Zwarte komedie Suikerland nog enkele keren te zien in Zeeland 2 UIT Suikerland, de nieuwe productie van Theaterproductiehuis Zeelandia is vanavond te zien in Theater De Mythe in Goes. Dat is een van de laatste kan sen om dit enthousiast ontvangen toneel stuk nog in Zeeland te zien. Op donderdag 9 april is er nog een opvoering in De Zandput in Serooskerke (W) en op vrijdag 10 april in De Meiboom in Krabbendijke. Verder wordt 'Suikerland' tot eind deze maand alleen nog in de Randstad gespeeld. „En wie nou denkt: 'ik wacht wel op de repri se tijdens het Zeeland Nazomerfestival dit jaar', die vist achter het net, want 'Suiker land' gaat niet in reprise tijdens het komen de festival", laat directeur Henk Schoute van het ZNF op voorhand maar vast weten. 'Suikerland' is geschreven door Peer Witten- bols en heeft alles met Zeeland te maken. Het stuk gaat over de twijfels, angsten, hoop en levensverwachtingen van drie dertigers. Over weggaan uit Zeeland, over de lokroep van de Randstad en over het terugkomen naar de geboortegrond. Voor de één betekent het terug naar de warme moederschoot, voor de ander betekent het eeuwig knel blijven zitten in het geboortekanaal en voor de der de rust, regelmaat en voorgoed op vakantie in eigen land. De rollen worden gespeeld door Eva Marie de Waal, Lottie de Bruin en Jan Paul Buijs. De regie is van Lidwien Root haan. Door de keuze voor een blazers sectie, trio strijkers en een ritme sectie kleurt de muziek bij The Ni ne van lyrische en intieme kamer jazz tot overweldigende geïmpro viseerde bewerkingen. Dat lyrische element valt voor een groot deel op het conto van Stephanie te schrijven. Haar werk, zowel op debuut 'Florigen' als op het nieuwe album 'Rip ples', kent veel verhalende en me lodieuze kanten. De titel van dat laatste album suggereert verande ring, actie en reactie. „Voor het nieuwe album gaf ik mezelf de op dracht juist minder vanuit een melodie te schrijven. Geen ak koorden nemen als uitgangspunt maar beginnen met een paar no ten en daarmee de diepgang zoe ken achter een idee of gedachte. Datgene wat je inspiratie zou kun nen noemen is altijd iets vaags. Het moet groeien, zich ontwikke len en verder gaan dan de opper vlakte. Zo ontstaat er bij mij een nieuw muziekstuk. Los van ver wachtingen of regels. En dan volgt eigenlijk het spannendste moment; je legt het voor aan de muzikanten waarmee je het gaat opnemen en uitvoeren. Ook dan is het de kunst je open te stellen voor ideeën. Uiteindelijk is iets af als ik er tevreden over ben." Op haar nieuwe album klinkt de muziek wat wranger en donker der, maar is er altijd dat contrast met de beheersing van al de muzi kale uitwijdingen die voor lucht en licht zorgt. Het tekent haar ta lent dat ze ook in de door haar sa mengestelde groep The Nine kan sturen. „Een voorrecht om met zo veel goede muzikanten te wer ken. Tenslotte sla je alles wat je hoort wel ergens in je hoofd op en neem je dat vaak onbewust mee als een volgende stap die je muzikaal kan zetten." The Nine treedt zondag in Terneu- zen op met Bonno de Lange (cel lo), Bram Faber (altviool), Ben Mathot (viool), Stephanie Francke (saxofoons), Joris Roelofs (baskla rinet, saxofoon), Leonard Evers (trompet) Tony Roe (piano), Ste fan Lievestro (bas) en Friso van Wijck (drums). met andere talentvolle muzikan ten buiten je eigen comfort zone te treden. Met drummer Friso van Wijck en trompettist Leonard Evers ben ik aan de slag gegaan om muziek te schrijven. Ook dacht ik aan een band met drie triobezettingen. Heel anders dus dan het werken voor en met mijn eigen kwartet en vertrouwde mu zikanten. Dat geeft houvast, je weet wat je kan verwachten. Bij The Nine was dat niet zo. Ieder een heeft een eigenzinnige in breng ook met eigen composities. Dat levert spannende muziek op, veel afwisseling en het zoeken naar grenzen." Saxofoniste Stephanie Francke laat zondag in eigen provincie met 'The Nine' horen wat 'Pack Project' haar bracht. tephanie Francke (1989) komt zondag middag 5 april naar Porgy Bess in Ter- neuzen. Zij treedt daar op samen met de band 'The Nine'. Stephanie kreeg vorig jaar van Jazz International Rotterdam de kans een nieuwe uitdaging aan te gaan. De oorspronkelijk uit het Zeeuwse Zoutelande afkomstige saxofoniste mocht een groep jazz muzikanten samenstellen om daarmee aan een eenmalig con cert te werken. Ze koos acht geta lenteerde jonge muzikanten waar mee ze nog niet eerder had sa mengewerkt voor dit 'Pack Pro ject' en doopte dat met de toepas selijke naam The Nine. De reacties op het concert waren lovend en enthousiast. Eigenlijk zoals alles wat Stephanie aanpakt niet onopgemerkt blijft. Naast haar eigen kwartet, waarmee ze op 1 mei het nieuwe album 'Rip ples' in Rotterdam lanceert, is het voor The Nine niet bij die ene keer gebleven. Om als jonge jazzmuzikant voor het 'Pack Project' een eigen band te mogen samenstellen, moet je al wel wat bewezen hebben. Bij Stephanie ligt dat bewijs er zonne klaar. Cum laude afgestudeerd aan het Codarts conservatorium, het winnen van de Erasmus Jazz- prijs in 2012, optreden bij North Sea Jazz en debuteren in 2013 met krachtig en uitgebalanceerd eigen werk op haar album 'Florigen' vor men bij elkaar sowieso een mooie introductie. „Het project is bedoeld om samen Lottie de Bruin, Jan Paul Buijs en Eva Marie de Waal. foto Lex de Meester Don. 2 april, De Mythe, Goes, 20.00 uur. zone Zondag 5 april, Porgy Bess, Temeu- zen, 15.00 uur. Francke stapt uit comfort Saxofoniste Stephanie Francke ging gretig de uitdaging van het 'Pack Project' aan. door René de Dreu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43