lekJceA/ Ei Men neme: 8 eetlepels lauw water en meel... Margot 44 Zuurdesembrood is veel beter. Alle broden zijn anders. We vormen het met de hand 44 Desembrood vereist geduld, maar met goede ingrediënten, moet het lukken 8 UIT Op deze pagina's worden verhalen over eten geserveerd en af en toe valt er van een recept te genieten. Streekproducten komen aan bod en we schromen niet om tips over voeding te geven. Kijk voor meer info op www.lekker-zeeland.nl en mail tips naar info@lekker-zeeland.nl In restaurants krijg je goed desembrood met een knapperige korst. Zeeuwse bakkers spelen daar op in. Ik hou wel van een eitje op zijn tijd. Iedere zondag eet ik er één na het sporten. Het liefst zacht gekookt op een geroos terde, bruine boterham samen met wat tuinkers. Heerlijk. Maar nu is het Pasen en tijd voor meer dere eieren. Niet alleen bij het ont bijt, maar ook om te zoeken. Dat blijft toch leuk, hoe oud de Man nen ook zijn. Meestal gaan we met een club mensen naar het bos of het strand. We houden dan een speurtocht met verstopte eie ren met daarna een picknick. Mits het weer het toelaat natuurlijk. Al is de voorpret vaak al net zo leuk. Vroeger hadden mijn ouders kriel kippen in de achtertuin. Daar had den we ook krieleitjes van. Kleine eitjes, maar met heel veel smaak. Die kippen zaten in een hok en liepen soms los. Dan moesten we vervolgens eieren gaan zoeken. Overal en nergens legden de da mes al kakelend de eitjes. Er was ook een haan bij. De enige man in het kippenhok en hij liet goed van zich horen. Als je na het uit gaan 's nachts thuis kwam, kon je maar beter het licht niet aan doen. Dan dacht hij namelijk al dat het ochtend was en begon met kraaien. En bleef dat doen, zelfs midden in de nacht. Ik ge loof niet dat onze buren dat zo fijn vonden. Wijzelf overigens ook niet. Eierschillen herge bruik ik trouwens. Ik stop ze bij de druivenplant in de aarde. De druif schijnt behoefte aan kalk te hebben en dat zit volop in de eierschil. Voor de Mannen kocht ik deze week al een doosje cho colade eieren. Melk en puur. De ze eieren hadden een Max Havelaar/Fairtrade keurmerk. Dat wil zeggen dat de eieren duurzaam geproduceerd zijn en dat de boeren een eerlijke prijs krijgen. En dat is wel zo fair want ik las laatst dat een gemid delde cacaoboer in Ivoorkust maar 48 eurocent per dag ver dient. Daar kan hij zijn gezin niet van onderhouden en zeker geen Pasen van vieren. Daarom smaken deze eieren niet alleen beter, ze zijn ook beter voor ie dereen. Vrolijk Pasen! Jumbo gaat op jacht naar de online klanten van Albert Heijn Mosselbedrijf Krijn Verwijs verwerft eerste kreeft Margot Verhaagen heeft een ongeremde belangstelling voor voeding, eten en voor alles wat op culinair gebied gebeurt. Ze schrijft hierover wekelijks in deze column en trekt daarvoor de provincie door. Zuurdesembrood is in. Of eigenlijk, het is al een heel oud recept wat nu weer helemaal in is en overal als 'au thentiek' wordt verkocht. De aller eerste broden werden op deze ma nier gemaakt. Pas vanaf de 19e eeuw wordt gist als basis gebruikt om brood te bakken. Desem is een mengsel van bloem en water dat in een warme omge ving spontaan fermenteert. Dat komt doordat melkzuurbacteriën in de bloem zich vermeerderen. Een van de redenen dat desem brood in is, komt doordat het vooral lekker is. Het smaakt een beetje zurig. Door de desem rijst het brood, krijgt het een mals kruim en is het langer houdbaar. Steeds meer mensen zijn op zoek naar een smaakbeleving. In restau rants krijg je goed desembrood met een knapperige korst en dat willen steeds meer mensen thuis ook. En gelukkig zijn er Zeeuwse bakkers die dit begrijpen. Renee Looman uit Goes (23) is ei genaresse van 'In de Bakkerij'. Ze heeft speciaal voor die naam geko zen omdat mensen in haar bakke rij komen en niet in de winkel. Zo zien klanten van dichtbij het proces van het broodbakken. Al haar brood is desembrood. Ze leer de het vak bij een echte koks- school in Parijs, nadat ze jaren zoekend was naar wat ze later wil de