Diederik van Vleuten herneemt vertelling over Nederlands-lndië Podiumagenda 4 UIT Daar werd wat groots verricht', luidt de titel van de theatrale vertelling van Diederik van Vleuten over de val van Nederlands-lndië. Hij stond er eerder al mee in het theater, maar op indringend verzoek heeft hij de voorstelling hernomen. Op die reprise-toer doet hij zaterdagavond de Stadsschouwburg Middelburg aan. In de aangrijpende en monumentale vertel ling 'Daar werd wat groots verricht' voert Diederik van Vleuten het publiek mee door het veelbewogen leven van zijn oudoom Jan, de planter die de Tweede Wereldoorlog in Azië op zich af ziet komen. Het is een ver haal van opkomst en ondergang, nederlaag en overwinning tegen de achtergrond van de Japanse bezetting van Nederlands-lndië en alles wat daarna nog kwam. Van Vleuten ver telt de geschiedenis met slechts enkele attri buten: een piano, een tafeltje en een kist, fo to's en memoires en een tropenhelm. Zijn optreden is niet in een simpele aandui ding van een genre te vatten. Het is een fasci nerende mix van cabaret, documentaire, per soonlijke herinneringen, verhalen vanuit de eigen familie en vooral ook van eigen ver wondering, bewondering en afkeer van Van Vleuten over veel wat er gebeurde. De voorstelling werd geregisseerd door Be rend Boudewijn. Goes Vlissingen Goes Boemtikfest, eerste editie, Goes Vlissingen Zierikzee Goes Vlissingen Muziekgroep 'Bender' staat voor: kleinkunstige liedjes met een vleugje jazz, wat zigeunerklan ken en een paar noten flamenco. De vier man nen treden zaterdagavond op in zoldertheater Razzmatazz in Oost-Souburg. Vier mannen van middelbare leef tijd, ooit begon nen in allerlei bandjes en de mu ziek vervolgens nooit meer losgela ten. 'Bender' is sinds een jaar of vijf hun nieuwe project. Bijeen gebracht door liedjesschrijver, zanger en gitarist Bert Vissers uit Haarlem. Daar komen ook de muzikanten vandaan en door hun muziek waait een zilte zeewind en hoor je zand op de stembanden. Kleinkunstige liedjes met een vleugje jazz, wat zigeunerklan ken en een paar noten flamen co. Vaak een saluut aan de stilte waarin het mijmeren tot kunst is verheven. Wie een concert of de cd 'Voor Het Te Laat Is' heeft gehoord, mijmert nog een tijd je verder. Zaterdagavond komt Bender met hun arsenaal Ne derlandstalige liedjes naar het intieme zolderpodium Razzma tazz in Oost-Souburg. 'Op een dag roept het leven, het staat juichend voor mijn raam' zomaar een regel uit zomaar een liedje van de cd. Het repertoire van Bert Vissers zit er vol mee. Achteloos bijna, maar overgoten met weemoed, nostalgie en voorzien van dei nende melodielijnen. Het is spelen met de taal op een vierkante meter. Het lijkt alsof Bender de fakkel overneemt van de schrijvende muzikanten aan het nooit eindigende ge dicht over de levenskunst. In de voetsporen van chansonniers en singer-songwriters die lied jes maakten als een hand op je schouder, een duwtje tegen je hoofd. Het Nederlandse lied met poëtisch elan. „Dertien jaar was ik toen het schrijven begon", vertelt Bert Vissers. „Het zoeken naar woor den voor allerlei emoties. Een oudere broer had platen van Herman van Veen, dat moet een trigger geweest zijn. Een an