Waterschap wil veel vaker de straat op Meer mensen melden zich met geslachtsziekte Boze dromen 66 We vestigen academies op die plekken waar ze het best tot hun recht komen 26 ZEELAND HOGER ONDERWIJS HZ opent dependances in Vlissingen, Middelburg en Goes. Hoofdgebouw wordt gerenoveerd. donderdag Ik heb ze vaak, boze dro men. Van de week nog be vond ik me op een balk die boven een diep ravijn zweefde. Wat ik op die balk deed en hoe ik er op was be land - geen flauwe notie. Maar eng was het wel. In de diepte ontwaarde ik minstens een do zijn hongerige krokodillen, die met opengesperde muilen wachtten tot ik naar beneden zou tuimelen. En dat deed ik. Met duizelingwekkende vaart suisde ik in de richting van de krokodillenkaken en op dat mo ment ging de wekkerradio af. „Goedemorgen, dit is het nieuws van zeven uur", bevrijd de een wakkere omroeper mij uit mijn angstdroom. Hij sprak over de storm die over het land raasde, lange files, omgewaaide vrachtwagens, ontwortelde bo men, gestrande schepen en waarschuwde dat voor het noorden code oranje gold. Ik schoof de gordijnen open en zag de scherven van kapotge- waaide bloempotten verspreid over ons tuinpad liggen. Onze rozenboog was omgewaaid en de stormwind had de feestelij ke lampions die onze paraplu boom sierden aan flarden gebla zen. In de ochtendbladen heerste ook storm. Een storm van ver ontwaardiging. Over de ABN Amro-bazen die zichzelf op een salarisverhoging van een tonnetje hadden willen trakte ren; over een mogelijke fraude van diezelfde bank in een ver land. De nieuwslezer op de ra dio maakte melding van een brief van De Nederlandsche Bank waarin de ABN Amro-ba- zen onduidelijkheid over hun bijbaantjes werd verweten. „Als je weet dat je boter op je hoofd hebt, moet je niet in de zon gaan staan", zo luidt - las ik in mijn eigen krant - een oude spreuk. Lijkt me zinnig dat bij alle kantoren van de ABN een tegeltje met die wijsheid op de toiletdeur wordt gespijkerd. Nadat ik de ochtendkranten had dichtgevouwen bezorgde de postbode een brief van de Sa- bewa Zeeland, de instantie die belastingen int voor Zeeuwsen gemeenten en het waterschap Scheldestromen. Of ik maar even C 889,26 wil overmaken. 889,26! Helaas, géén boze droom. Formateur Denis Steijaert (CDA) zei dat gisteren tijdens de presen tatie van het nieuwe dagelijks be stuur. Ten opzichte van het vorige bestuur is er één verandering: de VVD maakt plaats voor Waterschapspartij Zeeuws-Vlaan- deren. De reden voor de breuk met de VVD is dat de liberalen willen onderzoeken of het water schap op termijn kan worden on dergebracht bij de provincie. „We wilden een onderzoek", reageert Conny Almekinders van de VVD. „Je mag je nooit laten verrassen door landelijke ontwikkelingen." Voor andere partijen is de zelf standigheid van het waterschap een zwaarwegend punt, stelt Steij aert vast. Daarom zat samenwer ken er met de VVD niet in. De coalitie bestaat nu uit CDA (4 zetels), SGP (3), Waterschapspar tij Zeeuws-Vlaanderen (3) en de fracties ongebouwd (3) en bedrij ven (3). Samen goed voor 16 van de 30 zetels, een nipte meerder heid. Steijaert: „Het is de grootst mogelijke meerderheid. Het dage lijks bestuur kan uit niet meer dan vijf partijen bestaan." Volgens hem zijn geen afspraken met andere partijen gemaakt om coalitievoorstellen te steunen. „Wel kan ik me voorstellen dat de fracties die dichtbij coalitiepar tijen staan ons steunen. Ik denk bijvoorbeeld aan de Algemene Waterschapspartij Zeeland." In het nieuwe dagelijks bestuur zitten Denis Steijaert (CDA), Gert van Kralingen (SGP), Rian de Feijter-de Feijter (Waterschaps partij Zeeuws-Vlaanderen), Luc Mangnus (ongebouwd) en Bert de Smet (bedrijven). De porte feuilleverdeling is nog niet be kend. Een ambitie van de nieuwe coalitie is om mensen beter uit te leggen wat het waterschap doet. „We streven naar grotere bekend heid. Daarom gaan alle bestuursle den de straat op. Zo gaan we va ker scholen bezoeken." Een ander speerpunt is om meer samen te gaan werken met het be drijfsleven. Dat moet ervoor zor gen dat het waterschap slimmer en goedkoper gaat werken. Dat le vert geen lagere tarieven op. Want er moet fiks worden geïn vesteerd (onder meer in het tegen gaan van de gevolgen van klimaat verandering). De tarieven stijgen de komende jaren met maximaal 2,5 procent per jaar (inclusief infla tie). „Als je alleen al kijkt naar wa terbeheer, staat er voor 200 mil joen euro aan investeringen op stapel", aldus Mangnus. „Door sa menwerking met bedrijven probe ren we de kosten te beperken." VLISSINGEN - Het voormalige pro vinciegebouw aan Het Groene Woud in Middelburg moet een toonaangevend instituut worden waar studenten uit de hele we reld les krijgen en onderzoek doen op het gebied van waterma nagement en leven in de Deltage bieden. De HZ University of Ap plied Sciences heeft het gekocht van de provincie, zo maakte de ho geschool gisteren bekend. Per 1 september 2017 verhuist de Delta Academy, die nu 425 stu denten telt, van Vlissingen naar de provinciehoofdstad. Middel burg is een ideale plek, zegt be