Dikke Toren in teken van 'Silhouetten' In Kazematten komen de eeuwen bijeen UIT 15 Galerie T onthaalt jeugd aan tekentafel Heldere lijnen ontmoeten sierlijke rondingen n Galerie T, Turfkaai 25-27 en Vismarkt 13-19, Middelburg wordt zondagmiddag 5 april de april-expositie geopend met 'een aangeklede thee' in aanwezigheid van de exposerende kunstenaars Lon Butt stedt en Gert Strengholt. Galerie T neemt deel aan de Kinderkunstweek die woens dag 8 april officieel wordt geopend. Voor uitlopend daarop onthaalt Galerie T de jeugd met Pasen al op een 5 m lange tafel. Kinderen mogen daar een bloem tekenen op een tafelkleed. Ook mogen de kinderen een kunstwerk kiezen om mee op de foto te gaan. De foto's en het tafelkleed zijn in de galerie te zien tijdens de Cultuurroute Middelburg van zondag 3 mei. Lon Butt stedt en Gert Strengholt hadden de eer de eerste twee bloemen te tekenen. inmiddels tot traditie geworden. „Zo'n col lectieve presentatie biedt onze leden een duwtje in de rug met hun werk naar bui ten te treden", weet Marian van Puyvelde (92) uit ervaring. Zij is samen met Anita Dekker en Berita Valk eigenaar van het BAA aan de Arnesteinweg 29 in Middel burg. Een kleine dertig leden maken ge bruik van de faciliteiten hier. Voor de paas- expositie maken zij specifiek werk dat iets afwijkt van wat ze normaliter doen. „Het is kunst met een kleine knipoog en toegan kelijk voor een breed publiek", zegt Van Puyvelde. De expositie wordt niet in het ei gen BAA-pand gehouden, maar in een loods aan de Arnesteinweg 61. Burgemees ter Harold Bergmann verricht vrijdagmid dag om 16.00 uur de opening. Na het korte 'Paasbest' twee jaar gele den exposeren de leden van Beeld houw Atelier Arnestein (BAA) in het komend paasweekend dit keer onder een langere titel: 'Heldere lijnen ontmoe ten sierlijke rondingen'. De tweejaarlijkse expositie rond Pasen is Officieel heet hij de Sint Lievensmonstertoren, maar vrijwel iedereen heeft het over de 'Dikke Toren'. Morgen opent dit voor Zierikzee zo kenmer kende monument weer zijn deur het nieuwe zomerseizoen. In 2014 namen 67.000 bezoekers een kijkje in de toren en velen van hen ondernamen de klim naar boven voor een wijds uitzicht over het monumentenstadje en de omge ving. „De presentatie dit jaar staat in het teken van 'Silhouetten', waarbij bezoekers geprik keld worden om na een kijkje in de toren ook echt op stap te gaan in Zierikzee", zegt Baukje Bijlsma van de Stichting Vrienden van het Stadhuismuseum. Volgens haar biedt de stad immers nog veel meer be zienswaardigs. De kern van het 'Silhouet- tenproject' is de film 'Silhouetten tegen het licht' die Eef de Graaf van de Stichting View maakte. In deze film volgt zij een man die in een abstract, rechtlijnig land schap van Zeeland belandt. Vervolgens ver plaatst hij zich langzamerhand naar een meer dynamische omgeving: het oude stad je Zierikzee. De man ziet alles om zich heen en ook zichzelf voornamelijk in sil houet. Dankzij een samenwerking tussen VW Zeeland, Stichting View en het Stad huismuseum is op basis van de film een stadsontdekkingstocht ontwikkeld. De rou te voert door het roemrijke verleden en he den van de monumentenstad. „Aan silhouetten daarin geen gebrek. Met de stadsplattegrond of stadsontdekkings tocht in de hand komen de bezoekers heel veel interessante monumenten en bijzon dere locaties tegen", zegt Bijlsma. „In de Dikke Toren zelf zijn verhalen te lezen en te zien over het ontstaan