worden. Op 'le Cordon Bleu' werd ze gedrild in de keuken en ontwikkelde ze een voorliefde voor mooie producten. Ze beland de vervolgens in Zaandam bij Francois Brandt, een Fransman van Nederlandse komaf en we reldkampioen broodbakken. Nu bakt ze haar eigen zuurdesem brood naar Frans recept. Looman: „Zuurdesembrood is veel beter voor de spijsvertering dan het gist- brood. In mijn broden zitten geen E-nummers en geen enzymen. En alle broden zijn anders. We vormen het deeg, dat met zeezout wordt gebakken, met de hand." Ook bakker Boussen in Sint Jan steen gebruikt in alle broden de sem. Broodverbeteraars en smaak versterkers komen er niet in. Zo ligt er ambachtelijk brood in de winkel waar veel handwerk bij komt kijken. Een van hun broden is naast de sem, bereid met karnemelk om het te laten rijzen. Door de karne melk wordt het brood vrij smeuïg van textuur, een beetje cakeach tig, en het heeft een heel eigen smaak. Ook Herman Lelieveldt, docent aan de University College Roose velt, is groot liefhebber van de sembrood en op zoek naar het ul tieme recept. „Door de indus triële voedselproductie", vertelt hij, „moest brood steeds efficiën ter gemaakt worden waardoor het op de smaak inleverde. Daar werd gist voor gebruikt. En hoe meer gist, hoe sneller er gebakken wordt maar het brood wordt hier door juist minder lang houdbaar. Ik denk dat de houdbaarheid sa menhangt met de tijd die je be steedt aan het proces om het brood te maken." In een zuurde semdeeg gaat overigens heel veel water. Dat verdampt in de oven. Hij bakt zelf acht broden per week en heeft een pizzasteen in de oven. Die geeft een nog beter resultaat en zorgt voor een knap perige korst die er voor zorgt dat het brood zo lekker is. Zijn ideale brood heeft naast een knapperige korst, grote gaten en is luchtig van structuur. „Desembrood ma ken vereist geduld en een voorbe reiding om een zogenaamde star ter te maken. Met goede ingre diënten en als het even kan een ovensteen in de oven, moet het lukken." Om zelf een desembrood te bak ken moet er eerst zuurdesem 'star ter' worden gemaakt van 8 eetle pels meel met lauw water. Roer dit tot een papje en laat het op een warme plek 24 uur rusten. Het papje wordt enigszins grijs en gaat bubbelen. Roer er na twee dagen een hand bloem en wat wa ter door, herhaal dit de 2 dagen er na ook. Dag 6 is het desem klaar. Maak dan van 125 gr. desemstar- ter, 1,5 theelepel zout, 500 gr. Zeeuws tarwemeel en 3 dl warm water een deeg. Blijf kneden, min stens 10 minuten, zodat de gluten hun werk kunnen doen en het deeg niet meer plakt. In totaal moet het deeg daarna wel mini maal 3 a 5 uur rijzen. Laat je het langer staan, dan wordt het te zuur. Verwarm de oven op de hoogste stand en bak het brood in 35 minuten af. Zet er een bakje met water naast. Wordt de boven kant te zwart, leg er dan een stuk aluminiumfolie overheen. Laat het brood afkoelen op een rooster. Lekker met Zeeuwse roomboter en een plak boerenkaas Jumbo gaat online de concurrentie aan met markt leider Albert Heijn. De Brabantse supermarktke ten, die de afgelopen vijfjaar uitgroeide tot twee de supermarkt van Nederland, komt met een con current van AH.nl. Dat zegt financieel bestuurder Ton van Veen woensdag in een interview met Het Financieele Dagblad (FD). Jumbo wil de komende tijd drie tot vijf afhaalpunten voor boodschappen per week openen. In de zomer wil het bedrijf zo'n honderd 'pickup points' hebben. De opbrengst van de eerste Oosterschel- dekreeft die 26 maart in de vismijn van Colijnsplaat is geveild gaat naar de Stich ting Pink Ribbon. De kreeft bracht in een Amerikaanse veiling - waarbij iedere bie der betaalt voor zijn of haar bod - 23.900 euro op. De eerste kreeft ging uiteindelijk naar de laatste bieder: mosselbedrijf Krijn Verwijs uit Yerseke. Het vangstseizoen van kreeften loopt tot 15 juli. Niets mis met het door Margot Verhaagen Bakker Renee Looman Liefhebber Herman Lelieveldt I Een lekkere en gezonde zuurdeeg boterham

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 49