Vloek blijft van kracht 'Tr VRflUWEPOLDER DIZZIE 19 V X Veerle hoort altijd de zee. Illustrator Richard Verschraagen tekende haar aan het Nollestrand in Vlissingen. Doe mee aan het Groot Breskens Dictee Ondertussen in Cambodja -V-& - ïu. ul Veerle. We moeten het over Veerle hebben. Veerle, een meisje aan het strand. De on schuld zelve nog. Veer le is jong, ze mag de wereld ontdekken, sa men met haar opa die schelpen in kist jes bewaart en gaat vissen. Het onlangs verschenen jeugdboek Deze schelp verdient een kistje van Annie van Gansewinkel en met illustraties van Ri chard Verschraagen voelt in alles Zeeuws. De opa van Veerle woont net achter de duinen. Het meisje hoort al tijd de zee. „Soms is de zee dichtbij, dan weer ver weg. De ene dag is ze woest. Dan laat ze hoge golven bruinzwart tol len en smijt ze wolken van schuim op het strand. De andere dag is de zee zo kalm als wat. Net of ze met duizend handen de golven kietelt. Klots, klots, tinkel, tinkel. Altijd is de zee anders, maar elke dag is ze er." Het verhaal gaat over het meisje Veerle. Ze groeit op met de levenslessen van haar opa. Naar aanleiding van een kapot te schelp zegt opa dat wat stuk is even goed mooi kan zijn. Als het over het ver zamelen van schelpen gaat, zegt hij: „Le ven is kiezen, Veerle. Dat leer je van zelf." Ach, het is allemaal lief en aardig. Maar natuurlijk zit er een donkere ge beurtenis onder het geheel. Veerle heeft haar ouders nooit gekend, die zijn veron gelukt toen ze nog een baby was. Van daar dat ze altijd bij opa is. Die leert haar het leven op zijn manier. Ga maar voorbij strandpaal veertien, zegt hij haar, daarachter is de wereld ook mooi. Voelt het verhaal met zo veel zand en zee en schelpen heel Zeeuws - er wor den geen plaatsnamen genoemd - ook de tekeningen stralen de sfeer van de Zeeuwse kust uit. Illustrator Richard Verschraagen (1966) woont in Kattendij- ke. Hij geeft les in het basis- en voortge zet onderwijs. Over de illustraties voor Deze schelp verdient een kistje vertelt hij: „De tekeningen zijn voor een groot ge deelte gemaakt in de duinen van het Nollestrand bij Vlissingen. Om in de juiste stemming te komen heb ik daar heel wat uren met mijn hond in de dui nen gezeten en landschapsschetsen ge maakt. Deze schetsen heb ik later uitge werkt en gebruikt als decor voor het ver haal. Zeeland wordt niet bij naam of toe naam in het boek vermeld maar een Zeeuw zal direct het Zeeuwse strand herkennen met de stormpalen." De tekeningen in het boek zijn zwart wit. Zeeuws, inderdaad. In het geheel dus een boek dat geknipt is voor Zeeuw se kinderen. De illustrator was met zijn hond aan het strand. In de tekeningen zien we Veerle soms met een vrolijke hond. In het verhaal komt die hond niet voor. Dus zal ieder Zeeuws lezertje zich afvragen: wat doet dat hondje daar? Nooit zal ik meer onbevan gen langs Vrouwenpolder rijden. In Vrouwe-polder uit 1938 door Ben Stroman (1902-1985) worden we meege sleurd in een beklemmende droom. Het verhaal begint onschuldig ge noeg, Clara en Han hebben een dijkhuisje gehuurd. 'De twee steedschen' worden argwanend bekeken, zeker wanneer de dorpe lingen de zondag vieren. Maar ver der lijkt het leven één idylle. Cla ra bereidt zich voor op het moe derschap, er is een zoon in aan tocht. Han werkt aan een boek over het verleden van Vrouwen polder, de tijd dat het een belang rijk oord was, met een schilderij waarvan de bedevaartgangers wonderen verwachtten. Intussen maken ze lange wandelingen, bijvoor beeld naar Veere. Op de terugweg draagt de dijk 'hen langs de fluisterin gen van de zee, langs de zachte geuren van het land. De schorren liggen wijd en donker, maar reeds begint het kwijnen de licht hel te glanzen in de vele plassen; weiden en akkers huiveren in het naderend einde van den dag.' Han en Clara lo pen zwijgend verder en 'zij vinden het dorp als in een stil gebed'. Steeds weer lijkt Ben Stro man te schilderen in zijn proza. Op een gegeven moment laat hij ook een echte schilder opdraven, Chris uit Middelburg. Die zich meteen luidruchtig in het stille dorpje nestelt: 'Dit land schreeuwt om verf, om pensee- len, om borstels....' Hij betrekt het huis van Hubrechtse, een boer over wie verschrikkelijke ver halen de ronde doen. Het was Han moeilijk gevallen het verleden te ervaren: 'de boe ren loopen zijn fantasieën omver', hun leven is te zeer 'aan de teelaarde gebonden'. Maar nu slaan ineens de vlammen uit, let terlijk, het huis van Chris wordt in de as gelegd. Persoonlijke onge lukken blijven uit, maar zijn schil dersspullen gaan verloren. Het is een wraakactie van Hubrechtse, die de schilder heeft ingewijd in zijn geheim, 'het geheim van den bongerd' zoals hij het noemt. Hij heeft zijn broer niet vermoord, zo als menigeen denkt. Diens bruid heeft het gedaan, vanwege een bij een melkmeid verwekt kind. De nachtmerrie werkt nog altijd door. Met Clara, Han en hun zoontje loopt het voorspoedig af, maar de vloek van Vrouwenpolder blijft van kracht. VRIJDAG 3 APRIL 2015 Ondertussen in Cambodja j. Kenny Tramper REIN LEENTFAAR DAAGT U UIT DEBUUT VAN JOACHIM TRAMPER Het achtste Groot Breskens Dictee wordt op zaterdag 2 mei gehouden in De Ont moeting, zaal van de SoW-kerk, Dorps straat 50 in Breskens, aanvang 14.30 uur. Deelname kost 5,- euro. Jongeren t/m 16 jaar mogen gratis meedoen, voor de jeugd is er een aparte categorie. Zo rond 16.00 uur is de uitslag bekend en kunnen de prijzen worden uitgereikt. Rein Leent- faar uit Breskens schrijft de dictees. Deel nemers kunnen zich aanmelden voor de categorieën 'Aanvangers', 'Liefhebbers' en 'Specialisten'. Opgave is mogelijk door een mailtje te sturen naar leentfaar@zeelandnet.nl of telefoon 0117-381895 of 06-12342466. Joachim Tramper (1986) groeide op in Goes. Na een studie watermanagement reisde hij naar Australië, Thailand, Laos en Cambodja. Zijn tweede reis ging naar Cambodja, waar hij nu zijn eigen guest house runt in Kampot, Cambodja. Zijn in drukken verwerkte hij in het boek Onder tussen in Cambodja (19,99 euro). I Veerle op het strand, illustratie Richard Verschraagen Leven is kiezen, Veerle door Jan van Damme ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf yj t'Si *-/.« V-i K Ben Stroman (1902-1985) Vrouwe-polder (1938) Deze schelp verdient een kistje Annie van Gansewinkel (tekst) Richard Verschraagen (illustraties) De Eenhoorn 92 pagina's 15,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19