van knipkunst, via silhouet en portretfoto naar filmbeel den. In het Stadhuismuseum, de Museum haven en het Cameramuseum kan deze zo mer actief mee geknipt worden met het Sil- houettenproject voor alle leeftijdn." De wandelroute voert vanaf de Dikke To ren door het cultuurhistorische hart van Zierikzee. Daar kan ook gewinkeld wor den, maar ook galerieën en kerken worden bezocht en een boottocht worden gemaakt. De toegang tot de Dikke Toren en de platte grond zijn gratis. Torenwachter Hans Baris verstrekt aanvullende informatie over ope ningstijden van de monumenten en de tij den waarop de Silhouetten-film te zien zal zijn. Dat laatste is overigens nog niet het ge val tijdens het openingsweekend met Pa sen. 'Silhouetten tegen het licht' beleeft op vrijdagavond 17 april de première en zal tij dens het Nationaal Museumweekend op 18 en 19 april voor het eerst voor het publiek te zien zijn in de Dikke Toren. n de donkere, spannende ruimten van De Kazematten in Vlissingen is het niet moeilijk terug te reizen naar de tijd van Karei V, Michiel de Ruyter en Napoleon. Vanaf zaterdag 4 april tot en met 1 november zijn De Kaze matten weer dagelijks voor het publiek te bezoeken. Tegelijkertijd met de opening zaterdag wordt de roeiwedstrijd 'Gevangentorenra- ce' gehouden. De start is om 15.15 uur. De loodsenkade vlak voor de ingang van De Kazematten geldt als start- en finishplek voor deze roeiwedstrijd. Dit is al eeuwen lang een plek van komen en gaan. Hiervan daan vertrok De Ruyter met zijn schepen. Pas later, in 1811, liet Napoleon in het bol werk de Kazematten aanleggen. De presentatie in deze ruimten bestrijkt de belangrijk historische periodes: het keizer lijk bolwerk van Karei V, de gouden dagen van Michiel de Ruyter, de Franse tijd van Napoleon en de Tweede Wereldoorlog. De eeuwen komen hier als het ware bijeen. De originele garnizoensbakkerij, waar ooit 4800 broden per etmaal werden gebakken, is nog intact. Teksten, muziek, afbeeldingen, kaarten, zandtekeningen, films en animaties nemen het publiek mee naar vroeger en vertellen over de rijke geschiedenis. De 'Kazerat' maakt het extra leuk voor kinderen. Vorig jaar, zomer 2014, zijn De Kazematten voor het eerst opengesteld voor bezoekers. Dat gebeurde nadat de zes ruimtes met be hulp van waterschap Scheldestromen, de gemeente Vlissingen en het muZEEum zijn gerestaureerd. Het herstel werd mede mogelijk gemaakt met Europese subsidie in het zogeheten Interreg IVA-2-Zeeënpro- ject 'Muren en Tuinen. DONDERDAG 2 APRIL 2015 Werk van Lon Buttstedt Do t/m zat 1.00- 16.00 u; zon. 5 april: 13.00-17.00 u.; ma 6 april: 13.00-16.00 uur. Zat. 4 t/m ma. 6 april; BAA-Paasexpositie, Ar nesteinweg 61, Middelburg, 11.00-17.00 uur. Marian van Puyvelde (92). De Sint Lievens- monstertoren in Zierikzee heet in de volksmond 'De Dikke Toren'. Vanaf vrijdag is de toren weer geopend voor het publiek in het nieuwe sei zoen. Vorig jaar bezochten 67.000 mensen dit monument, foto Dirk-Jan Gjeltema Vanaf vrijdag 3 april t/m zaterag 7 nov.; di. t/m zat. 10.00 -17.00 uur. Het muZEEum, Nieuwendijk 11, Vlissingen is het hele jaar geopend. In het zomerseizoen van april t/m oktober: ma. t/m vrij. 10.00 - 17.00 uur en zat, zon. en feestdagen: 13.00 - 17.00 uur. In het winterseizoen nov. t/m maart: di. t/m vrij 10.00- 17.00 uur. Karei V, Michiel de Ruyter en Napoleon markeren de historische periode in De Kazematten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56