i Langzaam lukt het steeds beter om bewijs te verzamelen tegen Nederlandse strijders in Syrië, zegt landelijk terrorismeofficier van justitie Ferry van Veghel. Nu de deradicalisering nog. IBS ^^1 44 We zien dat het 12 VERDIEPING RADICALISERING Het is altijd gemakkelijk als een verdachte zelf het bewijs aanlevert dat hij bij gruwelijke misdaden aanwezig is geweest. Zo zette de Nederlandse jihadist Abdellah R. beelden van de onthoofding van een Assad-aanhanger in Syrië online. „Slacht hem, sjeik", wordt er geroepen in het filmpje dat Abdellah zelf met zijn smartphone gemaakt lijkt te hebben. De recherche keek mee en stopte het clip- je in het dossier Context. Dat onderzoek naar een Haags netwerk van ronselaars en jihadisten lekte vorige week uit naar de media. En Abdellah R. is niet de enige die erin praat over gruweldaden. Dergelijke berichten lijken erop te dui den dat het OM een sterkere informatie positie over het kalifaat krijgt. In de za ken die tot nu toe werden gevoerd tegen teruggekeerde jihadisten, was er hooguit sprake van een foto waarop iemand po seerde met een kalasjnikov. Aanwijzin gen dat Nederlanders aanwezig waren bij gruweldaden, waren er nog niet. Officier van justitie Ferry van Veghel van het Landelijk Parket: „We maken voort gang in de manieren om daar onderzoek naar te doen. Het blijft ingewikkeld, om dat je onderzoek in een oorlogsgebied moet doen, maar we slagen er wel in om op een creatieve manier beter zicht te krijgen." Een beetje slimme Syriëganger weet dat in middels toch? Die maakt geen selfies met een kalasjnikov meer. „Nou ja, kennelijk blijft het toch belang rijk om dat soort dingen via sociale me dia te delen." Van Veghel is landelijk coördinerend ji- had-officier, maar doet zelf ook onder zoek. Hij is de officier in de zaak tegen twee Arnhemmers en een Doesburger, die er onder meer van worden verdacht 1.000 euro te hebben overgemaakt naar vrienden en broers die strijden in Syrië. Financieren van de jihad, vindt het OM. „Daar zijn we de laatste tijd veel intensie ver op gaan onderzoeken. We willen mensen ervan bewust maken dat je je schuldig maakt aan een strafbaar feit als je vanuit hier geld overmaakt naar strij ders in Syrië; ook als het om een klein be drag naar familieleden gaat. Dat realise ren mensen zich lang niet altijd." Werkt dat ook andersom? Er gaan verhalen rond dat er vanuit Syrië geld naar hier wordt overgemaakt, bijvoorbeeld voor vlieg tickets voor jonge vrouwen, zogenoemde ji- hadbruiden'. „Dat herken ik niet." Lopen er in Nederland onderzoeken naar or ganisaties die Syriëstrijders zouden financie ren? „Daar doe ik geen uitspraken over." Waar het OM wel iets over zegt, is het op sluiten van terreurverdachten. Momen teel is er een groot contrast: of de ver meende jihadist zit vast op een van de twee speciale terreurafdelingen, of hij loopt vrij rond met hooguit een enkel band. Een tussenweg is er niet. De ter reurafdelingen liggen onder vuur van ver dachten en advocaten vanwege het stren ge regime dat er geldt. Het OM verzet zich juist vaak tegen vrijlating. „Wij zien dat het voor sommige verdachten nogal ingrijpend is om op zo'n speciale afde ling te zitten. Er zou een 'gewone' gevan genis tussen kunnen zitten. Maar wij be slissen daar niet over. Dat doet het minis terie. Daar wordt over gepraat." Wordt er in die gevangenissen al begonnen met het deradicaliseren van de verdachten? „We overleggen daarover met onder meer de reclassering. Die is heel hard aan het werk om voor alle verdachten passen de maatregelen te nemen. Dat is nog niet klaar. Als een verdachte vrijkomt, moet hij aan allerlei voorwaarden voldoen: bij voorbeeld praten met een psycholoog of met een theoloog over het geloof. We zit ten nog in de fase van tegenhouden en vastzetten, en zijn de deradicalisering nog volop aan het ontwikkelen. Het is een complex traject, waarbij vooral ook andere partijen aan zet zijn." „In sommige gevallen hebben we met verdachten te maken die zo radicaal zijn, voor sommige verdachten nogal ingrijpend is, de terroristenafdeling dat het niet verstandig is hen los te laten in de samenleving. Je hebt ook verdach ten van wie je denkt: die kan ik mis schien nog op het juiste spoor brengen. Dan moet je niet wachten tot het aller laatste moment, ook om te voorkomen dat iemand juist verder radicaliseert." Dat klinkt alsof het OM er wat minder met gestrekt been ingaat dan een jaar geleden? „Aan de voorkant doen we alles om men sen tegen te houden, om te voorkomen dat ze geradicaliseerd en getraumatiseerd terugkomen uit Syrië en om te voorko men dat gezinnen hier ontwricht raken. Als ze eenmaal vastzitten, moeten we ook de vraag stellen: wat gaan we met hen doen? In de regel geldt dat je van vastzitten niet beter wordt. Je moet er over nadenken hoe je deze mensen weer terug de samenleving in brengt.' De rechtbank in Arnhem sprak onlangs twee jongens vrij die er door het OM van werden verdacht op weg te zijn naar Syrië. Wat heeft dat voor gevolgen gehad? „Dat heeft niet geleid tot een koerswijzi ging. Die twee jongens waren op weg naar Syrië met onder meer geld, camou flagekleding en nachtkijkers. De rechter oordeelde dat je daar dan tóch met een andere reden dan de strijd heen kan gaan. Wij denken van niet. In een volgen de zaak zullen we iemand dan toch weer aanhouden en voor de rechter brengen. We zien telkens dezelfde plaatsen voorbij ko men waar ze vandaan komen: Den Haag, Arnhem, Midden-Nederland, Maastricht. Zijn dat de jihadhotspots? „Er is natuurlijk een bepaalde reden waar om het op de ene plek meer voorkomt dan op de andere. En dat is niet alleen omdat ze daar door internet geradicali seerd zijn. Het kan - met de nadruk op kan - omdat er bepaalde figuren in de buurt actief zijn, een bepaalde moskee een rol speelt, of misschien een bepaalde prediker. Daar kijken we serieus naar. La ten we ook realistisch zijn: het aantal po tentiële jihadisten is vijfhonderd. Het aantal moslims in Nederland is één mil joen. Je moet het wel in dat perspectief, dat het echt om een minderheid gaat, plaatsen." Hoe lang gaan we überhaupt nog dergelijke zaken hebben? „Realistisch gezien gaat het OM dit pro bleem niet oplossen. De echte oplossing ligt niet eens in Nederland, maar daar, in het conflictgebied. Als er geen reden meer is om uit te reizen, wordt het an ders. Ik zie dat niet snel gebeuren. We zijn hier nog wel een tijdje mee bezig. 'Justitie alleen lost jihadisme niet op' door Niki van der Naald en Cyril Rosman i PÊ I foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12