dere broer had platen van James Taylor, Crosby, Stills Nash en van Neil Young. De opbouw van die songs vind ik nog steeds prachtig en combineerde ik met mijn Nederlandstalige teksten. Ik zocht de poëzie, maar altijd ook de vorm van Diederik van Vleuten in 'Daar werd iets groots verricht'. Zaterdag 4 april, Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur. Middelburg Diederik van Vleuten 'Daar werd wat groots verricht', Stadsschouwburg, 20.00 uur 'Zadelpijn en ander vrouwenleed', het Middelburgs Theater, Minitheater, 20.00 uur Rolr Joost de Lange Experience, De Spot, 21.00 uur Ton van der Ceijn en Jazz-Reunion Quartet, Café Desafinado, 22.00 uut Oostburg Koninklijke Muziekvereniging Veronica m.m.v. chansonnière Micheline Van Hau- tem, Ledeltheater, 20.00 uur Goes Orgelconcert door Arno van Wijk, Grote of Maria Magdalenakerk, 20.00 uur Ouwerkerk Syrène Saxofoonkwartet: 'Der Tod und vier Madchen', Watersnoodmuseum, 16.00 uur Vlissingen Kunstboekenbeurs, Willem3, Oranjestraat, 13.00 - 17.00 uur Muziekoptreden duo Broazinha, Panta Rhei, 16.00 uur WOENSDAG 8 APRIL Cran 'Irish Folk from the heart', De Mythe, 20.00 uur Oost-Souburg Muziekgroep Bender, Razzmatazz, 20.30 uur Middelburg Wouter Deprez: 'Hier is wat ik denk', Stadsschouwburg, 20.00 uur Rilland Mark van de Veerdonk 'TOF', Luctor et Emergo, 20.00 uur Terneuzen 'Romeo Julia', Het Zuidelijk Toneel, Scheldetheater, 20.00 uur Terneuzen Veldhuis Kemper 'Of de gladiolen', Scheldetheater, 20.00 uur Philharmonie 50plus, Atrium ter Reede, 14.30 uur DONDERDAG 2 APRIL Toneel 'Suikerland', Theaterproductie huis Zeelandia, De Mythe, 20.00 uur Terneuzen Herman van Veen 'Een waar feno meen', Scheldetheater, 20.00 uur VRIJDAG 3 APRIL Goes U2: The Show, De Mythe, 20.00 uur Podium 't Beest, 20.00 uur Middelburg Martijn Koning 'Koning Chaos', Stadsschouwburg, 20.00 uur Bluesband Rooster Cogburn, Café Desafinado, 22.00 uur Oostburg Koninklijke Muziekvereniging Veronica m.m.v. chansonnière Micheline Van Hau- tem, Ledeltheater, 20.00 uur Terneuzen The REACH OUT Tour, Scheldetheater, 20.00 uur ZATERDAG 4 APRIL Open Mie van Jeugdtheaterschool, Podium 't Beest, 20.00 uur Kapelle Zwaanfest met de bands Blitzkrieg, Harbour of Souls,Steeier en Hardball, HCR De Zwaan, 20.00 uur Kunstboekenbeurs, Willem3, Oranjestraat, 13.00 - 17.00 uur Muziekoptreden: Behind the Mirror, Café De Concurrent, 22.30 uur Eendaagsfestival Heavywave met o.m. Tellurion, Monomyth,Snoggletooth, Brogum, vanaf 14.00 uur ZONDAG 5 APRIL Jules Deeider en Bas van Lier: De Deel- deliers en DJ Sandstorm, Podium 't Beest, 15.30 uur Middelburg The Dead Flowers, Rollings Stones tri bute-band, Café 't Schuttershof, 17.00 uur Joris Posthumus Quartet met speciale gast Yuichiro Tokuda, Café Desafinado, 21.30 uur Terneuzen Stephanie Francke met band The Nine, Porgy en Bess, 15.00 uur Kunstboekenbeurs, Willem3, Oranjestraat, 13.00 - 17.00 uur Vinylbeurs, De Piek, 14.00 uur Woodworks, Zeeuwse akoestische folk-rock band, Café De Concurrent, 17.00 uur MAANDAG 6 APRIL Cadzand Wereldvredesvlamconcert door Lenny Kuhr met 'Wie ben je?', Protestantse Kerk, 16.00 uur Zilte zeewind waait door René de Dreu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45