Terèse van Lare maakt rentree in Paas Kustloop Kluivert kan verder met 'Project Curasao' Belgisch voetbal wordt hervormd 34 SPORT BOEK In de biografie van topscout Piet de Visser, geboren in Oost-Souburg, weerklinkt de echte liefde voor het spel. De 66-jarige Van Lare, in triatlon en duathlon in diverse leeftijds klassen zestienvoudig wereldkam pioene, drie keer Europees kam pioene en 32 keer nationaal kam pioene, werd vorig jaar juni tij dens een fietstraining door een auto geschept. Met een hersen schudding, een gebroken schou derblad, een dubbele breuk in het schaambeen en een vijfvoudige breuk in het bekken werd ze afge voerd naar het ziekenhuis, waar de medici aanvankelijk sterk twij felden of Van Lare ooit nog zou kunnen sporten. Het herstel ging onverwacht goed en in december leek het erop dat de Sluisse in de plaatselijke Urban Trail als hardloopster zou terugke ren. Tijdens een looptraining struikelde ze echter over haar hond, waarbij ze haar bovenarm brak. Na een nieuwe periode van revalidatie lijkt het nu toch echt te gebeuren. „Ik denk dat ik weer op de goede weg ben", stelt Van Lare. „Maar zeker weet ik het niet. Daarom loop ik in Breskens de kortste afstand. In de trainingen gaat het lekker, maar ik weet nog niet hoe m'n lichaam in een wed strijd reageert. Eigenlijk is het een wonder dat alles goed is geko men. Alhoewel, een breuk in m'n bekken is nog niet geheeld. Ik heb er alleen geen last van." En daarom is ze alweer bezig met het maken van plannen. Er staan verschillende wedstrijden in haar agenda geschreven, al is het nog in potlood. Voor haar ongeluk was Van Lare vooral van plan Zeeuwse hardlooprecords in haar leeftijdsklasse 65+ te verbeteren. Dat is ze nog steeds, onder voorbe houd: „De kracht in m'n bekken is nog niet terug. Ik maak kortere stappen dan vroeger in dezelfde frequentie. Het gaat dus nog niet erg snel. Maar de dokter zegt dat het goedkomt. En ik wil nog erg graag. Ik wil laten zien dat je op hogere leeftijd toch nog wat kunt presteren." Zwemmen blijft Van Lare ook doen, maar het fietsen heeft ze af gezworen. Dat durft ze niet mee. „Je bent zo kwetsbaar op een fiets. Ik heb vaak het beeld van Mare Herremans voor ogen. Een toptriatleet die van z'n fiets viel en nu in een rolstoel zit. Dat risi co wil ik niet meer lopen." Dat Curasao het WK van 2018 in Rusland haalt, lijkt uitgesloten. De weg er naartoe is bijzonder lang en hoe verder het land komt, hoe sterker de tegenstanders wor den. Kluivert hoopt echter zo ver mogelijk te komen, al is het alleen maar om het voetbal op het Cari bische eiland een impuls te ge ven. De volgende tegenstander is Cu ba, opnieuw in een thuis- en uit wedstrijd. Kluivert hoopt voor dat tweeluik op 8 en 16 juni op nieuw enkele nieuwe gezichten te verwelkomen. De duels met Montserrat maakten duidelijk dat een goede keeper geen overbodi ge luxe is, omdat Zeus de la Paz (PSV) nog te veel steken laat val len. Darryl Lachman liet wel zien een aanwinst te kunnen zijn voor Cu rasao. Hij werd onlangs over de streep getrokken en debuteerde te gen Montserrat in het nationale team. Tijdens de return opende hij dinsdagavond, toen het in Ne derland al nacht was, de score. De OISTERWIJK - In het boek 'Piet de Visser, voetbal als medicijn' van Willem Vissers, journalist van de Volkskrant, staat in de epiloog een prachtig citaat. Het is opgete kend uit de mond van David Luiz, de speler die door de Oister- wijker op het derde niveau in Bra zilië werd ontdekt. „Door Piet zie ik de werkelijke be tekenis van de hartstocht in het voetbal, geestdrift die me inspi reert om mezelf altijd weer te overtreffen", zegt de krullenbol van Paris Saint-Germain. „Ik ken geen twijfels: Piet is degene die dat enthousiasme voor voetbal meer vertegenwoordigt dan wie dan ook in mijn leven." De verdediger staat in die opvat ting niet alleen. Chelsea-trainer José Mourinho schreef het voor woord en zegt: „Piet houdt net zo veel van voetbal als ik. Dat is het grootste compliment dat ik aan ie mand kan geven die in de voetbal wereld werkt." Na de trieste le vensverhalen van Andy van der Meijde en Wim Kieft staat einde lijk de passie voor het pure voet bal weer eens centraal. Gingen Van der Meijde en Kieft bijna aan hun status als topvoet- baller ten onder, voor De Visser is de sport juist een levenselixer. Het geeft hem de kracht om door te gaan na weer een van de tallo ze zware operaties die hij moest ondergaan. Een hartoperatie maakte na 35 jaar een einde aan zijn trainers loopbaan. Die kende zijn hoogte punt bij RWDM. Jan Boskamp was er speler. „Het mooiste is dat De Visser altijd zijn eigen weg bleef gaan, hoe groot de druk en de invloed van buitenaf ook was." De meeste hoofdstukken eindi gen met zo'n citaat. Maar het is na tuurlijk vooral De Visser die zijn boeiende anekdotes vertelt. En die bekent dat hij van één beslis sing nog steeds spijt heeft. Tegen de zin van Colombo - de bijnaam voor zijn anderhalf jaar geleden overleden vrouw Janet - in teken de hij een contract bij ADO. Feye- noord had ook belangstelling, maar hij kon het geduld niet op brengen om te wachten. Het boek is niet alleen een boeien de schets van het leven van Piet de Visser, die geboren is in Oost-Souburg. Het laat ook de evolutie van het voetbal zien. De Visser komt zelfs met een aan klacht tegen het hedendaagse profvoetbal. Hij vindt het maar niks dat spelers soms al om een uur 's middags vrij zijn. Hij pleit voor één lange en twee korte trai ningssessies op een dag. Bij die laatste twee moet er onder lei ding van techniektrainers worden gewerkt aan basistechnieken, waar het zoveel voetballers nu aan ontbreekt. Vroeger leerde je verdediger van FC Twente kapte zich knap vrij en schoot via een verdediger raak (0-1). Na rust gooi de Montserrat alles op alles en kwam het langszij en daarna zelfs op 2-1. Bij die stand zou een ver lenging nodig zijn om een win naar aan te wijzen. Kluivert reageerde direct en bracht aanvaller Charlton Vicento binnen de lijn voor Lachman. Het bleek een gouden wissel. Zijn land bereikte zo met de hak ken over de sloot de tweede ron de van de WK-kwalificatie, waar door Kluivert zich de komende maanden bezig kan blijven hou den met 'Project Curasao'. De ad viseur zal de touwtjes nog wat ste viger in handen moeten nemen, om alles wat strakker te regelen en nog betere randvoorwaarden te creëren. Eind juni wordt een besluit geno men over een nieuwe hervor ming die het profvoetbal scheidt van de amateurs. „In de eerste klasse willen ze geen vehikels bin nenkrijgen", zegt Guy Craybex, voorzitter van de Nationale Voet bal Liga (NVL), zoals de tweede klasse wordt genoemd. Op 29 mei 1985 voltrok zich een van de grootste rampen in de voet balgeschiedenis. Het Belgische voetbal kreeg een wake-up-call, de soms krakkemikkige stadions werden verbouwd en veilig ge maakt. De topclubs zagen die noodzaak in. In de jaren die volg den werden de normen verder op getrokken, ook onder invloed van de Europese voetbalbond (Uefa). De mindere clubs in België blij ven daarbij achter. Bij de koploper in de derde klasse B, Royal Capel- len, staat een aggregaat vol diesel achter de tribune. Deze moet het stadion van stroom voorzien. De situatie is een doorn in het oog van de voetbalbond en het minis terie van Binnenlandse Zaken. Het is slechts een voorbeeld, want de clubs moeten voldoen aan een waslijst van veiligheidsei sen en de capaciteit van hun sta dions vergroten. Royal Capellen wil niet promoveren naar de twee de klasse, voorzitter Lucien Jac ques noemde dat eerder 'zelf moord', want zo'n grote investe ring brengt de club financieel aan de grond. „Clubs hebben te lang gewacht om de aanpassingen door te voe ren. Ze dachten 'het zal wel koe len zonder blazen'. Ook in de tweede klasse. Op de een-na-hoogste reeks in België mag je toch verwachten dat ze aan een aantal normen voldoen", zegt Craybex. De hervorming moet in België het kaf van het koren scheiden. De eerste klasse blijft overeind met zestien clubs. Van de acht tien clubs in de tweede klasse blij ven er acht over, zij spelen straks een 'Schotse competitie' waarin ze elkaar ieder seizoen vier keer treffen. De tien overige tweede klassers gaan naar de hoogste ama teurklasse, samen met de zes bes ten uit de derde klasse. Als de hervorming in juni wordt goedgekeurd, gaat deze in het sei zoen 2016/2017 in. door Koen de Vries SLUIS - Het heeft even geduurd, maar nu wijst alles erop dat Terèse van Lare haar rentree gaat maken. De atlete uit Sluis is na tien maan den blessureleed van plan maan dag in Breskens in de Paas Kust loop de draad weer op te pakken. „Ik doe het heel voorzichtig", tem pert ze te hoge verwachtingen. „Ik loop de kortste afstand, de 4,4 kilo meter." door Barry van der Hooft ST. JOHN'S/NIJMEGEN - Heel even had het er alle schijn van dat de pe riode van Patrick Kluivert bij de na tionale ploeg van Curasao beperkt zou blijven tot twee duels. Op be zoek bij het nietige Montserrat was alles tien minuten voor tijd bij een 2-1-stand in evenwicht en leek de thuisploeg door te drukken. Cu rasao hield echter stand en plaats te zich dankzij een doelpunt van gouden wissel Charlton Vicento (2-2) alsnog voor de tweede ronde van de WK-kwalificatie. BOEKRECENSIE door Wilber Hack Passie voor het pure V door Frank Timmers I Patrick Kluivert BRUSSEL - Dertig jaar na het Hei- zeldrama kampt het Belgische voet bal nog altijd met de gevolgen. De grote clubs in de eerste klasse heb ben hun stadions veilig gemaakt om een herhaling van de ramp te voorkomen. Zij verlangen van de clubs in de tweede klasse dat die ook aan die eisen rondom veilig heid en capaciteit voldoen. Met als gevolg dat daar clubs worden terug gezet en dat in de derde klasse clubs weigeren te promoveren naar de tweede klasse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35