Kans op Clinton versus Bush Hillary Clinton staat klaar voor de race richting Witte Huis. Naar verwachting kondigt ze haar kandidatuur deze maand aan. De voormalige First Lady kan de eerste vrouwelijke president van de VS worden. 12 VERDIEPING HILLARY CLINTON ISi I I Si Sil iii Verkiezingen 8 november 2016 Go to hell. Dat was de boodschap achter de boodschap van Hillary Clinton. Drie weken te rug gaf ze een persconfe rentie in het VN-gebouw in New York over vrou wenrechten. Maar het onderwerp werd plots de persoonlijke e-mailserver die Clin ton als belangrijkste diplomaat van het land, als minister van Buitenlandse Zaken (2009-2013) onder president Barack Obama had gebruikt. Het e-mailadres van Clinton eindigde niet, zoals dat van Obama en vice- president Joe Biden, op @state.gov. Het ein digde op @clintonemail.com, een privé e-mailserver. Op het e-mailadres kwamen tienduizenden werkmails binnen, maar ook mails over het huwelijk van haar doch ter Chelsea en schema's met haar dagelijk se yogaplanning. Hillary Clinton zei met een gezicht vol on schuld dat ze simpelweg niet had bedacht dat ze twee verschillende mailadressen (één privé, één werk) op twee verschillen de Blackberry's had kunnen gebruiken. En dus hield ze het bij één Blackberry en één adres. De berichten die ze verstuurde en ontving via haar privémail, werden dus niet automatisch in het Amerikaans staats archief opgeslagen. Want daar horen werk mails van Amerikaanse ministers thuis. Maar dat, zo leek het, was ze even vergeten. 'De Clintons schrijven hun eigen regels', schreef Time Magazine na de persconferen tie over 's lands meest succesvolle politieke koppel. Een van die regels is dit keer dat Clinton 30.000 e-mailberichten wiste voor ze 55.000 werkgerelateerde e-mails alsnog overhandigde aan het staatsarchief. 'Go to heil', was daarmee haar boodschap. Want denk vooral niet dat de kans dat Hil lary Clinton de eerste vrouwelijke presi dent van Amerika wordt, met dit incident kleiner is geworden. Zestien jaar nadat Bill Clinton de sleutel van het Witte Huis over droeg aan zijn opvolger George W. Bush, kan hij terugkeren aan 1600 Pennsylvania Avenue in Washington DC. Dit keer niet als president. Maar als 'First Gentleman', de echtgenoot van Amerika's eerste vrou welijke president. Want dat Hillary gaat voor het president schap, dat weet inmiddels iedereen in Ame rika. Haar campagneteam is gevormd, in de Amerikaanse media wordt druk gespecu leerd welke grootheden de campagne dit keer mogen gaan leiden en welke valkuilen de Clinton's moeten vermijden. Volgens zowel The New York Times als The Wall Street Journal gaat Hillary deze maand de historische woorden spreken: 'I am running for president.' Een verkiezingsra ce is geen eitje, dat hebben de Clinton al eens ervaren in 2007 en 2008. Toen had nog bijna niemand gehoord van senator Ba rack Hussein Obama - een partijgenoot die haar zomaar versloeg in de race naar het Witte Huis. Maar als tegenslag hen eerder in het leven wél had tegengehouden, was het echtpaar Clinton nooit verder gekomen dan een be scheiden gouverneurswoning in Little Rock in de Amerikaanse staat Arkansas. Daar begon Hillary Clintons functie als echtgenote van een vooraanstaand politi cus toen Bill in 1979 gouverneur van Arkan sas werd. Die functie van echtgenote vond ze niet al tijd leuk. In haar biografie Mijn Verhaal, over haar jaren in het Witte Huis, schrijft ze dat ze zichzelf niet 'als theedrinkende huismoeder' zag. De Amerikaanse bevol king had moeite haar te omarmen. Ze werd als koel en afstandelijk neergezet. Ze verscheen bovendien al in het tweede jaar van Clinton's presidentschap voor een jury omdat ze werd verdacht van criminele vast goedtransacties in de thuisstaat van Bill, Ar kansas. Het waren niet Hillary's beste ja ren. En toen kwam Monica Lewinsky. Van de