Met overtuiging je talent tonen. Dat is al 25 jaar het doel van De Kunstbende. Zondag 12 april is de Zeeuwse voorronde in Middelburg. 36 ZEELAND VIJFENTWINTIG JAAR KUNSTBENDE door Ali Pankow Kunstbende is een landelijke wedstrijd voor creatieve jon geren in de leeftijd van 13 tot en met 19 jaar. Voor velen blijft het bij een eenmalige er varing met blijvende herinne ringen, voor anderen is deel name misschien een duwtje naar een oplei ding in de kunstzinnige richting en voor enke len het prille begin van een succesvolle car rière. Enkele Zeeuwse Kunstbende-deelne mers van weleer aan het woord. ROALD JANSEN (27) is een ervaringsdeskundi ge bij uitstek: „Ik heb een zolder vol met die ratjes", lacht hij doelend op de vroegere Kunst bende-trofee, die inmiddels is vervangen voor een gouden, zilveren of bronzen 'spotlight'. Roald woonde destijds in Goes en speelde al op jonge leeftijd toneel: bij de Jeugdtheater- school, bij de Jongeren Ambitie en bij Theater groep deDrang. „De eerste twee keer heb ik meegedaan in de categorie Toneel en Perfor mance en daarna nog drie keer met mijn band 'According To You' in de categorie Muziek. Als ik de dvd terugzie van die eerste optredens verbaas ik me dat ik dat durfde toen. Ik geloof niet dat ik zoiets nu nog zou doen. Ach je bent jong en blijkbaar wat onbezonnen. Maar ik won wel de eerste prijs en mocht meedoen aan de landelijke finale, toen nog in het oude Vredenburg in Utrecht. Ik won de publieks prijs en mocht twee of drie keer en screentest doen bij Castingbureau Harry Klooster. Maar daar ben ik niet in doorgegaan." Roald koos - na een voorbereidingsjaar aan de Koningstheateracademie in Den Bosch - voor een andere richting: Communicatie Multi- mediadesign in Breda. Tegenwoordig is hij, sa men met zijn vrouw Debbie, mede-eigenaar van het bedrijf Set Vexy in Middelburg. Hij is fotograaf en filmmaker en maakte clips voor onder meer Blof, Afrojack en The Common Linnits. Ook verzorgt zijn bedrijf fotoshoots bij live-optredens van artiesten in binnen- en buitenland. Roald en Debbie zijn overigens beiden op zondag 12 april bij de Zeeuwse voor ronde jurylid in de categorie Film. „De Kunstbende? Sowieso leuk om mee te doen. Al was het alleen maar voor de ervaring, maar vooral ook voor de contacten met de an dere deelnemers. Het heeft mij een fijn net werk opgeleverd, waar ik ook nu in mijn werk nog veel aan heb." JASPER VAN DAMME (28), saxofonist oorspron kelijk afkomstig uit Middelburg, heeft als so list en als bandlid al op talrijke Nederlandse en internationale jazzpodia gestaan, waaron der Carnegie Hall, het Koninklijk Concertge bouw en bij het North Sea Jazz Festival. Hij heeft ook prestigieuze prijzen op zijn naam staan, waarvan meest recent de Dutch Jazz Competition en de Conservatorium Talent Award. Voor herinneringen aan zijn deelname aan De Kunstbende moet hij even diep gra ven. „Ik was een jaar of 13 en speelde in een bandje met de naam 'Dark Soil Potatoes'. La ter werd dat kortweg 'Taste'. De eerste keer dat we meededen was het thema 'Lef. Nou en wij kwamen met het nummer 'Courage'. Heel origineel dus. Ik zong in die band, want ze hadden een zanger nodig. Later heb ik er ook nog wel saxofoon in gespeeld. Naast repetities in het toenmalige Midgard hadden we nog niet zo vaak opgetreden, meen ik. Die Kunst bende was in elk geval heel spannend. We de den twee keer mee. Volgens mij speelden we die tweede keer tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissingen in een tent naast het Arsenaal theater. Daar werden we derde en kregen we een VVV-bon. Die hebben we op de terugweg op de fiets naar Middelburg met een hele groep bij de McDonalds besteed. Overigens heeft mijn vriendin Myriam Gaasbeek (pianis te 'Myriam West', red) ooit de landelijke fina le van De Kunstbende gewonnen. Je snapt wel, dat gaat hier nog dagelijks over tafel. Als jongeren in Zeeland het idee hebben dat ze iets kunnen dan adviseer ik ze mee te doen aan die provinciale voorronde. Het levert je in elk geval een leuke ervaring op." ARJAN QHUTBULLHA (29) had zo'n 15 jaar gele den net met een paar vrienden een streetdan- ce-groepje gevormd. Hij heeft roots in Afgha nistan, is geboren in Rusland en woonde een groot deel van zijn jeugd in Oost-Souburg. „Hier waren net een paar dansscholen begon nen met lessen in streetdance. Wij hoorden van anderen dat er een wedstrijd was in Zee land