3 Standaard past niet bij Karolina en Daan PAGINA 4 EN 5 Batman ziet het led-licht reageren? V wonen@depersdienst.nl door Suzanne Dijkstra foto's DesignPress Meer zien van deze bijzondere lamp? Producent Martinelli Luce maakte een filmpje over de 50ste verjaardag van de Pipistrello. Het is te vinden via deze link: http://bit.ly/1 FcWUN2 Bezitters van een Pipistrellolamp worden door de maker uitgeno digd de emoties die ze hebben bij de lamp in woord of beeld uit te drukken. Meer informatie: www.pipistrello.martinelliluce.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51