Wiggins vermaakt zich goed in België Tour-winnaar met Messi-achtig moyenne KHHHHHh icTqT 38 SPORT RONDE VAN VLAANDEREN Wielrenner was niet welkom bij Rabobank. 'Te weinig de ideale schoonzoon'. Maar hij kwam er toch. DE PANNE - Als Bradley Wiggins iets gelijktijdig vervloekt en lief koost, is hij op zijn best. De Drie daagse De Panne is zo'n koers die de Brit weet te raken. „Wat een shitparkoers", bromde de wereld kampioen nadat hij de 14 kilome ter lange tijdrit vol keerpunten had beëindigd in naar wat later de winnende tijd bleek. „Ik houd van deze wedstrijd", voegde Sir Wiggo er vervolgens even vrolijk aan toe. „Voor mij is het nog altijd de bes te voorbereiding op de Ronde van Vlaanderen. Ook al denkt de rest er inmiddels anders over." Wiggins is aan zijn laatste grote voorjaarscampagne bezig. Hij houdt het volgende week na Pa- rijs-Roubaix voor gezien bij Team Sky. Hij gaat dan met zijn eigen naar hem vernoemde talenten- ploeg verder richting Rio de Janei ro. Op de Olympische Spelen daar wil hij op de baan zijn carrière af sluiten met een medaille. Ondertussen lijkt de oud-Tour winnaar zich deze weken opper best te vermaken in de door re gen, wind en keien geteisterde Vlaamse voorjaarsklassiekers. „Dit is inderdaad leuk om te doen. Na tuurlijk denk ik wel eens of ik er goed aan doe om na Parijs-Rou- baix te stoppen. Vooral zondag in Gent-Wevelgem dacht ik er nog aan", zei hij met zijn onmiskenba re gevoel voor humor. „Nee, het is goed zo." Wiggins was even ziek na Pa- rijs-Nice. „Ik heb het maar stil ge houden. Een kwestie van de ver wachtingen managen." Die zijn immers hoog. Iedereen rekent op een spetterend afscheid van de rock&roll-held onder de wielren ners. Eerst is er echter De Ronde van Vlaanderen, verduidelijkt hij. „Geraint (Thomas) is daarvoor on ze grote man", stelde hij. Alexander Kristoff hoopt er stie kem op dat hij zondag de beste is. De Noor won gisteren niet alleen de ochtendetappe, hij stelde in de tijdrit (derde) ook de eindzege vei lig- OUDENAARDE - België maakt zich op voor een Ronde van Vlaande ren zonder Tom Boonen. Een Hol lander moet het nu gaan doen voor de sterrenformatie van Etixx-Quick Step. Niki Terpstra, de man die vorig jaar doorbrak met het winnen van Parijs-Rou- baix, kijkt na de laatste verken ning van Vlaanderens Mooiste te rug op zijn weg naar de top. „Vroeger op de tv vond ik dit al de mooiste koersen." De op 18 mei 1984 in Beverwijk geboren Terpstra reed zijn eerste wedstrijdjes voor DTS. In 2002 verkaste hij als junior naar de Bloks-Nijdam-formatie van de oud-profs Jelle Nijdam en Michel Cornelissen. „Ik herinner me wei nig van zijn jaren als junior. Dat was meer het terrein van Michel. Ik moet ook eerlijk zeggen dat ik destijds nooit heb gedacht dat hij Parijs-Roubaix zou kunnen win nen", zo wil Nijdam zich niet op werpen als de ontdekker van Terpstra. Wat wel is blijven hangen? „Dat hij toen al een no-nonsense ren ner was. Een jongen met een ei gen willetje. Er wordt nu gezegd dat hij opvliegend was in die tijd. Ach, jonge voetballers zijn erger. En daar wordt het geaccepteerd. Ik had nog wel twintig van dat soort coureurs in mijn ploeg wil len hebben. Die jongen was geen meeloper." Cornelissen herinnert zich een ak kefietje rond een veldrit. Een hoop gedoe om niks volgens hem. „Toen hij een jaar later koersen ging winnen, wilde iedereen zijn vriendje zijn. Niki is een renner die zich de kaas niet van het brood laat eten. Zo hoort het ook. Als je iedereen voor laat gaan in de aanloop naar de Paterberg, ben je geklopt." Terpstra: „Jelle had een junioren- ploeg die wedstrijden reed in Bel gië. Daarom ben ik erheen ge gaan. In die periode