en wij konden iets, dus deden we mee aan de Kunstbende. Ik weet echt niet meer in welk jaar dat was, maarwei dat het thema 'Dro men' was. Je werd heel erg gestimuleerd hele maal zelfstandig een kort optreden voor te be reiden. Dat hebben we dus ook zelf gedaan, zonder begeleiding. We wonnen en we moch ten naar de landelijke finale. Maar toen werd de druk te hoog en vielen we niet in de prij zen. Nu ben ik professioneel danser. Met ne gen andere jongens zit ik in de formatie 155, voortgekomen uit het breakdancecollectief iLL Skill Squad. We maken theatervoorstellin gen door dans, video en komedie op unieke wijze te combineren. Misschien leuk voor Zee land om te weten dat we op dinsdag 14 april optreden in theater De Kring in Roosen- daal.We verdienen niet heel veel geld, maar het gaat toch best goed." Arjan lijkt met dat laatste wat bescheiden. Zijn 155-groep stond al op Lowlands, gaf ge hoor aan een uitnodiging voor optreden tij dens de Nederlandse Dansdagen en werd be kroond met de Gingras Award. „Dat komt na tuurlijk niet allemaal door de Kunstbende, maar de ervaring daar stimuleert wel je latere keuzes. Het was echt een heel toffe ervaring Kunstbende heeft mij een fijn netwerk opgeleverd, waar ik ook nu in mijn werk nog veel aan heb toen, dus raad ik sowiewo iedereen die iets kan aan om mee te doen." MEREL BEEMSTER (19), oorspronkelijk afkom stig uit Zaamslag, is nog een jonkie in het ge zelschap van 'ervaringsdeskundigen'. In 2012 en in 2013 deed ze mee aan de Kunstbende. De ervaringen tijdens de provinciale voorrron- den en bij de landelijke finale waar ze derde werd hebben haar keus voor een opleiding aan het AMFI Amsterdam Fashion Institute mede bepaald. „Ik ben eerstejaars en ik heb het hier goed naar mijn zin", laat zij vanuit Amsterdam weten. „Ik was altijd al bezig met het ontwerpen van kleding, maar ik kon het niet zelf maken. Daarom ging op naailes en van een mede-cursiste daar hoorde ik dat zij mee ging doen aan de Kunstbende. 'Dat wil ik ook', dacht ik toen. Het thema dat jaar was 'Vreemd' en ik heb een collectie met heel veel kleuren ontworpen op basis van de musical Wicked. Ik was echt op van de zenuwen. Zelf schatte ik een tweede of derde plaats in, maar we werden winnaar. Toen mochten naar de landelijke finale en daar werden we derde. De feedback heb ik goed gebruikt. En voor mij wa ren vooral ook de contacten die ik er had me de bepalend voor de keus in Amsterdam in plaats van in Arnhem een mode-opleiding te gaan volgen." ROMAN HUIJBRECHS (27), oorspronkelijk af komstig uit Middelburg, is dit jaar nauw be trokken bij de Zeeuwse voorronde. Hij gaf in maart in de Spot in Middelburg voor de deel nemers in de categorie Muziek als een work shop en volgende week zondag is hij een van de juryleden. Roman is al enkele jaren gitarist in de vijfkoppige rockband Navarone, die in 2012 met veel succes het eerste volledige al bum 'A Darker Side of White' uitbracht. Veertien jaar geleden speelde Roman in het schoolbandje Scwar. Hij deed dat onder meer samen met Angelo de Rijke, eveneens inmid dels een succesvolle gitarist als begeleider van onder meer Guus Meeuwis, Rowwen Hèze en Acda en de Munnik. Roman over die eerste keer Kunstbende met Scwar: „Jan-Piet de Klerk (nu van de JP The Seeger Session Band, red) was zo'n beetje onze mentor. We hadden alleen nog maar in de gymzaal van school opgetreden. Weinig ervaring dus. Ik stond van de zenuwen al een uur van te voren gereed met het snoer van de gitaar om mijn nek. Ik wilde in elk geval op tijd zijn voor ons optreden. Hoewel ik al eerder toneel had ge speeld in de Stadsschouwburg vond ik nu het toneel zo ontzettend groot. Maar het ging goed: we werden winnaar in onze categorie en mochten naar de finale in Utrecht. Daar kregen we een eervolle vermelding. De Kunst bende geldt voor mij als een vonkje dat onwil lekeurig bijdroeg aan de keus die ik toch al had gemaakt." Laat niks je weerhouden te laten zien wat je kunt Roald Jansen Zeeuwse voor ronde Kunst bende: Zondag 12 april; Stads schouwburg Middelburg, vanaf 12.30 uur. Deelname in de categorieën: DJ, Dans, Expo, Fashion, Taal, Film, Theater, Muziek. Presentatie: Ju- vat Westen dorp (o.a CTST) en Priscilla Kne- temann (o.a. SpangaS). Tijdens het ju ryberaad op treden van Fis- sa Crew om cir ca 17.15 uur Prijsuitreiking: omstreeks 17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37