Asscher: te vroeg voor aanpassing Fraudewet Succes voor Maagdenhuisbezetters: Nieuwe voorstellen Macht is terug bij de studenten Athene 'onvoldoende' IN HET NIEUWS 5 Minder nachtrust door tablet in slaapkamer DEN HAAG - Tablets en smartphones dringen die per de kinderslaapkamer binnen. Het gewone kin derboekje ligt nog domi nant op het nachtkastje, maar ook jonge kinderen nemen steeds vaker een mobieltje of tablet mee naar bed. Dit kan ten koste gaan van hun slaap, leert onder zoek. En te weinig slaap verdubbelt het risico op een ander gezondheidspro bleem: obesitas, ernstig overgewicht. „Klaas Vaak en Billy Turf zijn vrien den", stelt kinderneuro- loog Sigrid Pillen van het Centrum voor Slaapge- neeskunde Kempenhaeg- he in Heeze. Twee trends houden de laatste jaren volgens haar gelijke tred: Nederlandse kinderen slapen minder én ze zijn dikker gewor den. Een verband lijkt on logisch: wie minder slaapt, verbruikt toch meer energie? Klopt, maar dit heft andere effecten niet op, stelt Pillen. „Als je slaperig bent, ga je op zoek naar eten, vooral vet en zoet. En omdat je moe bent, zit je meer." In haar slaapcentrum speelt het kip of ei-verhaal. Ze krijgt kinderen die slechter sla pen omdat ze dik zijn en lijden aan slaapapneu. Maar er komen ook kinde ren die om andere rede nen slecht slapen en dik zijn. „Bijvoorbeeld pubers die bij ons komen omdat ze niet voor 2 of 3 uur 's nachts in slaap kunnen ko men." Volgens de kinderneuro- loog gebruikt 37 procent van de pubers nieuwe me dia om 'tot rust te komen en in slaap te vallen'. Het apparatuurgebruik neemt vooral toe bij jonge kinderen, blijkt uit onder zoek. 6 procent van de kin deren tot 8 jaar heeft een tablet op de slaapkamer en 4 procent een mobiel tje. In 2012 was het nog he lemaal niet aan de orde dat zulke jonge kinderen een smartphone op hun ei gen kamer hadden en slechts 1 procent had een (kinder)tablet. „Het zijn geen hoge percentages, maar we zien een trend", zegt Peter Nikken van het Nederlands Jeugdinsti tuut. Zijn advies: laat kin deren één uur voor het sla pengaan geen media met beeldschermen gebruiken. „Het is rustiger en anders vallen ze misschien moei lijker in slaap door het blauwe licht." Onderzoekers van het Erasmus MC waarschuw den gisteren in RTL Nieuws dat het aantal kin deren dat een bril nodig heeft om goed in de verte te kunnen zien, fors is ge stegen. Dat zou komen doordat ze te veel binnen zitten, voor de computer, tv, telefoon en tablet. Het is de eerste keer dat Asscher met de nieuwe wet een landbouw bedrijf publiekelijk te kijk wilde zetten omdat het meermaals ar beidswetten heeft overtreden. Naast waarschuwingsborden rond de akkers wilde de minister de maatschap twee maanden stil leggen. De Raad van State stak echter de ze week een stokje voor deze vorm van naming and shaming. De hoogste rechter bepaalde in een voorlopig besluit dat de extra strafmaatregelen te zwaar zijn: als het bedrijf twee maanden niet mag produceren zouden de prei telers op de fles gaan en dus, bo venop al opgelegde boetes, dubbel straf krijgen. Asscher piekert er niet over zijn wet nu al af te zwakken. Volgens hem is het te vroeg om nu al con clusies te trekken. Er ligt nog geen einduitspraak van de Raad van State en die wil Asscher eerst afwachten. „Dit is een heel ernsti ge zaak. Het bedrijf heeft zijn per soneel opnieuw onderbetaald", stelt zijn woordvoerster. De preitelers kregen eerder boe tes voor een totaal van drie ton wegens het ontduiken van