Rabobank heft rekening van 'jihadist' op Twijfels over echtheid opname uit toestel Germanwings 66 Ze leren ervan: ze spelen memory, ze leren woordjes. Maar ze spelen ook nog met lego 4 IN HET NIEUWS BEELDSCHERMEN De allerkleinsten zitten al vaak op tablet en telefoon. Prima, aldus ouders, maar ze moeten óók buitenspelen. 5 vragen over banken en jihadisten ■*- Over Shabir Burhani (23), stu dent bestuurskunde uit Leiden. Hij is bekender onder zijn alias Maiwand al-Afghani, daarmee is hij op social media actief als be pleiter van de (orthodoxe) islam. Hij vecht online ruzies uit met an dere fundamentalistische mos lims over de juiste vorm van ji had. En hij zei na de aanslag op weekblad Charlie Hebdo in een interview in Trouw dat 'die aan slag vanuit islamitisch oogpunt is toegestaan.' Ook zijn er foto's van hem waarop hij in Afghanistan poseert met een raketwerper. Dinsdag werd Shabir ontboden bij de Rabobank; de bank heft zijn rekening op. Shabir zette de brief die hij meekreeg online. In de brief stelt de bank 'te hebben vastgesteld dat u op een zeer discutabele wijze in de publi citeit bent'. En: 'De bank wil op geen enkele wijze geassocieerd worden met iemand die de gewa pende strijd aanhangt'. Ook con cludeert de Rabobank uit het ge bruik van de betaalrekening dat de student in Oost-Turkije is ge weest, 'een gebied dat wordt ge kenmerkt als risicogebied voor ter rorisme'. Banken moeten zich houden aan de Wet ter voorkoming van Wit wassen en Financieren van Terro risme (WWFT). Daar staat in dat ze verdachte transacties moeten melden bij de overheid. Dat ge beurt vaak: in 2013 deden finan ciële instellingen 202.164 meldin gen. De Financial Intelligence Unit (FIU) van de politie vond 25.321 van die transacties inder daad verdacht. Het ging daarbij vooral om criminele witwasza ken. Banken die geen melding doen, kunnen een boete krijgen. De Rabobank stelt dat ze in het kader van deze wet in actie kwam. In de algemene voorwaarden van Rabobank staat dat de bank een rekening kan opheffen, nadere voorwaarden worden niet ge noemd. De Rabo wil niet op dit individuele geval ingaan. Burhani zelf is woest, stelt dat hij een vreedzame moslim is en wil een schadevergoeding van de bank. Advocaat André Seebregts, die veel terreurverdachten bijstaat, vindt het een 'kwalijke, zorgwek kende zaak dat je iemands bankre kening sluit op basis van zijn denkbeelden'. „Dit is heel ondoor zichtig. Als het al gebeurt, zou het de Nederlandse overheid moeten zijn die iemands tegoeden be vriest. Ik zie bij cliënten hoe zwaar het sluiten van een reke ning doorweegt: probeer dan maar eens water of licht in je huis te regelen." Dat is onbekend. De Neder- landsche Bank heeft er geen cij fers over. Wel heeft de overheid de afgelopen maanden de rekenin gen van zeker negentien Neder landse jihadisten bevroren, maar dat is iets anders dan opheffen. In theorie kan iemand wiens reke ning is opgeheven, een rekening openen bij een andere bank. De vraag is of dat in de praktijk ook zo werkt. LEIDERDORP - Vier telefoons en drie tabiets zwerven er rond in huize Van der Weij in Leider dorp. Ook de jongste leden van het gezin, Noortje (1,5) en Liv (3,5), krijgen er zo af en toe een te pakken. „Het wisselt: soms doen ze er een hele dag niks mee en an ders niet langer dan een kwartier tje", schat moeder Inge van der Weij, die het prima vindt als ze er mee spelen. „Ze leren ervan: ze spelen memory, ze leren woord jes, kunnen cijfers onderscheiden omdat ze de code moeten intik ken. Maar ze spelen ook nog met lego of met de poppen. Als je het idee hebt dat ze niet meer zonder de tablet kunnen, dan gaat het te ver. Maar zo extreem is het bij ons nog niet." Feit is dat tabiets en telefoons steeds meer de aandacht opeisen van de allerjongsten. Kinderen van 1 tot 4 jaar besteden nu ge middeld 34 minuten per dag aan de tablet, waar dat twee jaar gele den nog 12 minuten was, blijkt uit het jaarlijkse onderzoek Iene Miene Media van het Nederlands Jeugdinstituut en Mediawij- zer.net. Het is immers ook lekker makkelijk: waar je voor de compu ter moet kunnen lezen, sluiten de modernste media perfect aan bij de motorische vaardigheden van een peuter. Toch worstelen ouders met dit nieuwe speelgoed van hun kroost. Ze zijn op zich po sitief over de invloed van media op de ontwikkeling van hun kin deren, maar vinden tegelijkertijd dat ze ook nog gewoon moeten kleuren of ravotten in het bos. Ze vragen zich af hoeveel mediage bruik nog gezond is voor hun kin deren en maken zich zorgen over de veiligheid van hun kinderen online. „Als ze bijvoorbeeld zoeken op het liedje Wielen van de bus, dan moeten ze niet bij hele andere filmpjes uitkomen. Daarvoor moet je vertrouwen op YouTube dat ze dat goed weren", illustreert Van der Weij. Zij is altijd in de buurt om een oogje in het zeil te houden, al was het maar om te voorkomen dat de kinderen niet gaan rommelen in de apps voor in- ternetbankieren of per ongeluk iets verwijderen. „En geen tablet vlak voor het slapengaan. Volgens mij slapen ze daar onrustig van. 