Groeikansen HZ ook in zee met gemeente Veere Paasweekend met leuke presentjes en AANBIEDINGEN Hof EU buigt zich over uitstoot kolencentrale ZEELAND 27 commentaar 70.000 euro van VriendenLoterij voor Zeeland Vandaag berging zandschip Willem DOMBURG - De HZ University of Applied Sciences is een langduri ge samenwerking aangegaan met de gemeente Veere. Studenten en docenten van de Zeeuwse hoge school proberen samen met amb tenaren en ondernemers nieuwe oplossingen te vinden voor vraag stukken op uiteenlopende terrei nen als energiebesparing, zorg, welzijn en toerisme. De partijen hebben zich voor min stens vijf jaar aan elkaar verbon den. Dat is vastgelegd in een in tentieovereenkomst. Die werd gis terochtend ondertekend door wet houder René Molenaar en HZ-be- stuurder John Dane. Dat gebeurde in het bijzijn van ondernemers, ambtenaren en ver tegenwoordigers uit Veerse dor pen. Want ook die gaan van de sa menwerking profiteren, hoopt Molenaar. De HZ en de gemeente draaiden al enkele maanden proef met een onderzoek naar nieuwe mogelijkheden om gemeentelijke gebouwen en particulieren wonin gen energiezuiniger te maken. Daarbij kwam in beeld dat het ge meentehuis waarschijnlijk met eenvoudiger installaties energie kan besparen. Ook bleek, bij on derzoek in Serooskerke en Oostka- pelle, dat huiseigenaren aanhik- ken tegen de kosten van energie besparende maatregelen. Bekeken wordt hoe de nieuwe gemeente werkplaats in Grijpskerke energie neutraal kan worden gemaakt. In het verleden deden HZ-studen- ten al wel stageprojecten in Veere. Nu gaat het pas echt om samen werking. „De buitenwereld zal soms nauwelijks nog merken of die met een student of ambtenaar van doen heeft", zegt Molenaar. Van alle 24 HZ-opleidingen zijn studenten inzetbaar. Zo staan ook onderzoeken op de rails naar mo gelijkheden het toerisme te benut ten voor instandhouding van voorzieningen, en naar verbeterin gen in de ouderenzorg. De HZ University of Applied Sciences ziet groeikansen. Na spaarzame jaren investeert het onderwijsinsti tuut flink in gebouwen in Vlis- singen, Middelburg en Goes. Daarbij gaat het niet alleen om verbetering van de voorzienin gen. De HZ zoekt nadrukkelijk de samenwerking. Binnen én buiten Zeeland. De HZ ziet mo gelijkheden in watergerelateer- de studies. En in het verbinden van opleidingen tot zogenoem de academies. Die zijn aantrek kelijk met hun persoonlijk en kleinschalig onderwijs. De HZ heeft geen gebrek aan ambities. Dat is een goede zaak. Want het Zeeuwse onder wijs, dat van nature een smalle basis heeft, moet zich onder scheiden. Met slim gekoppelde studies, met stevige allianties met alle denkbare partners, en zeker ook met het Deltagebied als leefomgeving en tegelijk in teressant studieobject. Deze mix is een goed middel om stu denten hier te houden of hier heen te lokken. VLISSINGEN - De VriendenLoterij heeft in 2014 ruim 70.000 euro bij elkaar gebracht voor 67 clubs en verenigingen in de provincie Zee land. Europa Kinderhulp ontving het hoogste bedrag: 6067 euro voor de clubkas. Bij de Vrienden- Loterij hebben deelnemers de mo gelijkheid om voor een zelfgeko zen organisatie mee te spelen. De helft van ieder verkocht lot komt dan direct ten goede aan de club kas van de club of vereniging. In totaal verdeelde de Vrienden- Loterij bijna 3,9 miljoen euro on der clubs en verenigingen in Ne derland, dat is ruim 570.000 euro meer dan vorig jaar. BORSSELE - Het Europese Hof van Justitie moet beoordelen of de Ne derlandse Emissieautoriteit terecht het monitoringsplan voor de kolen centrale Borssele heeft afgekeurd. Dat heeft de Raad van State giste ren bepaald in een beroepszaak die was aangespannen door EPZ, de exploitant van de kolencentra le. De zaak draait om de vraag of de opslag van kolen meetelt in de uitstoot van koolstofdioxide en dus voor de aankoop van de beno digde emissierechten. EPZ staat op het standpunt dat uitsluitend het verbranden van kolen in de centrale meetelt. Als onderdeel van de emissievergunning diende EPZ dan ook voor de periode 2013-2020 een gewijzigd monitor plan in. De exploitant van de ko lencentrale vraagt daarin ook de geleverde hoeveelheid kolen te corrigeren, omdat er in de opslag kolen verloren gaan door 'broei'. Volgens de Emissieautoriteit staan Europese regels zo'n correc tie niet toe. Het Europese hof moet nu bepalen of zo'n correctie rechtvaardig zou zijn en of opge slagen kolen op 800 meter af stand behoren tot de kolencentra le. HOOFDPLAAT - De voorbereidin gen voor de berging van het ge kapseisde zandschip Willem bij de Hooge Platen op de Wester- schelde voor Hoofdplaat waren gisteren nog in volle gang. Het is de bedoeling dat de bok Cormo rant van sleep- en bergingsbedrijf Multraship het schip van zand- handel Faasse uit Goes dat maan dagavond bij het laden langszij zandzuiger Interballast 1 water maakte en kapseisde, vandaag wordt gekanteld en wordt leegge pompt. Daarna wordt het schip naar Terneuzen gesleept. Multra ship bestelde een tweede bok uit Rotterdam om het beunschip te bergen. Die arriveert in de loop van vandaag bij de Hooge Platen. Drie van de vier vestigingen van de HZ liggen straks op Walcheren, maar daar komt Zuid-Beveland nog bij met een dependance in Goes. DONDERDAG 2 APRIL 2015 door Henk Postma door Frank Balkenende Middelburg Vlissingen Sport- en Bewegingseducatie Huidig aantal studenten: 230 Waar: In de buurt van sportcomplex Omnium en Cios in Goes Wat: Studenten volgen de eerste twee leerjaren van hun opleiding in Goes; daarna in Vlissingen. Wanneer: Vanaf september 2016 Delta Academy Opleidingen: civiele techniek, waterma nagement, aquatische ecotechnologie en delta management Huidig aantal studenten: 425 Waar: Het Groene Woud in Middelburg Wat: Verhuizing naar voormalig provin ciegebouw Wanneer: Vanaf september 2017 De Ruyter Academy Opleidingen: engineering, technische bedrijfskunde, logistics engineering, maritiem officier Huidig aantal studenten: 550 Waar: Boulevard Bankert 154 in Vlissingen Wat: Nieuwbouw Wanneer: Gereed in september 2017 Hoofdgebouw Opleidingen op het gebied van economie, educatie, zorg, toerisme en techniek Huidig aantal studenten: 3300 Waar: Edisonweg 4 in Vlissingen Wat: Renovatie en sloop/nieuwbouw Wanneer: 2018-2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27