Wetenschappers slaan alarm over collectie bieb iSlH&N Oud-directeur ZorgSaam krijgt vergoeding van 238.000 euro HYPOTHEKEN CöRSTANJE /Assurantiën G Liplezen Professor Pleij: Vlissingen moet trots zijn als bron van Nederlandse bevrijding. VLISSINGEN 700 JAAR STADSRECHTEN 30 ZEELAND Al 4 jaar op rij de beste score! www.corstanje.nl vrijdag Waarschijnlijk is het compleet langs u heenge gaan, maar het Amerikaanse make-upmerk Kat von D bracht onlangs een felrode lipstick uit, genaamd Underage Red. Grote oproer in de media, want hiermee zou het merk de seksualisering van jonge meisjes promoten. Een storm in een glas water, zou je zeggen. Toch zette de dis cussie mij aan om eens een blik te werpen op een paar namen van mijn lipsticks, waarbij ik me afvroeg wat het bijvoor beeld betekent om Lolita of Pink Pong op je lippen te sme ren. Vervolgens besloot ik, ter leering ende vermaeck, een in ventarisatie te maken van alle lipsticks die ik in mijn huis kon vinden, en de namen te catego riseren. De eerste categorie is 'kleuren', met logische namen als Pink Pong, Non-stop red en Spark ling fuchsia. Als tweede heb ben we 'fruit' met onder meer Peaches and cream, Infinite raspberry, Peach cocktail, Cher- ry-ty en Beet. Leuk wordt het in de categorie die ik 'culturele referenties' doopte: Matt-erial girl, Mariene, Greta, Lolita en Poe verwijzen allemaal naar de westerse cultuurgeschiedenis. Echt interessant wordt het in de grootste categorie, die ik 'seks en aanverwante illusies' noem. Hier vind je namen als Pervette, Please me, 69, Walk of shame, Rapture, Craving, La- dyflower, All fired up, Little minx, Rebel en Lady danger. Je zou kunnen beweren dat door een bepaalde lipstick te dragen, een vrouw die lipstick wordt, of er op z'n minst de ei genschappen van wil aanne men: een kinderlijke maar ge vaarlijk opwindende Lolita met zachtroze lippen; een echte Re bel met een donkerpaarse mond; zo zoet als een Peach- cocktail met de gelijknamige lipstick. Maar dan reduceer ik mezelf tot een hapklaar stukje fruit, of erger nog, tot een seks object. Anderzijds: je zou ook kunnen stellen dat ik dankzij mijn lipsticks een kleurrijke, fruitige, zinderende belicha ming van de westerse cultuur geschiedenis ben. Of, beter nog: een wandelende illusie. Het magazijn van de bibliotheek, waar het grootste deel van de col lectie bewaard wordt, is vanaf 7 april alleen nog 's middags geo pend. Wie naslagwerken, hand schriften of oude drukken van boeken wil raadplegen kan buiten deze tijden niet meer terecht. „Theo van der Meer schrijft een biografie over Meertens. Hij komt vanuit Amsterdam af en toe een week naar Middelburg om de col lectie van Meertens te raadple gen. Hij kan straks een beperkt i m deel van de dag werken", zegt ini tiatiefnemer Lo van Driel. „Ook studenten van de UCR en leden van heemkundige kringen maken er gebruik van." Volgens de wetenschappers zijn er ook nauwelijks nog rustige ruimtes om te werken in de bi bliotheek en is veel vakbekwaam personeel abrupt vertrokken. Perry Moree, die woensdag aan trad als directeur van de fusieorga nisatie Zeeuwse Bibliotheek en Scoop, zegt dat de inperking van de openingstijden te maken heeft met bezuinigingen en het vertrek van personeel. „De wetenschappe lijke taak van de bibliotheek wordt niet afgeschaft of afgekalfd. Die nemen we uiterst serieus." Hij heeft de wetenschappers uit genodigd voor een gesprek. VLISSINGEN - Meer dan Den Briel is Vlissingen de bron van onze be vrijding, stelde emeritus hoogle raar met specialisatie in volksmo- raal Herman Pleij donderdag in de Sint Jacobskerk. „Vertel het, maak het leesbaar", riep hij op. De Vlissingers kozen in 1572 im mers uit vrije wil voor het Huis van Oranje, nadat zij de Spaanse bezetter eigenhandig uit de stad gekieperd hadden. In Den Briel hing dat af van de min of meer toevallige komst van een losgesla- ge bende Watergeuzen bij afwe zigheid van het Spaanse garni zoen, vatte de historische confere- cier het ongeveer samen. Zijn boodschap aan Vlissingen was: ad verteer dat zonder de Nederland se drang tot normalisering van heldendaden. Zelf Michiel de Ruy- ter ontkwam bij zijn 400-ste ver jaardag in 2007 niet aan de Neder landse 'gewoonheidstoets', want