's Ochtends is het wel eens mak kelijk als ze wakker worden en je zelf nog wilt slapen. Dan kunnen ze even een filmpje kijken." De huidige generatie ouders moet daarbij steeds zelf het wiel uitvin den. Hun eigen ouders kunnen immers niet als vraagbaak die nen, want in hun tijd waren er nog geen tabiets en mobiele tele foons. „Dan heb je ook nog ex perts die zeggen dat je jonge kin deren absoluut geen tablet moet geven, want dat zou slecht zijn voor de hersenen, terwijl anderen juist zeggen dat je niet vroeg ge noeg kan beginnen", signaleert onderzoeker en hoogleraar Media- opvoeding Peter Nikken het di lemma. „Daartussen moeten ouders hun eigen weg vinden." Vaders en moeders geven daarbij eigenlijk het verkeerde voorbeeld. Ze zijn immers zelf de hele dag door bezig met hun telefoon of ta blet en kunnen die met moeite aan de kant leggen. „Ik leg hem wel weg als mijn dochter zegt 'ma ma, zit je nou alweer op de tele foon?"', beaamt Van der Weij. „Je wilt niet dat ze denken dat het normaal is dat je de hele dag met je telefoon in de weer bent." De openbare aanklager in Marseil le zegt niets te weten over zo'n filmpje. „En als het er is, dan moet het zo snel mogelijk aan jus titie worden overgedragen", stelt woordvoerder Brice Robin. Vol gens Robin is tussen de wrakstuk ken wel een aantal mobiele tele foons gevonden. Die zijn zwaar beschadigd door de enorme klap die het toestel maakte. Maar des kundigen zeggen dat het niet on denkbaar is dat geheugenkaarten de crash hebben overleefd. Bild en Paris Match beweren dat de opnames echt zijn, maar de re dacties maken de beelden niet openbaar. Zij willen ook niet zeg gen van wie ze de video hebben. Voor de hand ligt, als geen sprake is van een vervalsing, dat die af- komstig is van een van de ber gingswerker. De video, gemaakt van achter in het vliegtuig, zou slechts enkele seconden duren. Op vage beelden - waarop geen passagiers zijn te herkennen - zou gegil hoorbaar zijn en in verschillende talen de uitroep 'Mijn god!'. Ook is hard ge bons te horen; de gezagvoerder die probeert de gesloten cockpit deur in te slaan? Het zou niet de eerste keer zijn dat nieuws wordt gelekt over de Airbus 320, die naar alle waar schijnlijkheid door copiloot Andreas Lubitz (27) vorige week dinsdag bewust tegen een Alpen- wand werd gevlogen. Zo wisten de New York Times en het Franse persbureau AFP al snel dat op het moment van de ramp slechts één pi loot in de cock pit zat. De Fran se pilotenvak- bond was woe dend over dit, in hun ogen on acceptabele, lek ken uit kringen rond het onder zoek. In Duitsland ontstond bovendien een verwoed debat over de vraag of de Franse onderzoekers wel de volledige naam van Lubitz hadden mogen vrijgeven. Veel Duitse media hiel den aanvankelijk vast aan hun be sluit om de copiloot alleen aan met zijn initiaal L. aan te duiden. De topmannen van German wings en moederbedrijf Lufthan sa bezochten gisteren de ramp plek. Zij legden onder meer bloe men bij een herdenkingssteen. „We zijn ons ervan bewust wat wij de mensen hier en de regio hebben aangedaan", zei Lufthan sa's bestuursvoorzitter Carsten Spohr deemoedig. Ook het Duitse onderzoeksteam S0K0 Alpen is in middels ter plekke. Lufthansa maakte bekend dat Andreas Lubitz, die leed aan de pressies, zijn geestelijke gesteld heid in tegenstelling tot eerdere mediaberichten wel degelijk bij zijn werkgever had gemeld. Luft hansa was dus op de hoogte van Lubitz' medische geschiedenis. TIJD PER DAG tablet boekjes M 11 00 1-4 jaar 5-8 jaar Ook de peuter aan de tablet De Rabobank heeft de bankreke ning van een klant opgeheven van wege 'verdachte transacties' en omdat hij 'begrip opbrengt voor de aanslag op Charlie Hebdo'. Over wie hebben we het? *0 Waarom deed de Rabobank dat? De Rabobank 'wil op geen enkele wijze geassocieerd worden met iemand die de gewapende strijd aanhangt' 3 Wanneer moet een bank aan de bel trekken? 4 Maar een rekening opheffen van wege iemands denkbeelden? 5 Doen banken het vaker? door Freke Remmers Inge van der Weij, moeder door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Is een video, gemaakt met een mobieltje door een inzit tende van de gecrashte Airbus 320 van Germanwings, authentiek? De Duitse krant Bild en het Franse tijd- schrijft Paris Match beweren opna mes te bezitten waarop de laatste momenten van het ramptoestel zouden zijn vastgelegd. De video zou enkele secon den duren. Er zou gegil op klinken en in verschillende talen de uitroep 'Mijn god!' foto Yves Malenfer/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4