VERDIEPING 13 Strijders van 17 jaar, 'jihadbruiden' van 16 of kleuters die met hun ouders meegaan; het Open baar Ministerie wil graag voorkomen dat ze in Syrië belanden, maar slaagt daar niet altijd in. Zo wist een 17-jarige scho lier uit Zeist onlangs het kali faat te bereiken. Haar vrien dinnen die meegingen, wer den wel tijdig bij de Turkse grens onderschept. 'Incidenten' noemt officier van justitie Ferry van Veghel het. Volgens hem is er geen sprake van een verborgen, grote stroom van 'kalifaat migranten' vanuit Neder land. Toch zijn er nog steeds land genoten die door de mazen van het systeem weten te ko men. „Een vrouw die er met haar kind vandoor gaat zon der toestemming van de va der, kun je op een internatio nale opsporingslijst zetten", zegt Van Veghel. „Dat geldt ook voor jongeren onder de 18, die zichzelf aan het ouder lijk gezag onttrekken. Dan moet je maar hopen dat ze ergens voor de Syrische grens worden tegengehou den. Als iemand met valse papieren reist, is de kans best groot dat die er door heen komt." Eenmaal in Sy rië wordt het lastig mensen op te sporen. „We hebben geen rechtshulprelatie met Syrië en de situatie is er inge wikkeld en onoverzichte lijk." Ook tegen gezinnen met jon ge kinderen die afreizen, kan het OM niet altijd wat doen. „Als we geen aanwij zingen hebben dat de vader of moeder daarheen gaat om te vechten, maar dat ze er echt alleen willen wonen, hebben we nu geen juridi sche mogelijkheden ze te gen te houden. Die situatie kan veranderen: misschien concluderen we op een gege ven moment dat je alleen naar Syrië kunt als je daar bijdraagt aan de strijd. Dan wordt uitreizen sowieso strafbaar." VRIJDAG 3 APRIL 2015 •"WXVWWvv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13