opgerakeld werd immers dat de 'vermetele daad' bij Chatham, de vernietiging van de Engelse vloot, bepaald geen idee van De Ruyter was geweest, maar van Staten-Ge- neraallid Cornelis de Witt. Nare gewoonte, vindt Pleij, die zegt: ben trots. „Vlissingen heeft zich te vaak laten wegdrukken door Antwerpen en Rotterdam, zelfs la ten afknijpen door Middelburg, en dat zou ik al helemaal nooit ne men." Pleij beviel een nieuw mot- Vlissingen heeft zich te vaak laten wegdrukken door Antwerpen en Rotterdam to aan voor het Nederlandse wa pen, geïnspireerd op Vlissingen: niet langer 'Je Maintiendrai' maar 'Moet kunnen'. Er rust door de eeuwen heen geen zegen op de viering van de verjaardagen van de stadsrechten, memoreerde burgemeester Letty Demmers: in 1815 waren de Fran sen net weg en bleef Vlissingen desolaat achter; in 1915 woedde Wereldoorlog I en zat Vlissingen vol Belgische vluchtelingen, bij 625 jaar stadsrechten woedde We reldoorlog II. En nu moet de stad zich door de zware schuldenlast sober - doch niet geheel nuchter - laten fêteren door ingezetenen. Vlissingen heeft zich als stad door de eeuwen steeds opnieuw bestaansrecht moeten verwerven en de stadsbevolking paste zich daar op aan, schetste historicus Peter van Druenen, auteur van het boek 'Vissers, kapers, arbei ders; Vlissingen 700 jaar stads rechten'. Zijn boek werd donder dag gepresenteerd aan commissa ris van de koning Han Polman. Hij adviseerde Vlissingen voor de komst van de mariniers in de nieuwe kazerne en de Marine in de Buitenhaven de voorzieningen in de stad op orde te hebben. „En ik ga er niet over zeuren, maar cul tuur hoort daar wel bij." Rademacher, die bijna twintig jaar leiding gaf aan de zorginstel ling, had een veel hoger bedrag geëist. Hij wilde één jaarsalaris en vijfjaar doorbetaling van zijn sala ris. Dat zou neerkomen op 1,25 miljoen euro. Dat alles blijkt uit onderzoek door RTL Nieuws. Rademacher werd in september ontslagen, omdat hij volgens de raad van toezicht, die inmiddels ook grotendeels is vervangen, niet daadkrachtig genoeg bezui nigde. Vorig jaar hikte ZorgSaam aan tegen een tekort van 24,6 mil joen euro. Vanwege bezuinigin gen kregen in december 261 mede werkers ontslag aangezegd en dat aantal stijgt dit voorjaar met enke le tientallen. Uit de stukken, waar over RTL beschikt, blijkt dat Rade macher akkoord ging met zijn ont slag, maar aanspraak maakte op een regeling van 1,25 miljoen. Zorgsaam wilde niet verder gaan dan een ontslagvergoeding van maximaal 75.000 euro. Argument: de ex-topman kon financieel wan beheer worden verweten, waar door de organisatie nu nagenoeg failliet is. De arbitragerechtbank heeft geoordeeld dat Rademacher zijn verplichtingen niet ernstig heeft veronachtzaamd, maar toch geen recht heeft op het wacht geld. Het college vindt het 'niet aanvaardbaar' dat Rademacher van een 'mede door zijn toedoen bijna failliete zorginstelling uitbe taling van een torenhoog wacht geld verlangt.' Zorgsaam moet hem wel een af koopsom van 238.740 euro beta len. Woordvoerder Margaret La- fort van ZorgSaam gisteravond: „Dit is een privacykwestie. Daar over doen we geen uitspraken." Rademacher was niet bereikbaar. Independer hypotheekprijs beste kantoor 2015 Zeeland Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Wetenschappers en historici hebben een brandbrief ge stuurd aan de Zeeuwse Biblio theek. Ze maken zich zorgen over de wetenschappelijke collectie. Damian Beljaars (5) weet precies waarom het feest is, op het Bellamypark in Vlissingen: „Omdat het Pasen is." Opa fluistert hem iets in. „O ja! Omdat Vlissingen al 700 jaar bestaat." Oud hoor. Ouder nog dan opa. Noera Vastrick (12) mocht na de paasbrunch op de Theo Thijssenschool feest gaan vieren. Dus wat doe je dan? Vriendinnen helpen ballonnen weg te geven, in Vlissingen 700 jaar-jack. Weggewaaid zijn er ook al. 'Vlissingen moet door Claudia Sondervan Herman Pleij, historisch conferencier door Wout Bareman TERNEUZEN - Oud-algemeen direc teur Paul Rademacher van zorgin stelling ZorgSaam in Terneuzen moet genoegen nemen met een vertrekregeling van 238.000 euro. Dat heeft arbitragerechter beslist. [volgens independer.nl]

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30