44 Een belangrijke Onmisbare zoeksleutel Als een thermometer 32 ZEELAND BOEKENWEBLOGS ZEELANDGEBOEKT EN LITERATUUR IN ZEELAND GAAN SAMEN De twee grote boekenweblogs in Zeeland fuseren: Literatuur in Zeeland gaat op in Zeelandgeboekt. Schrijven is één ding. Maar als er vervol gens niemand naar je prachtig opge schreven volzinnen of tere dichtregels omkijkt, schiet je weinig op met je boekwerk. Daar om zijn uitgevers, boekhandela ren en auteurs gebaat bij aandacht in de media. Naast krant, radio en televisie zijn gespecialiseerde si tes en weblogs de laatste jaren een belangrijke bron van informa tie geworden. Wat heeft Zeeland op het gebied van literaire sites te bieden? Afgezien van een informatieka naal van de Zeeuwse boekhandels zijn er tot vandaag twee specifie ke boekenweblogs. De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg begon in 2008 met 'Literatuur in Zee land'. Daarop wordt aandacht be steed aan Zeeuwse roman- en ver halenschrijvers en dichters. Hele maal gericht dus op literatuur. In 2011 kwam daar een tweede web- log bij: Zeelandgeboekt van de PZC. Daarop worden in principe alle titels gesignaleerd en gerecen seerd, die met Zeeland te maken hebben - omdat de auteur Zeeuws is of omdat de inhoud van het boek in Zeeland speelt. Behalve literatuur ook historische werken, heemkundige tijdschrif ten, atlassen en fotoboeken. De nieuwe roman De man die haast had van de in Zeeuws-Vlaande- ren werkzame Jan Vantoortel- boom kwam op beide sites aan bod, het boek De oude kaarten van Zeeland alleen op Zeelandgeboekt. Voortaan is er maar één site: Zeelandgeboekt. Op dat adres - www.pzc.nl/zeelandgeboekt - komt alles, wat beide sites nu stap vooruit voor iedereen die alles van de Zeeuwse letteren wil weten apart te bieden hebben, beschik baar. Daarbij moet u denken aan bijvoorbeeld de uitgebreide schrij versbiografieën van Literatuur in Zeeland - van Barbara Joy tot Floortje Zwigtman. Die info over Zeeuwse schrijvers kunt u nu op Zeelandgeboekt raadplegen onder de knop 'biografieën'. De site Literatuur in Zeeland had ook een rubriek met dossiers over bijzondere projecten, zoals Spre kende Gevels in Middelburg en Aardenburg Poëziestad. Die infor matie wordt in de loop van ko mend jaar via Zeelandgeboekt zichtbaar gemaakt. Dat geldt ook voor de rubriek met 'schrijftips': waar moet u aan denken als u een verhaal of roman wilt schrijven? De oude site Zeelandgeboekt gaat naadloos over in de nieuwe. Dat wil zeggen dat aan alle nieuwe Zeeuwse titels en tijdschriften blijvend aandacht wordt besteed. Tot nu toe zijn er ruim twaalfhon derd items aangemaakt op Zee landgeboekt. Dat geheel vormt een digitale boekenkast, waarin ie dere bezoeker op auteur, titel en onderwerp kan zoeken. Anya Marinissen, webredacteur en bibliothecaris van de Zeeuwse Bibliotheek/Scoop, blijft werken Eind 2014 werd de Prijs van de Zeeuwse Boek handels toegekend aan het weblog Zeelandge boekt. Anne de Jager van Boekhandel De Vries in Zierikzee zei toen onder meer: „Be langrijk is dat het Zeeuwse boek aandacht krijgt in de pers. Ook via internet zijn er diver se mogelijkheden, bijvoorbeeld de site van de Zeeuwse Bibliotheek. Dagelijks vernieuwen of toevoegen van informatie is van groot be lang. Eén website beantwoordt volledig aan dit criterium. Misschien kijkt u ook wel eens op deze site, genaamd Zeelandgeboekt. Wat erg gaaf is aan de prettig lezende recen sies is dat je meteen benieuwd bent hoe het boek er daadwerkelijk uitziet. Voor de boek handel is het Zeeuwse boekenweblog een on misbare zoeksleutel." „Voor een landelijke uitgeverij als WBOOKS is het vanzelfsprekend om in de provincie ac tief te zijn. Boeken over de eigen regio zitten de lezer dicht op de huid. Het boek dat wij over Zeeuwse kaarten uitbrachten bijvoor beeld, is voor Zeeuwse lezers letterlijk de ge schiedenis van de achtertuin. Aandacht voor nieuwe boeken in de krant en op een blog fun geert voor ons als thermometer. Wat wordt er over de boeken geschreven? Doen we het goed? Als er over een van onze boeken ge schreven is, horen we dat direct van de Zeeuwse boekwinkels die het merken aan de verkoop. In dat opzicht zouden we een Zeeuws boekenweblog niet graag missen." Johan de Bruijn, uitgever bij WBOOKS waarin opgenomen Literatuur in Zeeland waarin opgenomen Literatuur in Zeeland Eén blog voor alle Zeeuwse boeken door Jan van Damme Met ingang van vandaag fuseren bei de weblogs. 'Literatuur in Zeeland' verdwijnt als zelfstandige site en wordt opgenomen in 'Zeelandge boekt'. Wat verandert er voor u als lezer? Wie beheert de nieuwe site? Anne de Jager, boekhandel De Vries in Zierikzee Uitgever Johan de Bruijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33