Bijzondere geschiedenissen uit een bijzonder boek 1300-1400 Het Beeldenhuis, één van de 333 monumenten, foto Lex de Meester Het Bellamypark met een zee van deelnemers aan de Color Run, 2014. foto Lex de Meester Het oude stadhuis, dat in 1809 werd verwoest. Het Dokje van Perry, foto Ruben Oreel Vlissingen telt 333 officiële Rijksmonu menten binnen de gemeentegrenzen. Van de drie voormalige gemeenten waar uit Vlissingen bestaat, is Ritthem het oudst. In 1814 was Vlissingen twee maanden de hoofdstad van Walcheren. Tijdens de aanleg van het Dok van Per ry werd er 26.910 liter bier gedronken door de arbeiders Tijdens de Tweede Wereldoorlog bleef één huis onbeschadigd: de porseleinwin kel van de firma Moerman in de Walst- raat. In de Tweede Wereldoorlog werden er 118 bunkers in Vlissinge gebouwd De Walstraat is op zaterdagmiddagen even druk als het Rokin in Amsterdam. De Vlissingsche Courant was om streeks 1840 een toonaangevend lande lijk opinieblad. De Vlissingers hadden op het eind van de 18e eeuw geen verstand meer van de kaapvaart zodat er Franse kapers moes ten worden ingehuurd. Vlissingen is omstreeks 1134 (na een stormvloed) ontstaan. Vlissingen was begin 19e eeuw een van de eerste steden in Nederland waar riolering werd aangelegd. Vlissingen telde in de 17e eeuw naast Michiel de Ruyter maar liefst 24 andere zeehelden die hoge functies bij de Mari ne vervulden. Willem van Oranje was in 1583 bijna ver moord door een Vlissinger, Hans Han sen; na zijn ontmaskering is hij op een gruwelijke wijze gemarteld en geëxecu teerd. Omdat de bevolking van Vlissin gen minstens drie keer is ververst als ge volg van immigratie bestaan er geen oer-Vlissingers. Vlissingen was een van de eerste ste den met een telegraaf. Margaretha van Oostenrijk, de land voogdes van de Nederlanden, vond Vlis singen in 1517 een walgelijke stad. De echte fles van Vlissingen was een gewone veldfles. Omstreeks 1900 was Vlissingen de be langrijkste posthaven van West-Europa. Vlissingen was in de 14e eeuw een be devaartoord. De zee lag in de 14e eeuw 500 meter ten westen van de huidige boulevard. De Vlissinger Ali Pisselingh was om streeks 1640 onderkoning van Algiers. Jacobus Bellamy schreef in de 18e eeuw felle gedichten tegen Willem de Vijf de van Oranje, waarover ze tegenwoor dig zelfs bij GeenStijl de wenkbrauwen van zouden fronsen? Uit: Vissers, Kapers, Arbeiders Vlissin gen 700jaar stadsrechten, door Peter van Druenen. Uitgave van Stichting Histo rische Publicaties Schelde-estuarium, 39,95 euro. Graaf Floris V (1254-1296) van Holland en Zeeland Hij verbleef als kind vaak en langdurig op het kasteel in Vlissingen. Hij begon met de bouw van de stad Vlissingen. In 1296 werd hij door een groep edelen vermoord. Pas in 1304 werd het werk weer opgepakt. Graaf Willem de Derde gaf Vlissingen in 1315 stadsrechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 93