Muziekhistorie broertjes Gibb centraal in 'Nights on Broadway' Gork A27 gelooft niet in hokjes UIT 5 Hit na hit scoorden de broers Barry, Ro bin en Maurice Gibb, ofwel The Bee Gees. In de jaren zestig waren ze mate loos populair. 'Massachusetts?', 'Don't forget to remember me' en 'Words' om er slechts enkele te noemen. In de twee uur durende show 'Nights on Broad way' woensdagavond in de Nieuwe Kerk in Zierikzee staat de muziekgeschiedenis van de Bee Gees centraal. In totaal komen zo'n dertig hits voorbij, waar onder natuurlijk ook 'Jive talkin', 'How deep is your love', 'Stayin'alive' en 'Tragedy'. Een overvalst Bee Gees-hoogtepunt voor velen was de soundtrack van de film Saturday Night Fever. Ook daaraan wordt aandacht be steed in 'Nights on Broadway'. De nummers worden gespeeld met de stem men en arrangementen die bij de toehoor ders ongetwijfeld veel herkenning en herin nering zullen oproepen. Dat geldt voor zowel de samenzang van het drietal als de indivi duele stemmen, waarbij de meeste aandacht uitgaat naar de hoge (falset) stem van Barry Gibb. Zijn specifieke stemgeluid wordt nu ge zongen door Tony Kelly. Ballads en rustige nummers worden afgewisseld met uptempo nummers. Tijdens het concert wordt een groot aantal originele Bee Gees-foto's, vaak nog in zwart /wit, op een groot beeldscherm geprojecteerd. een lied. Kasten vol had ik ervan op een gegeven moment. En voor dat je het weet ben je veertig en liggen die kasten nog steeds vol. Zonde om daar niks mee te doen, dus trok ik de stoute schoenen aan en zocht de tekstschrijver van Herman van Veen op, Rob Chris- pijn. Hij zag wel wat in een aantal van mijn teksten. Ook Bram Ver meulen zag ik als voorbeeld. Jam mer dat het met hem nooit tot een gesprek is kunnen komen. Maar het vertrouwen was er om iets naar buiten te brengen." Met het benaderen van contrabas sist Jos Caspers en gitarist en ar rangeur Tom Bak was de basis ge legd voor Bender. In 2012 ver scheen het debuutalbum en volg de een tocht langs vooral kleine zalen. Op kousenvoeten bouwde het trio aan een reputatie. Radio- muziek voor de zondagochtend of in programma's waar kleinkunst gedijt. Na de zalen volgden de eer ste, ook nog kleine, theaters, meestal een groep nieuwe fans achterlatend. 'Bender dendert door' heet het theaterprogramma waarmee in februari is gestart. In middels zagen na het album twee singles met bijbehorende clips het licht. De eerste - 'Wonder' - verscheen vorig jaar vlak voor het WK voetbal en kwam bij elk sportprogramma wel een keer langs. Een 'atypisch en intelligent voetballied', heette het, maar wel mooi, ook omdat het ergens over gaat. Deze week verscheen 'Van deze Hoogte'. Een lied over het af stand nemen, het gevoel van ge wichtloosheid, het loslaten. Echt Bender dus. Inmiddels wel met de komst van percussionist en trompettist Rodney Calis uitge breid tot een kwartet. „Op de plank liggen genoeg lied jes voor een volgend album. Zou mooi zijn als dat er eind dit jaar ligt", zegt Bert Vissers. „De ener gie en tijd gaat voorlopig nog wel in het toeren zitten". Ze doen dat overigens ook met nieuw werk en altijd met liedjes die lang na-echo- ën. Het gevoel dat je even van de wereld verdween. Tim. "En het is energieker", zegt bassist Tom Ne ve (24). De vier Zeeuws-Vlamingen uit Hulst, Terneuzen, Mauritsfort en Sint Jansteen studeren of werken nu allemaal elders. Toch komen ze elk weekend nog bij elkaar in Zaamslagveer om te repeteren. „Het is de meest logische plaats om samen te ko men. Zeeuws-Vlaanderen is de vruchtbare grond waaruit Gork ontsproten is", meent Tim. Het gaat goed met Gork A27: Ze wonnen onder meer de Zeeuwse Belofte in 2011 en de eerste edi tie van Steenworp. Door deelname aan bandwed strijden mochten ze op Concert At Sea en Vest- rock spelen. Ook deden ze het voorprogramma voor grote bands als Moss, Di-Rect en Peter Pan Speedrock. Ze vallen op door hun typische klank die ergens tussen jazz, alternatieve rock en indie in zit. Ook hun felle podiumpresentatie is inmid dels legendarisch. Van veel bands wordt gezegd dat ze niet in een hokje te plaatsen zijn. „Maar bij ons is het écht waar", zeggen de jongens in koor. De Zeeuws-Vlaamse band Gork A27 heeft zo wat alles al gewonnen wat er te winnen valt in Zeeland. Zaterdag trekken de vier muzikanten daarom naar Amsterdam en zijn ze van plan poptempel Paradiso op zijn grondvesten te laten schudden. Uit meer dan negenhonderd aanmeldingen werd Gork A27 gekozen om mee te doen aan het 30x20 Minutenfestival van Pinguinradio dat plaatsvindt in een uitverkocht Paradiso. Ze spelen in de bo venzaal van het vermaarde poppodium. Dertig uit verkoren bands mogen ieder twintig minuten spe len. De publiekswinnaar mag 's avonds nog een keer optreden. „We hebben er enorm veel zin in", zegt drummer Job Roodhuizen (22). „En het is de ideale gelegenheid om de nieuwe nummers te spe len die ook op onze eerste EP staan. Eind mei ver schijnt de plaat", zegt zanger Tim Roos (23). Want daar is de band de afgelopen tijd druk mee bezig geweest. „Na het vertrek van onze saxofonist wa ren we gedwongen nieuwe nummers te schrijven. We hebben ons een tijdje teruggetrokken om aan nieuwe muziek te werken", zegt gitarist Jesse de Koeijer (24). Voor het eerst zegt de band echt te vreden te zijn met hoe ze klinken. „Onze nieuwe muziek is optimistisch, er zit veel hoop in", vindt DONDERDAG 2 APRIL 2015 Nostalgie viert hoogtij in 'Nights on Broadway' gewijd aan de Bee Gees. Woensdag 8 april, Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.15 uur. door Bender Muziekgroep Bender met vlnr: Tom Bak, Jos Cas- pers, Rodney Calis en Bert Vissers, foto PR Zaterdag 4 april, Zoldertheater Razz matazz, Oost-Souburg, 20.30 uur; (kaarten €12,50). Gork A27, vlnr: Jesse de Koeijer, Tim Roos, Job Roodhuizen, Tom Neve. foto Peter Nicolai door Sophie Stockman Gork speelt zaterdag 4 april in een uitverkocht Paradiso. Op vrijdag 10 april spelen ze om 20.00 uur in cafe Den Engel in Terneuzen, na de rekwisietenveiling van de film 'De Overkant' van Marnix Ruben. Zanger Tim Roos speelt ook een rol in de film, gebaseerd op een verhaal van Freek de Jonge in de bundel 'Zondig in Zeeland'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46