controversiële First Lady werd Hilla ry de bedrogen First Lady en daarna de ge liefde First Lady, schreef The New York Ti mes in die tijd over haar. Inmiddels is die affaire geschiedenis en heeft Clinton er zelf een carrière in de poli tiek opzitten. Ze werd senator van New York. En na de mislukte campagne in 2008 benoemde Obama haar als zijn minister van Buitenlandse Zaken. Een week voor de verkiezingen van 2016 wordt ze 69. Geen piepjong kuiken, maar nog altijd vier jaar jonger dan Joe Biden, over wie wordt gezegd dat ook hij nog een poging waagt om namens de Democraten president te worden. Dat haar medekandi daten haar zullen wijzen op alles wat in haar carrière misging, zoals de aanslag op de Amerikaanse ambassade in Benghazi waarbij de ambassadeur om het leven kwam, is duidelijk. Maar minder populair wordt Clinton er niet om: 44 procent van de Amerikanen zei in maart een positief beeld te hebben van haar. Dat was net na de hoorzitting over de aanval op Benghazi 56 procent, en schommelt sindsdien tussen de 40 en 55 procent. Voor Clinton zit er dus maar één ding op: de moeder aller campagnes voe ren de komende negentien maanden. En als journalisten of tegenstanders haar wij zen op haar misstappen uit het verleden, simpelweg denken: 'Go to heil'. Bij de Democraten heeft zich nog nie mand officieel kandi daat gesteld voor de presidentsverkiezin gen. De huidige vice-president, Joe Biden, bezint zich volgens The New York Times op een mogelijke deelname. Hij deed in 1988 al eens mee, maar ver loor toen de voorverkiezingen omdat hij een verkiezingsfilm pje maakte dat wel heel erg leek op dat van de Britse La- bourleider Neil Kinnock. Elizabeth Warren, senator uit Massachusetts, zegt altijd dat ze niet meedoet aan de verkie zingen, maar dat hebben wel meer kandidaten gezegd, en uit eindelijk deden ze toch een gooi. Het lijkt erop dat de partij genoten van Clinton haar mede deling deze maand eerst even rustig afwachten, voor ze zelf beginnen aan een campagne. Bij de Republikeinen zijn dui delijk meer geïnteresseerden. Senator Ted Cruz (Texas) heeft op zijn Twitteraccount bekend gemaakt dat hij gaat meedoen aan de voorverkiezingen. Hij is de enige Republikein die offici eel heeft gezegd dat hij aan de campagne begint. In zijn partij wachten nog ze ker tien kandidaten op het juis te moment om hun mogelijke kandidatuur bekend te maken. Rick Santorum, voormalig sena tor uit Pennsylvania gaat waar schijnlijk meedoen, net als oud-kandidaat Rick Perry (voor malig gouverneur uit Texas). De belangrijkste nieuwkomers zijn Chris Christie, de gouver neur van New Jersey, Mike Huckabee, voormalig gouver neur uit Arkansas, Marco Rubio (senator van Florida) en Rand Paul (senator uit Kentucky). Ook Jeb Bush, zoon van George Bush, broer van George W. Bush en voormalig gouver neur van Florida, bekijkt mo menteel de mogelijkheden van een presidentscampagne. Zo schreef hij tenminste op zijn Facebookpagina. Zijn bood schap is diplomatieke taal voor: natuurlijk doe ik mee! Veel Amerikanen zal het overi gens een worst wezen dat twee politici uit bekende families mogelijk campagne voeren te gen elkaar. Een Bush tegen een Clinton, dat kan alleen maar vuurwerk betekenen. In de pei ling van The Wall Street Jour nal en NBC News zei 25 pro cent van de ondervraagden 'lie ver geen Clinton of Bush als president te zien'. De overige 75 procent vond deelname van bei de families geen enkel pro bleem. Mrs. President? door Maartje van Hoek illustratie Mark Reijntjens i"! 69 Een week voor de verkiezingen van 2016 wordt Hillary Clinton 69. Dat is vier jaar jonger dan Joe Biden, die wellicht ook nog mee gaat dingen naar het Amerikaanse presidentschap. zie op onze website bij buitenland Bekijk de tijdlijn van de Amerikaanse presidents verkiezingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12