was ik vol gens mij al eenzelfde type renner als nu. Alleen op een veel lager ni veau." Dat Terpstra talent had, was toen al veel meer kenners opgevallen. Toch bood Rabobank hem geen plaats aan in haar prestigieuze op leidingsteam. „Intern is destijds vaak over hem gesproken", weet talentencoach Piet Kuijs. „Ieder een was het erover eens dat Niki een geweldige coureur was, maar die andere kant woog voor som migen bij ons zwaarder. Bij Rabo moest je toch een soort ideale schoonzoon zijn. Dat was hij ken nelijk niet. Ik vond het niet erg. Voor mij mag je als renner een klootzak zijn, zolang je de ande ren geen schade toebrengt. Dat heet voor mij temperament. Ik ben in ieder geval blij dat hij er ge komen is." Terpstra: „Dat ze me niet vroegen, was voor mij geen trauma. Wat je wel om je heen merkte, was dat wanneer je bij de junioren niet bij Rabo reed, je eigenlijk al mislukt was. Zo heb ik het nooit gezien. Natuurlijk vond ik het jammer. Wie wilde daar als jonge renner niet rijden. De mooiste ploeg, de mooiste spullen. Ach, dan maar te- Oscar Pereiro Sio heeft zijn Tour-zege eerlijk verdiend, maar is een beetje antiheld. Ten eerste was de Tour van 2006 onthoofd, omdat de complete top vijf van een jaar eerder afwezig was van wege het dopingspook. Ten twee de lag Pereiro Sio ruim een week voor Parijs, bij het uitkomen van de Pyreneeën op de 46e plaats, op bijna een halfuur van geletruidra ger Floyd Landis. Omdat het pelo ton een snipperdag nam, kreeg Pe reiro Sio een halfuur tijdwinst in de schoot geworpen en deed hij plots weer mee. En ten derde werd hij winnaar doordat de aan vankelijke winnaar Landis twee maanden later vanwege dopingge- bruik uit het klassement ge schrapt werd. Zonder de winst in deze 93e Tour de France was de Spanjaard een anonieme rijder in de wielerhis- torie gebleven. Zijn erelijst be wijst dat ook: hij won ritjes in de Catalaanse week (2002), de Ron de van Zwitserland (2003), de Ronde van Frankrijk en Romandië (beide in 2005), maar dat was het wel zo'n beetje. Oké, hij was een stabiele top 10-rijder in de rondes, maar geen echte top- nog 93 dagen TOURHISTORIE per. In 2010 zette Pereiro Sio een punt achter zijn wielerloopbaan. Maar de sportwereld was nog niet van hem af. Op 33-jarige leeftijd ging hij zijn jeugddroom achterna: profvoet baller worden. Bij Coruxo FC ging hij zijn geluk beproeven, een club uitkomend in de Segunda B, het derde niveau van Spanje. Zeg maar de topklasse waarin Hoek nu uitkomt. „Ik ga in eerste in stantie bij de reserves spelen, maar een aantal keren per week meetrainen met het eerste", ver telde hij trots. Hij kwam twee keer uit in de Segunda B en scoor de warempel twee keer. Een Mes si-achtig gemiddelde. Het avon tuur strandde echter vooral bij de reserves. Pereiro Sio had echter nog een noot op zijn zang. In 2011 stapte hij als co-piloot in een rallywa gen. De Spanjaard reed diverse wedstrijden en niet eens onaar dig. Maar de conclusie na zijn sportcarrière moet toch zijn, dat hij te klein was voor het tafella ken en te groot voor het servet. Ondanks zijn eindzege in de 93e Tour, die hij veroverde door actie ve dopingjagers en een lui pelo ton. Terpstra laat zich kaas niet door Ad Pertijs door Rudy Boogert VLISSINGEN - Twee maanden na de finish in Parijs werd achter een bureau bepaald dat Oscar Pereiro Sio de 93e Tour de France had ge wonnen. Weer een maand later werd hij daarvoor in Madrid ge huldigd door Tour-baas Christian Prudhomme. De Spanjaard staat in de boeken als Tour-winnaar van 2006, maar de onsterfelijkheid die daarbij hoort, heeft hij nooit gekre gen. Oscar Pereiro Sio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39