stuursvoorzitter Adri de Buck, want Rijkswaterstaat, waterschap Scheldestromen en Grontmij lig gen om de hoek. „Samenwerking met het beroepenveld wordt be langrijker. En hoe dichter je bij el kaar zit, hoe intensiever de rela ties. Bovendien willen we ook de samenwerking met University College Roosevelt intensiveren. Zo komt er een minor watermana gement voor UCR-studenten." De Delta Academy moet - nog meer dan nu - een trekker wor den voor studenten uit binnen- en buitenland. „Er zit een enorm groeipotentieel in watergerelateer- de vraagstukken, waar steeds meer studenten uit de hele we reld in geïnteresseerd zijn. We willen alle waterkennis bundelen in Zeeland: daarvoor leggen we contacten met de Universiteit Utrecht, de TU Delft, maar ook met kennisinstellingen in andere deltagebieden in de wereld. Er is geen mooiere plek is om te stude- Dat betekent niet dat soa's meer voorkomen, zegt Leo Meijaard van de GGD. „Er worden meer soa's gevonden, omdat de bekend heid ervan toeneemt. Ook laten steeds meer mensen zich op soa's onderzoeken." Een op de zes mensen die zich vo rig jaar meldde bij een soa-poli van de GGD Zeeland had een soa. Dat is een stijging van 2,6 procent ren, dan midden in een deltage bied. We denken dat een groei naar meer dan duizend studenten over vijf jaar haalbaar is." De HZ opent nog meer dependan ces. De eerste twee jaar van de op leiding Sport- Sa Bewegingseduca tie gaat in september 2016 naar Goes, in de buurt van sportcom plex Omnium en mbo-sportoplei- ding Cios. De Buck: „De eerste twee jaar van de opleiding bevat ten veel praktijklessen. En Goes heeft nu eenmaal de beste sportfa ciliteiten. Onze studenten maken er nu ook al gebruik van, maar moeten veel heen en weer reizen tussen Vlissingen en Goes. Dat is niet efficiënt." Daarnaast moet het makkelijker worden om na het Cios door te studeren aan de hogeschool. De HZ is nog in gesprek met de ge meente Goes over een leslocatie. in vergelijking met het jaar daar voor. De meest voorkomende soa is nog steeds chlamydia. Maar in 2014 werden opvallend veel be smettingen met gonorroe gevon den, aldus Leo Meijaard van de GGD. Beide soa's zijn goed te be handelen. De toename van het aantal soa's komt waarschijnlijk door een strikter toelatingsbeleid van GGD-poli. Alleen degenen die echt een risico lopen, worden gratis getest. In 2015 is dit beleid verder aangescherpt. Vooral jonge ren maken gebruik van deze gra tis test en zijn samen met 'man nen die seks hebben met man nen' de belangrijkste risicogroep. De HZ maakte eerder bekend dat in 2017 aan de Boulevard Bankert 154 in Vlissingen een nieuw ge bouw komt voor opleidingen van de De Ruyter Academy. De Zee vaartschool komt daarmee terug op de Boulevard. „Het is een hele natuurlijke omgeving voor deze opleidingen." Bijkomend voor deel is dat de maritieme mbo-op- leiding ook aan de boulevard komt. „We willen de samenwer king goed vormgeven." De laatste jaren heeft de HZ ver schillende academies gevormd: dit zijn aparte afdelingen binnen de hogeschool met opleidingen die aan elkaar gelinkt zijn. „Ze hebben een ideale omvang van on geveer 600 studenten. Dat past bij ons motto om persoonlijk en kleinschalig onderwijs te bie den", zegt De Buck. „We willen de academies ze vestigen op die plekken waar ze het best tot hun recht komen." Het hoofdgebouw in Vlissingen wordt vanaf 2018 flink onder han den genomen: een deel gaat tegen de grond en wordt opnieuw ge bouwd. Een ander deel wordt ge renoveerd. „Dit is een langgekoes terde wens", zegt De Buck. „De len van het gebouw zijn erg verou derd en de mediatheek is veel te klein. Een traditioneel gebouw met gangen en lokalen past niet meer bij modern onderwijs. Het nieuwe gebouw krijgt kleine pro jectruimtes die gericht zijn op sa menwerkend leren. Ook komen er werkplekken, waar studenten geconcentreerd kunnen werken. De oude mediatheek wordt ver vangen door een nieuw studie landschap." De hele operatie is een miljoenen investering. Om hoeveel geld het precies gaat, wil De Buck niet zeg gen. En waar komt het geld van daan? „We zijn de laatste jaren heel voorzichtig geweest met in vesteringen. We hebben geld ge spaard om dit te kunnen realise ren." Kijk voor het i, laatste nieuws Z ook op: www.pzc.nl r I De hogeschool gaat Zeeland in Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Waterschap Schelde stromen wil veel vaker de straat op. Het wil Zeeuwen meer betrek ken bij en uitleg geven over wat het waterschap doet. De WD maakt in het bestuur van het waterschap plaats voor Waterschaps partij Zeeuws-Vlaanderen. door Cornelleke Blok door Jeffrey Kutterink GOES - Bij de GGD Zeeland hebben zich vorig jaar meer mensen ge meld met een seksueel overdraag bare aandoening (soa). Adri de Buck Meer info: www.lecollectionneur.nl op zaterdag, zondag en maandag! Gezellige fair voor het hele gezin op de sfeervolle Markt in Middelburg Antiek, curiosa, boeken kunst Le Cöllectionneur V.O.f. Damplein5.4331 GCMiddelburg Tel. 0118-638595 06-22450426 E-mail collection@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26