De grootste stadsroman 20 DIZZIE Dizzieni Maarten't Hart over zijn moeder Prachtig en liefdevol portret Magdalena De mooiste boeken ontdekken en delen THEO HAKKERT In Berlijn is er weinig dat herinnert aan de schrij ver die ervoor verant woordelijk is dat een van de meest prominente pleinen van de stad is opgeno men in de canon van de we reldliteratuur. Berlin Alexanderplatz is niet weg te denken: niet van de stads plattegrond, niet uit de lette ren. Van Alfred Döblin, die de roman publiceerde in het beurskrachjaar 1929, geen spoor. Geen straat, niets op de Alexanderplatz zelf. Of toch. In mei 2003 werd een plaquette onthuld aan de gevel van de woning die hij, in 1931, had kunnen betrekken na het succes van Berlin Alexanderplatz. Kaiserdamm 28 luidt het adres. Het is de reis niet waard. In de vooroorlogse jaren streek in de West-Berlijnse wijk de bour geoisie neer, nu heerst er tries te grijsheid. Van de roman kan dat bepaald niet worden ge zegd. Van Berlin Alexanderplatz is een Nieuwe vertaling van Alfred Döblins Berlin Alexanderplatz is eerste complete schitterende nieuwe vertaling, van Hans Driessen. De eerste volledige nota bene. Bij de vori ge vertaling werd geredeneerd dat sommige ingewikkelde pas sages net zo goed weggelaten konden worden. Dat kwam de lezer niet ten goede. Döblins roman is grimmig en weerbarstig. De lezer moet werken. Dat moet de lezer nu eenmaal altijd met modernisti sche romans. Verhaal en stijl staan fier over eind in dit onvergetelijke epos over cementarbeider Franz Bi- berkopf, die aan het begin van het boek uit de gevangenis wordt ontslagen. Hij wil er het beste van maken. Biberkopf wil fatsoenlijk zijn. Maar dat valt nog niet mee in de metro pool Berlijn die hem doet dui zelen. Ook heeft hij buiten het noodlot gerekend, dat rotding. Berlin Alexanderplatz staat te boek als de grootste stadsro man in de wereldliteratuur. Naast Ulysses van Joyce, Sint-Pe tersburg van Bjely en Manhattan transfer van Dos Passos. Destijds populairder dan Tho mas Mann heeft Alfred Döblin het uiteindelijk tegen hem, 'De tovenaar', moeten afleggen. En die plaquette? Ook hier dat noodlot. Nadat het porseleinen kleinood werd gestolen, moet de gevel aan de Kaiserdamm het doen met een duplicaat. Maak kans op de roman 'De lege stad' Nieuwe prijzen voor digitaal kinderboek 'Prachtige getuigenis.' -Vrij Nederland 'Het vloeiend geschreven portret van zijn moeder is hard en openhartig, maar niet zonder empathie en humor.'-Wegener-kranten 'Een prachtboek.' -hp/de Tijd Maarten't Hart Ik beweeg mij graag op terrein waar het nog net geloofwaar dig is Dizzie.nl is hét online boekenplat- form van deze krant vol met nieuws, recensies en interviews. Volg Diz- zie.nl op Facebook, Pinterest en Twit ter en kijk op Dizzie.nl om titels te ontdekken en te delen met anderen. Ca naar Dizzie.nl S M N V LUC I WIN ACTIE Er zijn tien exemplaren van het boek De lege stad te winnen via Dizzie.nl. De nieuwe historische roman van Simone van der Vlugt speelt vlak na het bombardement van Rotterdam in 1940. AWARDS Er zijn twee nieuwe prijzen voor kin derboeken: de Gekko (beste spin-off van een kinderboek) en de Kameleon Award (beste digitale, interactieve boek). Winnaars: de app Roodkapje en het interactieve boek Het muizenhuis. Eén foute zin - :hV- a KEVIN BiUtHY Donker ligt het eiland Kevin Barry Vertaling Auke Leistra 237 blz. De Bezige Bij 17,90 euro Kevin Barry. foto Martina Kenji Blog over deze ver halen op Dizzie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20