het mi nimumloon en overtreding van de Wet arbeid vreemdelingen. Zij legden zich hier niet bij neer en kwamen uiteindelijk bij de Raad van State terecht. Die doet later dit jaar uitspraak. De advocaat van de preitelers, Pieter Boom aars, meent dat Asscher 'veel te ver' is gegaan. Het bedrijf heeft zijn personeel opnieuw onderbetaald AMSTERDAM - De Maagdenhuisbe zetters hebben gisteren een over winning geboekt. Het College van Bestuur van de Universiteit van Amsterdam heeft ingestemd met de komst van twee onafhankelij ke commissies. Die gaan de finan ciële situatie van de universiteit en de mogelijkheden voor decen tralisering en democratisering be kijken. De academische gemeen schap mag daarna beslissen of hun adviezen uitgevoerd worden. De UvA onderhandelde hierover met vakbonden en de verschillen de actiegroepen. De aankondiging werd gisteren positief ontvangen door de stu denten in het Maagdenhuis. „Het is nu zeker dat de commissies bin dende aanbevelingen kunnen doen. Het College van Bestuur heeft de macht uit handen gege ven en teruggelegd bij de academi sche gemeenschap waar die hoort", reageert politicologiestu- dent en actievoerder Jaap Ooster wij k. Anderen zijn kritischer: zijn die paar commissies nou echt een overwinning en geen kwestie van afstel, en waarom wordt er niet ge sproken over de kwaliteit van het onderwijs? Of de toezeggingen dus ook vol doende waren om het Maagden huis op te geven, was gisteravond nog onbekend. Ook de belofte en kele weken terug om een student op te nemen in het College van Bestuur oogstte destijds eerst lof, maar later alleen maar kritiek. „Het is nu wel anders", denkt Oos- terwijk. „We hebben nu zelf aan de onderhandelingstafel gezeten." BRUSSEL - Griekenland heeft giste ren nieuwe hervormingsvoorstel len naar Brussel gestuurd die vol gens Athene dit jaar tussen 4,6 en 6 miljard euro opleveren. Met de plannen hoopt de regering op kor te termijn cash van haar geldschie ters los te peuteren. Volgende week moet het nage noeg failliete land een lening van 450 miljoen euro van het IMF af lossen. De nieuwe lijst hervormin gen is volgens bronnen in Brussel een verbetering, maar nog altijd 'onvoldoende'. Eind februari stemden de eurolan den in met de verlenging van een lopend steunprogramma aan Grie kenland waar nog 7,2 miljard euro in zit. Als voorwaarde voor uitbe taling moet het land een aantal volgens Brussel 'essentiële' her vormingen doorvoeren. Athene kreeg ruimte om ook an dere maatregelen in te voeren dan onder de vorige regering was afge sproken, mits het eindresultaat maar hetzelfde is. Vrijdag diende de Griekse regering haar alterna tieve voorstellen in, maar die wa ren volgens experts niet gedetail leerd genoeg en gebaseerd op te optimistische berekeningen. DONDERDAG 2 APRIL 2015 computer gamen telefoon e-reader 00 00 00 00 infographic AA, DPd bron Nederlands Jeugdinstituut door Laurens Kok door Wilma de Cort DEN HAAG - Minister Lodewijk As scher van Sociale Zaken mag sjoe melende preitelers uit Breda van de rechter niet met waarschuwings borden aan de schandpaal nagelen. Toch vindt de PvdA-bewindsman het nog te vroeg om zijn fraude- wet aan te passen. woordvoerster minister Asscher door Freke Remmers Commissies bekijken finan ciën van UvA en mogelijkhe den voor decentralisering en democratisering door onze correspondent Petra Janbroers Noortje (links) en Liv vermaken zich met een iPad en iPhone. foto Frank Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5