Hij bestaat Muziek en veiling voor Jayden almanak TViinhuis voor kinderafdeling Niki Terpstra laat r zich de kaas niet II van het brood eten Kunstbende was 'Batmanlamp' 50 jaar ZEEUWS-VLAANDEREN 'Productieplafonds' leiden tot problemen bij onder meer de crisisopvang; met name Warmande trekt aan de bel. 38 en 39 Wereldberoemde lamp 'Pipistrello' (vleermuis) van Gaetana Aulenti krijgt gouden uitvoering Wonen VRIJDAG 3 april 2015 29 OOSTBURC - De West-Zeeuws- Vlaamse zorginstelling Warman- de kampt met flinke wachtlijsten voor een plek in een zorg- of ver pleeghuis. Er zijn wel plekken, maar die worden niet door de ver zekeraar vergoed. Met name de cri sisopvang lijdt daaronder. ZorgSaam en - in mindere mate - Curamus herkennen het pro bleem. Inwoners van West- Zeeuws- Vlaanderen die naar een zorg- of verpleeghuis moeten, ko men twee maanden op een wacht lijst, meldt Warmande-directeur Yolanda de Jong. „Dat heeft voor al gevolgen voor mensen die cri sisopvang nodig hebben. Het aan tal plaatsen daarvoor is overal ge ring. We hebben onlangs iemand in Nijmegen moeten onderbren gen. We proberen zulke gevallen te voorkomen door heel intensie ve thuiszorg te regelen, maar dat kan niet altijd." Het probleem is een gevolg van het 'productiepla- fond' dat de verzekeraars, via het Zorgkantoor, per instelling heb ben opgelegd. Méér dan dat aantal plaatsen wordt niet vergoed. Daar mee wordt gestimuleerd dat men sen thuis blijven wonen. Dat probleem hebben méér zorg instellingen. Bij Warmande komt daar een dimensie bij, legt De Jong uit. „De teldatum is t juni: aan de hand van het aantal cliën ten van dat moment wordt het budget voor het volgende jaar vastgesteld. Wij hadden vorig jaar, op 1 juni, relatief weinig men sen in onze centra omdat net een aanzienlijk deel naar nieuwe zorg- appartementen was verhuisd. En die mensen tellen niet mee: offici eel wonen zij nu zelfstandig." Warmande kreeg daarom een la ger budget toebedeeld. „We heb ben meteen aangegeven: dit is te weinig", zegt De Jong. „Dat blijkt nu dus ook." ZorgSaam heeft dezelfde proble men, vertelt woordvoerster Dag- mar Elve. „Ook bij ons geldt dat we soms wel plek hebben, maar geen geld krijgen om die plaatsen in te vullen." Piet van der Maas, directeur bij zorginstelling Cura- Soms hebben we wel plek, maar geen geld om die plaatsen in te vullen mus, is wat milder. „Het is nu wel werkbaar, maar linksom of rechts om leveren deze maatregelen vroeg of laat spanningen op." Cu ramus en ZorgSaam zien vooral problemen bij de opvang van mensen met dementie. „Die kun nen maar moeilijk langer thuis blijven wonen, terwijl in een ver grijzende regio er steeds meer mensen met die aandoening bij komen", zegt Van der Maas. De zorginstellingen zijn in overleg met het Zorgkantoor om meer geld los te peuteren. De organisa ties moeten ook zelf naar oplossin gen zoeken, geeft Van der Maas aan. Hij wijst op de recente ope ning van de seniorenkliniek van Curamus. Daar kunnen kwetsba re ouderen een poosje terecht. TERNEUZEN - De tuin bij de kinder afdeling van ZorgSaam-zieken- huis De Honte in Terneuzen is verfraaid met een nieuw tuinhuis voor de opslag van buitenspeel goed. Het huis is geschonken door de soroptimisten van de re gio Zeeuws-Vlaanderen. Zij hiel den diverse acties om het oude, verrotte tuinhuis te vervangen. Hoveniersbedrijf Jonker-Poppe uit Koewacht leverde het huis en deed zelf ook een duit in het zak je. Daardoor is de tuin ook voor zien van een nieuwe wip. De familie is deze week druk doen de met verhuizen. Dat gaat onver mijdelijk gepaard met het versturen van een groot aantal adreswijzigin gen. Zo werd aan uitgeverij Sanoma ge vraagd om de abonnementen op de Tina en de Donald Duck naar het nieuwe woonadres over te zetten. Naar aanleiding van het verzoek stuurde de uitgever een vragenfor mulier naar de familie. De eerste vraag daarop luidde: „Hoe heeft u het contact met Donald Duck erva ren?" Commentaar van de vrouw des hui zes: „Dus heeft mijn zoontje van ze ven toch gelijk: Donald Duck be staat echt!" Echt iedereen was enthousiast. Hartverwarmend KOEWACHT - De eerste bene fietavond voor de stichting Jayden, gisteravond in gemeen schapscentrum De Vlaschaard in Koewacht, was een door slaand succes. Honderden mensen luisterden naar de (gratis) muziek van Sjores Ambras en Paul de Rycke and Friends en naar muziek en een gelegenheidsconference van Maikel Harte. Tussendoor werden alle mogelijke attribu ten van onder anderen Racoon, Marco Borsato en Carry Slee en een fraai poppenhuis geveild. Organisatrice Angelique de Block: „Ik ben een enorme fan van Racoon. Daardoor kwam ik meer te weten over neuroblas- toom kinderkanker. Ik had al eens geld ingezameld met wat activiteiten, maar dit was natuurlijk veel grootser van opzet." Ze kreeg alle hulp van het bestuur van De Vlaschaard, Sanrobi en ondernemersplat form Op Koewacht. „Echt iedereen was enthousiast. Hartverwarmend." Wachtlijsten bij verpleeghuizen door Martijn de Koning Dagmar Elve, ZorgSaam Tip? redactie@pzc.nl Angelique de Block iHersluitb; foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29